| SOLDIER a întrebat:

Muahahahahahaha
iata celebrul Pariu a lui Pascal:
Dacă crezi în Dumnezeu şi el există, te duci în Rai.
Dacă crezi în Dumnezeu, dar el nu există, nu pierzi nimic.
Dacă nu crezi în Dumnezeu, dar el există, te duci în Iad.
Dacă nu crezi în Dumnezeu şi chiar nu există, într-adevăr ai avut dreptate, dar eşti tot în situaţia celui care a crezut.
cum adica: Dacă crezi în Dumnezeu, dar el nu există, nu pierzi nimic?
nu mi-am pierdut oare timpul de pomana la Biserica, putand sa fac alte lucruri utile?
nu mi-am pierdut oare banii de pomana la Biserica, putand sa fac alte lucruri utile cu ei?
voi ce ziceti?

28 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pariul lui Pascal este cea mai mare tâmpenie, pe scurt spune să crezi că n-ai nimic de pierdut, dar dacă să zicem că ar exista Dumnezeu nu credeți că ar ști că tu crezi doar de formă să nu ajungi în iad și nu e credință adevărată...deci tot în iad ai ajunge dacă credința ta se bazează pe Pariul lui Pascal.
Și cum să n-ai de pierdut nimic? Ai de pierdut cele mai frumoase lucruri din viață, ai de pierdut timp, ai de pierdut din plăcerile tale. Și dacă ar exista Dumnezeu decât să țin post și să salivez când văd pe cineva cu halca de carne la bot mai bine nu țin post și ajung în iad, măcar n-am murit de ciudă.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De acord cu tine.

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu exista si nu e necesar sa mergi la biserica 3 ore in fiecare duminica, e suficient sa mergi odata pe an macar jumatate de ora sau te poti duce la popa sa ii spui pacatele (nu stiu cum se zice in Romania acel eveniment).

Răspuns utilizator avertizat
| AteuJetPeJet a răspuns (pentru mgtow):

laughing Ce ma popa care iti fura bani biserica ma care te prosteste cu tampeni eu in loc sa dau bani la biserica mai bine ii tin si imi iau un pachet de kent (by AteuJetPeJet)

| mgtow a răspuns (pentru AteuJetPeJet):

Treaba ta ce faci cu viata ta dar daca tu nu crezi in Dumnezeu vei ajunge in infern. Chiar daca nu crezi iti vei da seama la momentul potrivit si eu nu am zis ca merg in fiecare duminica la biserica.

| Aesir a răspuns:

Ba da ti-ai pierdut banii de pomana la biserica, dandu-i la niste oameni care au deja salariu de la stat. Si normal ca puteai sa faci ceva mult mai util decat sa te duci la bisericawinking Dar nu trebuie sa ai regrete. Ca sa crezi in dumnezeu nu iti trebuie biserica iti spun eu.Asta zice biserica ca sa nu ramana fara adepti. Pai ce crezi ca ar face ea fara oameni care sa dea bani. De unde si-ar mai lua preotii masini si case si vile? Think about itwinking

| eugenl a răspuns:

Ai intotdeauna de ales. Nimeni nu te obliga sa crezi sau sa nu crezi. Alegerea e a ta. Trebuiau sa-ti fi spus acum ca e vorba de liberul arbitru.
Sunt doua ideologii: stiinta si religia
Stiinta: cerceteaza nu lua nimic pe crezamant
Religia: crede si nu cerceta.
De tine depinde unde faci alegerea

| yekto a răspuns:

Muhahaha.
desigur ca perzi. cand mai dai like pe facebuci la pitzi de la colt sau faci mijtou de fraieri pe TPU? si mai bine iei n joint cu banii care poti sa ii dai la un jeos de copchil sau mosneag care cerseste si el o bucata de paine.
mai bine-s bulanjiu si smecher ca-i in trend cu educatia oferita de televiziuni, poate ma remarca si pe mine un producator de asta (care a invatat pe rupte la timpul lui) si daca ma dezbrac si eu oleac sau ma pis pe mormantu' mamei apar si eu la tv.

Răspuns utilizator avertizat
| yekto a răspuns (pentru SOLDIER):

Lol. prea multe laude la dresa ta. eu nu vorbeam de tine in mod particular (desi cica adevarul doare) ci ma refeream la directia in care o ia societatea in ultimul timp, cel putin asa cum ne este ea prezentata la tv si din ce vad ca fac tot mai multi tineri (din pacate si "fortati" de imrejurari uneori).
nu am afirmat si nu cred nimic din ce ai zis tu aici despre mine, ca as face sau ca as crede.
diferenta dintre religie si credinta eu o vad ca fiind uriasa. inteleg ca tu ai ceva cu religia si ceea ce reprezinta ea (halul in care a ajuns) sau ai ceva cu credinta personala a fiecaruia (daca e asa conf. filosofiei si ateii au o credinta a lor, in necredinta). fii te rog mai specific

peace bro

Răspuns utilizator avertizat
| yekto a răspuns (pentru SOLDIER):

