| florin1979 a întrebat:

Masonii sunt o secta? Sau mai precis ce sunt de fapt? Sunt multi, dar cumva discreti, se cunoaste cel putin in Romania putin despre ei. Cica ar fi foarte bogati. tongue Dati o explicatie, nu linkuri pe wikipedia. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe simboluri..Acum nu putem sa le luam pe toate..Iti voi spune ce reprezinta cateva.
1)Echerul si compasul
Sunt simbolurile de bază ale masoneriei, necesare pentru ridicarea unor edificii stabile și drepte. Prin analogie, devin simboluri ale virtuții și conștiinței care duc la perfecționarea spiritului. În această cheie, se poate identifica în echer moralitatea și în compas spiritualitatea. În alți termeni, echerul simbolizează sinceritatea și justețea intenției, a hotărârii și a operei, adică reprezintă o obligație, o normă imuabilă, un „trebuie", în vreme ce compasul semnifică hotărârea, capacitatea, geniul. În cadrul gradului de ucenic, primul simbol îl controlează pe al doilea, în timp ce în cadrul celui de-al doilea grad, cele două simboluri se echilibrează, iar în al treilea, compasul controlează echerul. Astfel, pe grade, sunt semnificative raporturile dintre cele două puteri.Litera G pentru God si Geometrie.
http://www.descopera.org/wp-content/uploads/masonerie-simbol-g.jpg
2)Piramida si ochiul atotvazator
Aceast simbol prezent si pe bacnota de un dolar, reprezinta unul dintre simbolurile masoneriei..Aceasta se afla si pe bacnota de 1 dolar si daca facem o pentagrama putem observa ca se formeaza cuvantul MASON, o sa pun o imagine mai jos sa vezi despre ce este vorba. Piramida ese formata din 13 straturi, acestea reprezentand in opinia multora cele 13 colonii ale americii..Deasemenea este un numar important in numerologia oculta. In josul piramidei putem observa un numar roman..MCDCCLXXVI este numarul roman ce reprezinta 1776. Anul 1776 reprezinta formal anul in care s-a adoptat Declaratia de Independenta, insa printre altele reprezinta si anul fondarii lojei francmasonice denumita "Illuminati" de catre Adam Weishaupt (1 mai 1776). O alta semnificatie a anului 1776, reprezinta construirea Turnului Babel mentionat in Biblie, daca s-ar lua ca anul 0 – anul nasterii lui Adam.
Motto-ul Novus Ordo Seclorum a fost creat de catre Charles Thompson, in iunie 1782. El a folosit, se pare, un vers din Eneida lui Virgiliu, Magnus ab integro seclorum nascitur ordo ("la nastere mareata si reinnoita ordine a veacurilor"), in care Sibila (profeteasa) din Cumae prevestea noua era de pace adusa de Cristos.
Daca unim acle litere printr-o pentagrama cum am zis mai sus vom obtine cuvantul MASON.
Ochiul din varf reprezinta ochiul atot-vazator al masoneriei! Un simbol folosit des in filme, reclame, video-clipuri care ne arata ca ei vad totul. Unii sunt de parere ca cel ochi reprezinta ochiul lui Lucifer.
http://revolutiaiubirii.files.wordpress.com/......yramid.jpg
3)Acacia
Acacia (Salcamul), este un simbol important al francmasoneriei, referindu-se la principiul nemuririi gradului de Maestru. Originea acestui simbol este legata de mitul lui Hiram, arhitectul Templului lui Solomon din Ierusalim. Dupa moartea sa, asasinii sai i-au ascuns cadavrul in pamant, dar pe locul unde a fost ingropat a rasarit un fir de salcam care i-a relevat prezenta, simbolizand in acelasi timp si renasterea la o noua viata.
http://www.articulosmasonicos.com/artesaniamasonica/Pinacacia_p.jpg
Mai sunt simboluri masonice foarte multe dar astea sunt principalele. Celelalte nu prea sunt stiute de lume.
Salcamul este simbolul sperantei si al existentei sufletului dincolo de moartea fizica si conservarea energiei indestructibile a vietii.

15 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt bogati, ex : Tiriac

| sublime89 a răspuns:

Teorii ale conspiratiei. Oamenilor le place sa creada in senzational. Ne place sa ne vicitimizam, ca o elita restransa ne conduce pe toti. Dar e fals. Noi ne-am condus pe noi tot timpul. E acelasi lucru ca si "Politicienii si poporul", de parca ar fi 2 lucruri diferite. Politicienii tot din popor se trag si tot de popor sunt alesi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria nu este o secta religioasa. Este o asociatie secreta (acum mai scapa informatii despre ei, dar in mod sigur numai ce vor ei sa se stie) care cam iau decizii in conducerea lumii. Sint bogati, dar mai important este ca sint foarte puternici (relatii, influente, etc). Nu oricine poate intra in masonerie. Este propus, verificat, testat. Mason, inseamna "timplar" sau lucrator in lemn. La inceputuri a fost o asociatie de intrajutorare a acestei bresle. In timp insa s-a dezvoltat si a devenit foarte puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria nu este o secta! Sunt acceptati toti oamenii! Pot sa fie de orice religie! Vrei sa ni te alaturi?
http://www.francmasoneria.ro/

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija ca a cotiza la lojile masonice e in jur de 100 de dolari pe luna si sa dai 100 de dolari pentru a participa la un club de discutii si a juca teatru mi se pare exagerat.

