| Noname_4934 a întrebat:

Deci din >nou:"...Cum merge internetul prin wireless? Si de unde iei asa ceva in Romania? Nu mai vreau linkuri de pe wikipedia.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica fara fir. De obicei laptop-urile/calculatoarele portabile folosesc asa ceva. Vrei si tu asa ceva? Oriunde sau doar acasa?
Daca vrei oriunde atunci iti faci frumos un abonament la un furnizor de internet mobil precum Vodafone, Orange, Digi, Zapp, Cosmote si care or mai fi. Primesti un modem USB(tip stick) pe care-l conectezi la calculator(desktop sau laptop) si ai net wireless big grin
Alta modalitate: exista restaurate(gen Mcdonalds), institutii publice, parcuri, unde exista WiFi hotspots. E gratuit de obicei, zic de obicei...pentru ca la Mc banuiesc ca nu iti da parola pana nu comanzi ceva de la ei!
Daca vrei doar la tine acasa atunci iti iei un router wireless. Intr-un port conectezi cablul de WAN(furnizor internet), iar in LAN1, LAN2, ...conectezi PC-urile Desktop(daca ai, nu neaparat) de acasa. Laptop-ul il conectezi destul de simplu din Windows. Mai intai router-ul trebuie configurat, dand un SSID(nume) retelei wireless, stabilind un nivel de securizare si o parola/cheie de trecere.
Poti conecta si un telefon, daca e capabil!
Incearca pe eMAG, PCFun... orice magazin online!

2 răspunsuri:
| benefit96 a răspuns:

Ca sa ai net pe wlan trebuie sa ai vreun device care are wifi adapter si sa fii intr-o zona unde este wifi.

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Stai usor ca nu merge p janghina ta de telefon