| AvalohAlyn a întrebat:

Ma uit cu bucurie si in ziua de azi ca exista multi CRESTINI! Tineri si batrani! Studenti si elevi,pensionari si simpli muncitori! Exista si multe Biserici,iar spre bucurie,CRESTINISMUL continua SA TRAIASCA spre BUCURIA celor care stiu ADEVARUL adica acela ca : Calea,Adevarul si Viata este HRISTOS! Pentru cine spera ca crestinismul va muri sau va disparea cred ca se inseala si isi face sperante degeaba,ADEVARATA CREDINTA NU VA MURI! Intrebarea este,voi,va bucurati ca sunt multi crestini si in prezent, ca sunt atatea Biserici(de toate ramurile crestine, asta nu conteaza) si ca mai exista in multe suflete credinta crestina la fel ca la inceputul crestinismului? Va bucurati ca slujbele bisericesti sunt ascultate in continuare in numar mare si cu drag? DAR CE E MAI IMPORTANT E CA DRAGOSTEA ADEVARATA MAI EXISTA SI AZI! CE VA MAI BUCURA IN PREZENT?

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

In privinta dainuirii crestinisumului eu vreau sa afirm un lucru specificat in Sfanta Scriptura. Acest fragment din Sfanta Scriptura a devenit un fel de motto al universalismului precum si a dainuirii pana la sfarsitul veacurilor a crestinismului. Invatatul Gamaliel le spune celor care i-au capturat pe Sfintii Apostoli : " Daca aceasta miscare ( propovaduirea apostolilor ) este de la oameni, ea se va nimici. Iar daca este de la Dumnezeu, nu ii veti putea sta impotriva, pentru ca sa nu va aflati lucratori impotriva lui Dumnezeu. Citatul il gasesti in Fapte cap 5. Si iata ca Biserica intemeiata de Mantuitorul a rezista si va rezista pana la sfarsitul vescurilor. Acest lucru este posibil deoarece Capul Bisericii este Insusi Hristos.

| Hombre a răspuns (pentru Făgăraş):

A rezistat ca sunt prea multi prosti si creduli, sa crezi ca Isus a saturat cu 5 paini si doi pesti 5 000 de oameni basca copii si a mai ramas 12 cosurii de frimituri, asta inseamna ca esti cu capul varza. Sa-ti traiesti zilnic viata fizica si reala fara sa ai parte de nicio fantazmagorie biblica si totusi la nivel mintal sa-ti insusesti povestile unei ere de mult apuse care nu corespunde in nici un fel timpului contempeoran, asta inseamna lipsa gandirii profunde de insusire totala a timpul real in care se traieste.

23 răspunsuri:
| William a răspuns:

Stai sa vezi cand va veni fiara cum va scadea numarul crestinilor si cum va creste numarul paganilor. Ma bucur ca inca mai sunt crestini adevarati, este foarte bine si ca avem multe biserici dar cred ca era mai bine sa se fi construit adaposturi pentru oamenii strazii sau sa dea ajutoare financiare familiilor nevoiase. Da, ma bucur si ca multi oameni merg la slujba, dar oarec cati dinte ei merg pentru a se ruga? http://www.youtube.com/watch?v=-DiIpBQQpGc

| Hombre a răspuns:

Nu ma bucur, ba chiar ma enerveaza cand vada atata prostie sa cheltui o gramada de bani pe cacaturi sfinte in loc sa fie folositi in sanatatea oamenilor, in educatie-invatamant pentru ridicarea standartului de viata. Religia a avut un singur rol pe lumea asta de subjugare si limitare. De altfe practica vietii o si arata, cu cat o comunitate investeste mai mult in credinta religioasa cu atat mai mult este mai primitiva. In traseele mele prin tara am vazut localitati care a investit banii in cate 3-4 biserici una mai grandioasa ca alta si nu a investit un leuţ ca sa aiba apa potabila, element esential in viata de zi cu zi, rusine.

| danay72 a răspuns:

Ma bucur cand oamenii au ocazia sa cunoasca adevarul Bibliei si adevarata forma de inchinare aprobata de Dumnezeu. Iacov1:27

| RAY a răspuns:

Eu ma uit cu tristete la tara asta plina de hoti,pedofili, criminali,saracie, minzerie, prostie,ce dragoste fiecare e pentru el pe ce planeta traiesti? tu nu vezi ca la rau nimeni nu te ajuta,toti vor doar sa petreaca cu tine la bine, fara banii nici nu existi, ce crestini, Romania e nr 1 ca nr de puscariasi din europa si in afara ei

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Orice padure are si uscaciuni! Normal ca exista si rai si BUNI!

