| Nilsson a întrebat:

Mark Twain spunea ca sunt doua lucruri care nu pot fi evitate: moartea si taxele.
Eu as mai adauga doua: credinta si alegerile.

Chiar si un ateu care spune ca nu crede in nimic, credinta in Dumnezeu tot o inlocuieste cu ceva: credinta ca dupa moarte nu e nimic, ca nu exista nicio fiinta superioara careia sa ii pese de noi sau ca totul a aparut fara niciun plan stabilit si ca suntem rezultatul unui sir de evenimente cu totul intamplatoare (cine spune ca nu am aparut intamplator e ca si cum ar afirma ca Universul a avut in plan ca atomii sa se grupe candva in niste organisme din ce in ce mai complexe).

Alegerile de asemenea nu pot fi evitate, chiar si cineva care spune ca nu alege nimic de fapt alege sa nu actioneze.

Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| SandraEve a răspuns:

Da, eu sunt de acord, mai putin referitor la faptul ca am aparut intamplator. Nu a aparut nimeni intamplator tongue

| Nilsson explică (pentru SandraEve):

Ma bucur ca avem aceeasi parere.
Daca imi permiti si un sfat, nu le mai raspunde ateilor tupeisti, te pui si pe tine intr-o postura neplacuta si ce e cel mai rau e ca le oferi ceea ce isi doresc cel mai mult: atentie.
Iar asa ii incurajezi sa faca si mai multa propaganda sau chiar sa huleasca astfel incat te poti face partasa la pacatele lor.
Eu le-am dat ignor catorva iar daca as cosidera ca o idee merita adusa in discutie pot formula o intrebare in mod personal.

| SandraEve a răspuns (pentru Nilsson):

Multumesc frumos, asa este...ar trebui sa invat sa ignor dar nu ma pot stapani cand vad asemenea aberatii spuse cu atata incredere si cu aer de "eu am dreptate"

| Nilsson explică (pentru SandraEve):

E greu pana spargi gheata happy
Si eu le scriam romane intregi, nu neaparat ca sa-i conving, ci macar sa mai priveasca un pic lucrurile si din alta perspectiva.
Pana m-am convins intr-un final ca la ei este vorba de impietrirea inimii, asa cum intr-o piatra de rau de la munte nu intra nicun strop de apa in ani de zile, tot asa nici in sufletul lor nu intra Cuvantul lui Dumnezeu.
Iti irosesti timpul cu ei, ma degraba as citi un psalm decat sa scriu ca la pereti. Lor le convine ca n-au nimic de facut toata ziua, sunt niste pierde-vara care stau pe spinarea parintilor, culmea, crestini.

| SandraEve a răspuns (pentru Nilsson):

Adevarat

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Eu nu inteleg de ce condamnati voi ateismul de parca ar fi vreo crima. La judecata Dumnezeu nu va tine cont de credintele oamenilor.