| AvalohAlyn a întrebat:

Merita sa fac un curs de la Sola Scriptura?

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dacă dorești, s-ar merita.

| milan9 a răspuns:

Ia seama, Alin. Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Cel de nutriție și cel de sanatate cred că sunt impartiale..pe alea doream sa le fac.

| mentholinks a răspuns:

Pai nu o sa te invete sa agati o fata.

| Werrich a răspuns:

Eu m-as duce la Mormoni, Biserica lui Isus Hristos a Sfintilor din Zilele de pe Urma, ei tin cursuri gratuite de limba engleza cu misionari americani din SUA.

https://ro.bisericaisushristos.org/

| Irinel15123532 a răspuns:

Da. Dar doar daca este bazat fix pe sfintele scripturi, nu ideile anumitor organizatii, doar biblia.
Daca este un curs in care se promoveaza ce biblia interzice, nu este bun. Cerceteaza, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu