| IQuarelle a întrebat:

Ma uitam la un documentar despre ce se intampla cu sufletul dupa moarte. Si stateam asa si ma intrebam, oare cum ar fi fost sa traim atunci cand a trait Iisus pe Pamant, si sa il fi atins, sa il fi cunoscut? Sa atingi puritatea si iubirea suprema in carne si oase... Nu stiu daca are logic ce spun. Doar sa inchizi ochii si sa iti imaginezi ca dai mana cu Iisus. Si sa stii ca El stie totul despre tine, tot ce ai zis si tot ce n-ai zis, dar ai fi vrut sa zici. Tot. Bineinteles, in ideea in care credeti in lucrurile astea. Nu stiu, mie mi se pare fascinant sa ma gandesc uneori la asta... Daca e adevarat tot ce se spune, daca exista totul? Voi ce parere aveti? ????

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fi avut o mare deceptie cand dadeai peste un om care probabil nu stia nimic despre tine, nu era nici iubirea suprema, nici puritatea suprema. Si atunci basmul cu Iisus nu era atat de deavoltat.

| Holiday a răspuns:

Ce ai vazut tu nu se cheama "documentar".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Fascinant mi se parea si mie cand aveam vreo 12 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Si mi se pare la 21 de ani, cum facem?

| Mircea08 a răspuns:

Parerea mea e ca si in acea perioada unii credeau ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu, dar altii nu credeau, ce rost avea pentru ei sa atinga pe fiul tamplarului? Si preotii, unii au crezut si au trecut la crestinism, dar restul au ramas in invatatura vechiului testament. Totul tinea si tine de credinta!
Mie mi se pare fascinant sa fii fiul lui Dumnezeu si sa traiesti o vesnicie langa Iisus! Si cand te gandesti ca pentru asta nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa traiesti NORMAL, sa cunosti foarte bine invatatura lui Iisus care este Evanghelia (noul Testament) si sa traiesti conform acestei invataturi, nu dupa invatatura preotilor, pastorilor etc. deoarece daca ei ar fi avut ca invatatura, invatatura lui Iisus ar fi avut toti aceeasi invatatura. Dar au invataturi diferite, asa ca, cu siguranta este diferita si de invatatura lui Iisus

| DoctorWh0 a răspuns:

Isus exista. Nu mă îndoiesc de asta. Din nicio forma. Sa îl fi atins pe Isus e împlinirea supremă în viața. Multi oameni probabil că nici nu ar putea rezista la așa ceva daca ar știi că pe cine atingi e Isus, Dumnezeu. Eu as da orice pentru a-l vedea pe Isus