| troleibuz a întrebat:

Slujbele bisericești sunt momente artistice?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Slujbele religioase ar trebui sa fie un moment de reancarcare spirituala si comuniune cu Dumnezeu. Acum la anumite religii a ajuns sa fie si momente artistice.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

| Ineys a răspuns:

Un fel de mini concerte.

| aditimus a răspuns:

Nu

| Werrich a răspuns:

Da, mai ales inmormantarile, nu ratez niciuna, ma informez din timp si particip cu mare bucurie.

| StrongHeart a răspuns:

Nope

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui să fie, dar cam asta au devenit. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia ar trebui sa fie totusi o arta, arhitectura, muzica, poveste, dans. Este cam egal modul de manifestare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pentru unii așa pot părea dar de fapt nu-s.

| Mogiojojo a răspuns:

Nu sunt dar dupa parerea mea ar putea sa fie. Adica de ce sa nu fie si distractiv? Asta e mentalitate.

| catalynx a răspuns:

Ja ja

| Whateverrr a răspuns:

Cele autentice nu

| troleibuz explică (pentru Whateverrr):

Ce inseamna slujba autentica?

| Colr3x a răspuns:

Nu sunt momente artistice, dar cuprind anumite influențe din teatru grec. Aste se întâmplă pentru că oamenii au nevoie de palpabil. Astfel slujbele au tebuit să oglindească ceea ce se întâmplă în chip nevăzut în Liturghia Cerească. Și teatrul e plictisitor daca totul e imaginar și nu există decor sau mișcare scenică.