| florin1979 explică (pentru anonim_4396):

Si mie ce-mi iese? am ceva avantaje? de exemplu, am auzit, nu stiu 100% daca e adevarat, ca la adventisti parca, daca treci la religia lor, ai avantaje financiare. big grin

| RAY a răspuns (pentru florin1979):

Marmoni aia dau imprumuturi fianciare cu dobanda desigur

| florin1979 explică (pentru RAY):

Pai inseamna ca, camatarii sunt adventisti? rolling on the floor

| benny34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi spui si mie daca ai vrea ce reprezinta simbolurile asociatiei?

| benny34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci de raspuns, ai dreptate, simboluri sunt foarte multe, la ce ai spus tu printre cele mai importante as mai adauga bufnita si baal, care am observat ca ia amploare si prin Romania. "Novus Ordo Seclorum" => New World Order, de care banuiesc ca stii in ce consta. Ochiul lui Horus e prezent peste tot oricum, daca esti interesat de simbolistica lor sa te uiti numai in fondarea Washingtonului sa vezi cate simboluri masonice sunt. O sa iti trimit o carte daca o sa vrei sa citesti despre asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny34):

Spune-mi numele cartii si autorul ca nu este problema.O gasesc pe internet!

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny34):

Multumesc! Tu ai vazut deocumentarul acela in 10 parti de pe Youtobe cu Demascarea Industriei Muzicale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny34):

Sunt mai multe simboluri..Acum nu putem sa le luam pe toate..Iti voi spune ce reprezinta cateva.
1)Echerul si compasul
Sunt simbolurile de bază ale masoneriei, necesare pentru ridicarea unor edificii stabile și drepte. Prin analogie, devin simboluri ale virtuții și conștiinței care duc la perfecționarea spiritului. În această cheie, se poate identifica în echer moralitatea și în compas spiritualitatea. În alți termeni, echerul simbolizează sinceritatea și justețea intenției, a hotărârii și a operei, adică reprezintă o obligație, o normă imuabilă, un „trebuie", în vreme ce compasul semnifică hotărârea, capacitatea, geniul. În cadrul gradului de ucenic, primul simbol îl controlează pe al doilea, în timp ce în cadrul celui de-al doilea grad, cele două simboluri se echilibrează, iar în al treilea, compasul controlează echerul. Astfel, pe grade, sunt semnificative raporturile dintre cele două puteri.Litera G pentru God si Geometrie.
http://www.descopera.org/wp-content/uploads/masonerie-simbol-g.jpg
2)Piramida si ochiul atotvazator
Aceast simbol prezent si pe bacnota de un dolar, reprezinta unul dintre simbolurile masoneriei..Aceasta se afla si pe bacnota de 1 dolar si daca facem o pentagrama putem observa ca se formeaza cuvantul MASON, o sa pun o imagine mai jos sa vezi despre ce este vorba. Piramida ese formata din 13 straturi, acestea reprezentand in opinia multora cele 13 colonii ale americii..Deasemenea este un numar important in numerologia oculta. In josul piramidei putem observa un numar roman..MCDCCLXXVI este numarul roman ce reprezinta 1776. Anul 1776 reprezinta formal anul in care s-a adoptat Declaratia de Independenta, insa printre altele reprezinta si anul fondarii lojei francmasonice denumita "Illuminati" de catre Adam Weishaupt (1 mai 1776). O alta semnificatie a anului 1776, reprezinta construirea Turnului Babel mentionat in Biblie, daca s-ar lua ca anul 0 – anul nasterii lui Adam.
Motto-ul Novus Ordo Seclorum a fost creat de catre Charles Thompson, in iunie 1782. El a folosit, se pare, un vers din Eneida lui Virgiliu, Magnus ab integro seclorum nascitur ordo ("la nastere mareata si reinnoita ordine a veacurilor"), in care Sibila (profeteasa) din Cumae prevestea noua era de pace adusa de Cristos.
Daca unim acle litere printr-o pentagrama cum am zis mai sus vom obtine cuvantul MASON.
Ochiul din varf reprezinta ochiul atot-vazator al masoneriei! Un simbol folosit des in filme, reclame, video-clipuri care ne arata ca ei vad totul. Unii sunt de parere ca cel ochi reprezinta ochiul lui Lucifer.
http://revolutiaiubirii.files.wordpress.com/......yramid.jpg
3)Acacia
Acacia (Salcamul), este un simbol important al francmasoneriei, referindu-se la principiul nemuririi gradului de Maestru. Originea acestui simbol este legata de mitul lui Hiram, arhitectul Templului lui Solomon din Ierusalim. Dupa moartea sa, asasinii sai i-au ascuns cadavrul in pamant, dar pe locul unde a fost ingropat a rasarit un fir de salcam care i-a relevat prezenta, simbolizand in acelasi timp si renasterea la o noua viata.
http://www.articulosmasonicos.com/artesaniamasonica/Pinacacia_p.jpg
Mai sunt simboluri masonice foarte multe dar astea sunt principalele. Celelalte nu prea sunt stiute de lume.
Salcamul este simbolul sperantei si al existentei sufletului dincolo de moartea fizica si conservarea energiei indestructibile a vietii.

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Numai cine se invarte prin astfel de cercuri va sti sa-ti spuna sigur ce si cum iar asta oricum nu se va intampla, restul nu sint decat simple speculatii.