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu nu vad acei buni unde sunt?

| RAY a răspuns:

ROMANIA
Populatie: 21,49 milioane
Detinuti la 100.000 de cetateni: 124
Numarul total de puscariasi: 26.551

| RAY a răspuns:

omul sarac ce sa faca merge la biserica apoi bea o tuica ajunge acasa si isi ea la bataie nevasta, copii

http://www.ziare.com/articole/violenta+domestica+romania

| AvalohAlyn explică:

Darwin credea intr-un Creator.Nu in Dumnezeul crestin dar intr-un Creator.
Asta e sigur
Insa intrebarea aceasta are cu totul alta tema si va rog sa o respectam cu totii! Multumesc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Totusi sunt putini

| Oana92 a răspuns:

De fapt suntem prea putini! Si ma bucura ca inca exista crestinismul, dar as prefera sa se rezume la cel real(ortodoxism si eventual catolocism), nu la diverse secte parazite. Aia numa Cuvantul lui Dumnezeu nu il propovaduiesc, si mai mult de atat se folosesc de naivitatea oamenilor pentru a-i face si mai supusi si mai rupti de realitate(vezi diverse secte ale ``pocaitilor``).

Si m-as bucura si mai tare daca Biserica L-ar reprezenta cu adevarat pe Dumnezeu si nu ar fi doar un mijloc de imbogatire a unora si a altora(exista si preoti adevarati, dar din ce in ce mai putini)

| M25M a răspuns:

18000 de biserici
cca 500 de spitale
Mda... este un motiv de a fi bucuros.

| dracu14 a răspuns:

Si eu sunt foarte fericit ca exista 20.000 de biserici, biserica ortodoxa a strans 3 miliarde de euro si din fericire exista doar 4700 de scoli(imagineaza-ti cati atei ar exista daca ar fi mai multe scoli si s-ar preda teoria evolutiei in loc de ceea creationista, slava domnului ca indoctrinarea incepe inca din clasa I)
sunt foarte bucuros ca la mine la tara majoritatea locuitorilor merg in fiecare duminica la sfanta biserica si ca saracul preot, din saracia lui si-a facut o vila cu 3 etaje, si-a luat un amarat de duster full option, chestii d-astea pe care si le permite orice enorias...

| AvalohAlyn explică (pentru dracu14):

Darwin spunea undeva ca Dumnezeu este legiutorul Universului si a naturii. Daca crezi in evolutie si teoria evolutiei este adevarata asta NU INSEAMNA ca Dumnezeu nu exista.Esti intr-o eroare.

| dracu14 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Darwin a fost agnostic, asta nu inseamna ca si eu trebuie sa fiu agnostic, ce-i drept sunt un ateu de facto si mai mult antiteist

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In ce conferinta de presa a declarat darwin asa ceva ca dumnezeu este leguitorul universului?

| Hombre a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Darwin spunea undeva ca Dumnezeu...
O fi spus de Dumnezeu dar tu spui altceva, "Calea, Adevarul si Viata este HRISTOS!"

| Calininio a răspuns:

Exista multi. cam 4 % daca te referi la ortodocsi, si cam 30 si ceva la suta daca te referi la crestini in general. Cam prea multi.

| neaivan a răspuns:

In prezent ma mai bucura caci bunul Dumnezeu mai rabda lumea aceasta pacatoasa!

| Papillon09 a răspuns:

Richard Wumbrand in cartea sa "Karl Marx" dovedeste ca Marx a fost satanist si si-a dedicat viata luptei impotriva lui Dumnezeu. Sistemul comunist inventat de el n-a fost altceva decat un sistem declarat pe fata antiDumnezeu. Dar, in ultimul moment, diavolul si-a dat seama ce mare greseala face interzicand religia. Omul este incurabil religios, si de aceea seducerea finala a lumii trebuie facuta pe calea religiei false. Anticristul care este gata sa apara nu doar ca va fi capul guvernului mondial, ci va fi si capul unei religii mondiale.
Te asigur, crestinismul nu va pierii niciodata, insa va fi doar denaturat. happy

| Cineva2424 a răspuns:

Iti spun sincer, dupa parerea mea biserica este un mijloc de manipulare.Sunt doar preotii care profita de necazurile oameniilor cerand bani la fiecare lucru(inmormante, etc).Si, am citit intr-un studiu recent, sunt de 2 ori mai multe biserici decat spitale sau scoli.Deci in concluzie, eu cred in Dumnezeu, dar nu cred in biserici.

| Shapeshifter a răspuns:

Cu discursul asta sa te duci la aia care nu au dupa ce bea apa. Ei sigur apreciaza crestinismul.