| RAY a întrebat:

Credinta ca dupa moarte nu e nimic,e o credinta? Ca nu exista nicio fiinta superioara careia sa ii pese de noi = pai exista vreun creator cauia sa-i pese de noi? Vreo dovada?
Sau ca totul a aparut fara niciun plan stabilit si ca suntem rezultatul unui sir de evenimente cu totul intamplatoare.

Din nou repet, totul nu a aparut,totul a evoluat de la simplu spre complex,de ce e greu de inteles acest lucru?

Cine spune ca nu am aparut intamplator e ca si cum ar afirma ca Universul a avut in plan ca atomii sa se grupeze candva in niste organisme din ce in ce mai complexe).

Evolutia nu e intamplare, evolutia vietii este explicata prin selectie naturala,sexuala si nu e o intamplare.

Alegerile, de asemenea nu pot fi evitate, chiar si cineva care spune ca nu alege nimic de fapt alege sa nu actioneze.

Ce legatura au alegerile unui ateu cu credinta?

Nilsson nu credinta avem si speranta, e ceva normal, dar a spune ca speranta =credinta in Dumnezeu este o minciuna, ateii nu au credinta ci o lipsa de credinta in Dumnezeu.

1 răspuns:
| EneCristian a răspuns:

Nu o consider o credinta ci lipsa acesteia Sa raspund la intrebari:
1 Nu nu exista un creator caruia sa ii pese de soarta ta indiferent ceea ce fac.
2 Nu exista dovezi insa nici noi atei nu avem destule dovezi sa putem infirma complet ( nu putem dovedi cum arata universul in momentul 0.00 sau inainte de explozie)
3. Nu e atat de greu de inteles dar ai de ales intre:
-O poveste frumoasa care promite un sfarsit pe masura ta( rau sau bun) o viata care nu are scop acum caci ai o viata inainte( dupa moarte) ce iti va indeplini tot ceea ce doresti ( fericirea vesnica) sau- Ca nimic din astea nu exista ca nu esti atat de important pe cat crezi ca ceea ce faci tu nu prea are semnificatie ca ar trebui sa ii apreciezi pe cei dragi tie fiindca nu o sa ii mai revezi dupa moarte ca tot ceea ce faci e decizia ta si poti fi intotdeauna tras la raspundere pentru faptele tale pe langa asta suntem oameni si fiind creaturi inteligente suntem terifiati de conceptul de moarte.