| AvalohAlyn a întrebat:

Mesaj de la Dumnezeu.

Am auzit plansul inimii voastre.Am văzut căutarea sufletului vostru.Stiu cat de mult tânjiți după Adevăr.L-ati căutat în durere și în bucurie.Mi l-ați cerut cu insistență, la nesfârșit.Sa Mă arat.Sa mă explic.Sa mă revelez.
Aceasta și fac aici,cu cuvinte atât de clare, încât nu se poate sa nu înțelegeți.Intr-un limbaj atât de simplu, încât nu se poate sa faceți confuzii.Cu un vocabular atât de obișnuit, încât să nu vă pierdeți in vorbărie.
Continua.Intreaba-Ma orice.Orice.Ma voi strădui să-ți aduc răspunsul.Voi folosi întregul Univers,că sa o fac Așa că,fii atent,aceasta carte nu e nici pe departe singura Mea unealta. Poti sa pui o întrebare, apoi pune cartea jos.Dar fii atent:
Asculta.Asculta cuvintele primului cântec pe care-l auzi.Urmareste informația din primul articol pe care-l citești. Povestea următorului film pe care-l vezi.Fraza întâmplătoare rostită de prima persoana pe care o întâlnești.Sau șoaptă apei,oceanului,marii,vântului care-ți mângâie urechea-toate aceste instrumente sunt ale Mele; toate aceste drumuri sunt deschise spre Mine.
Îți voi vorbi,daca vrei sa asculți.Voi veni la tine, daca Mă inviți.Iti voi arăta că am fost întotdeauna cu tine.
In toate modurile,pe toate căile,in toate felurile.

Sunteti întotdeauna o parte din Dumnezeu, deoarece nu sunteți niciodată departe de Dumnezeu.Eu sunt aici langa voi.
Acesta este adevărul ființei voastre.
Noi suntem Întregul.Prin urmare,acum cunoașteți întregul adevăr.
Pentru că adevărul este trupul și bucuria este sângele lui Dumnezeu, care este dragoste.

ADEVAR.
BUCURIE.
DRAGOSTE
Acestea trei sunt surori.Una duce la cealaltă și nu contează în ce ordine apar.Toate trei duc la Mine.Toate sunt Eu.
Și astfel, Eu închei acest dialog așa cum a inceput.Ca și în cazul vieții însăși,el se închide în cerc, de unde a plecat.Vi s-a dar dragoste.Vi s-au dat răspunsurile la cele mai adânci mistere ale vieții.A mai rămas o singura întrebare:
Întrebarea nu este:Cu cine vorbesc?
Întrebarea este:Cine mă ascultă?

Fragment din "Conversații cu Dumnezeu(de Neale Donald Walsch)

Ce părere aveți despre acest mesaj?
Vă interesează subiectul Dumnezeu?

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Despre mesaj, pot spune cu certitudine ca nu e al lui Dz. Eu pe Dz cel atotputernic, atotstiutor, bun si iubitor, inexistent, invizibil, orb, surd, mut si impotent il vad foarte des, cand trec pe langa un spital plin cu bolnavi, pe langa o biserica, cand ma uit la tv, cand vad oameni in situatii mai grele si asa mai departe, deci il cunosc foarte bine.

| oz_1736 a răspuns:

4 sotii si 9 copii are nenea Donald. Sfaturile lui sunt valabile doar pentru altii ca sa vanda cartile

| BlackOldSun a răspuns:

Interesant...Dacă citești dogmele sau indemnurile oricarei religii, toate propovaduiesc iubirea, iertarea, acceptarea, toleranța, speranța si compasiunea.

Cu toate acestea, dintotdeauna s-au purtat razboaie in numele credintelor religioase. Oameni au fost ucisi, torturati, mutilati, inchisi in temnite si surghiuniti in fel si chip pentru credintele lor. Doar pentru ca erau altele.

Religia este doar un sistem de credinte pe care omul il adopta, programat sau nu, si care ii foloseste in diferite scopuri. Credinta intr-o putere superioara il ajuta pe om sa aiba speranta ca este cineva acolo sus care il protejeaza, care il iarta, il calauzeste, care ii este alaturi in momentele grele si care il ajuta sa nu se simta singur in fata vietii si, mai ales, in fata mortii.

Deci credinta este ceva profund personal, fie ca este determinata cultural sau nu. Este clar ca omul crede in ceva, de fapt are o anumita religie, pentru ca a fost crescut intr-un anumit spatiu geografic si intr-o anumita cultura. Evreu, musulman, crestin, budist, iehovist, adventist, protestant, catolic, ortodox, etc. - religia este determinata de familia, tara si cultura in care te-ai nascut. Daca te nasteai intr-o alta familie sau intr-o alta cultura, aveai o alta religie. Te-ai gandit vreodata la acest aspect?

Credinta si forma ei institutionalizata - religia, apartin fiecarui om in parte si orice om ar fi normal sa aiba libertatea sa creada in ceea ce-si doreste el, chiar daca credintele sale sunt diferite de ale altora.

Ceea ce nu este insa normal este dorinta unor oameni de a-i obliga pe altii sa creada in ce cred si ei. De unde atata ura fata de cineva care nu crede in ce crezi si tu? Doar ca pentru este altfel si iti este frica de toti cei care nu sunt ca tine? Sau poate ca nu stii ce sa faci cu toata agresivitatea ta din interior si ai gasit cum sa o exteriorizezi - pe cei care nu gandesc exact ca tine?

Dumnezeu, oricum te raportezi la el, este atotputernic. Deci nu are nevoie de luptele pe care le porti in numele lui. Esti prea mic ca sa aperi ceva atat de mare.

Dumnezeu, in orice religie, este omniprezent. Deci nu are nevoie de locuri speciale in care sa il intalnesti.

Dumnezeu este atotstiutor. Deci nu are nevoie de intermediari care sa iti asigure comunicarea cu el.

Dumnezeu, in orice religie, iti spune sa fii bun, sa-ti iubesti aproapele, sa ierti, sa accepti, sa simti compasiune si sa-i ajuti pe cei care au nevoie.

Relatia ta cu Dumnezeu este unica. Nu trebuie aparata si nici demonstrata.

Daca tu crezi ca religia ta te indeamna sa urasti, sa porti razboaie, sa urasti, sa simti furie - te inseli. Nu credinta ta este in spatele acestor porniri si trairi, ci agresivitatea, frustrarea, egocentrismul si egoismul tau profund umane. Nu cauta sa iti justifici furia si ura in numele credintei tale pentru ca nu au nicio legatura.

Credinta ar trebui sa te faca un om mai bun, iar daca nu a reusit sa faca asta, inseamna fie ca nu ai inteles nimic, fie ca este necesar sa iti schimbi sistemul de credinte - religia.