O nu. nici gand de asa ceva. imi pare rau ca asta ai inteles din ce am zis eu (poate recitesti postarea mea fara a te gandi la lupta asta crestini - atei). un om poate face o multime de lucruri bune in viata.
in dependenta de situatie recomand mersul la biserica (prin natura profesiei am vazut multe schimbari in bine, in starea de bine, a unor oameni ce credeau ca sunt terminati)
si eu personal cred in Dumnezeu dar asta nu inseamna ca arunc banii la toti pochii si nu poot deosebi un preot de un popa, un habotnic/ fanatic sau o baba ce vine la biserica ca unii elevi la scoala (doar ca se intalnesc cu alti colegi) de un om ce isi vede de treaba lui.
cat despre cersetori... dupa cate am vazut si cunosc, nu cred in cersetori. cunosc oameni care muncesc si nu se descurca si au nevoie de ajutor (de multe ori acestia nici nu accepta ceva daca nu accepti sa iti faca un serviciu in schimb) si oameni bolnavi care nu pot munci dar nici nu cersesc.
cred ca prea te cramponezi de anumite lucruri si nu vezi padurea din cauza copacului (si nu vreau ca asta sa fie o ofensa e doar o parere). viata e complexa si e firesc sa fie asa. sunt situatii in care ai da totul sa nu se fi intamplat ceva sau sa poti repara, sunt situatii cand crezi ca poti face orice (chiar daca nu e adevarat). in viata nu e deloc sanatos (ba chiar e daunator) sa mergi dupa clisee gen: credincios - ateu; bogat - sarac; om mare - gunoi (om de nimic); smecher - fraier...

Răspuns utilizator avertizat
| yekto a răspuns (pentru SOLDIER):

E adevarat ce zici tu aici (desi personal am fost ajutat foarte mult de tigani dar tot sunt constient de pericolul care il reprezinta cei mai multi dintre ei).
de ce tocmai mersul la biserica? pentru ca suntem diferiti, uneori foarte diferiti. daca pentru tine sunt utile si valabile cele enumerate de tine pentru altii nu sunt la fel de utile de exemplu pentru tine cred ca o viata armonioasa implica si a nu fi "prostit" de cineva pe cand la altii aceeasi viata armonioasa pentru ei implica a crede in Dumnezeu. atat timp cat asta nu iti afecteaza sanatatea, armonia si starea ta de bine e ok ppentru mine, de ce nu ar fi? de ce ar fi toti ca mine? ar fi chiar o lume enervanta, plictisitoare si disperanta la un moment dat daca ar fi asa.
nu ai folosit cuvantul cliseu si m-am explicat de ce (cred) am zis ca nu vezi padurea din cauza copacului. viata e prea frumoasa, palpitanta, interesanta si extraordinara pentru a ne opri la ai critica pe unii ca sunt crestini. mergi mai departe, vezi ce are de spus omul si nu crestinul daca nu te intereseaza subiectul asta. evita habotnicii (nu fac altceva decat sa te tina si pe tine in loc - chiar fara sa iti dai seama - prin timpul ce il acorzi lor) si TRAIESTE-TI VIATA frumos. asta e spre binele tau si nu al altora.
nu uita, scopul nostru nu e sa ii facem pe altii fericiti, destepti sau mai stiu eu cum (desi sunt si oameni care se simt bine facand asta) ci noi sa fim fericiti (si ar fi de preferat ca asta sa nu atenteze la sanatatea si integritatea altora - ma refer aici la cei cu dereglari psihice)

Răspuns utilizator avertizat
| DSGline a răspuns:

O prostie pariul asta nimeni nu ma va face sa cred in dumnezu si dovezi nu exista si in final exista afirmatia : "Ateii il neaga pe dumnezeu prin vorbe iar Crestinii prin fapte " si nu ma tem de moarte ca unii crestiniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu crezi in povesti de copii e pacat ai imbatranit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede, si poate ca vei ajunge in Rai, si ce conteaza daca dai bani, doar nu ai dat painea de la gura pentru cel ce are, ai dat o bucatica pentru cineva care chiar are nevoie, asta daca nu si-a luat popa masina cu ei happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Pai eu ce am zis? Daca faci si tu un lucru bun pentru cel ce are nevoie nu e mare scofala, daca popa isi ia un mercedes... atunci poti sa faci si greva, in caz de mai rau il dai in judecata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu mai pot eu de ei, pot sa stea in fund pe scaun la biserica pina li sa-r increti fruntea, eu ma rog la Dumnezeu si gata, fa si tu asa, in plus sunt si cersetori ce vin la porti asa ca daca fac o fapta buna si le dau ceva sunt sigura ca ajung si eu pe lista lui D-zeu. Treaba ta ce faci, si ceea ce fac popii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zic ca esti prost si gandesti prea scurt si de suprafata.dar asta e. daca atat e,, ai mult de unde? ce pot fi toti doctori in teologie sau religii? deci fii linistit.esti mult mai normal decat normalii.si ai mintea foarte odihnita.asta zic.si am dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| saidkique a răspuns:

Tinere samurai... DUMNEYEU EXISTA si ne priveste. Nu e necesar sa te duci la biserica in fiecare duminica. etc etc. E de+ajuns sa creyi in el... tot ce yice biserica e o mare vrajeala. Manipulare. Doar 30-35% mai e adevarat. Daca te abtii macar de la 60 % din faptele rele si crezi in Dumnezeu, in a Lui Imparatie vei fi. Crede, dar nu tot ce ti se spune. Killuminati!

Răspuns utilizator avertizat
| CalinPop a răspuns:

Naspa tongue