| blaksoul12 a întrebat:

Ce parere aveti despre celebrul pariu a lui Pascal:
"Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu."?

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Inca unul cu pariul lui Pascal, cine stie, poate vei descoperi si apa calda intr-o zi. thinking

Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns:

Am prea multa incredere in mine, ca sa accept ca exista macar, o foarte mica sansa ca dumnezeu sa exsite, chiar nu exista nici cea mai mica dovada plauzibila ca dumnezeu exista. prefer sa duc o viata normal, fara sa ma complic cu biserica si cu preotii

| doctorandus a răspuns:

Ideea lui Pascal era: pariezi pe Dumnezeu si ajungi in rai. Dar ce te faci daca nu crestinii, ci evreii au dreptate. Atunci toti crestinii merg in iad. La fel daca musulmanii au dreptate.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

"ar ce te faci daca nu crestinii, ci evreii au dreptate" Dar daca ai crezut intr-un Dumnezeu dintr-o religie ai o probabiliate de a ajunge in rai de 1/cate religii exista. Daca esti ateu ai o probabilitate de 0/cate religii exista, deci nu ai nici-sansa sa ajungi spre deosebire de restul care au o sansa.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

In ce priveste ce stim noi, nu cunoastem care religie are dreptate, daca are vreuna. Dar Dumnezeu, daca exista, cunoaste cu certitudine acest lucru (in ipoteza ca e fiinta constienta). Asa ca sansa crestinilor de a ajunge in rai datorita religiei lor e fie 0% fie 100%. Nu poate fi 33%, deoarece religia respectiva este prestabilita, si chiar daca oamenii nu cunosc care e, nu poate fi vorba de o probabilitate, ci de o certitudine. Pentru Dumnezeu e deja cert acest lucru, asa ca nu putem vorbi de probabilitati. De exemplu nu putem spune ca probabilitatea ca a mia zecimala a lui pi sa fie 9 ar fi de 10%, deoarece a mia zecimala a lui pi nu este un eveniment incert.

Problema pariului lui Pascal este ca exista mii si mii de secte si de religii, ca si mii si mii de zei. Pariul nu-ti spune pe care zeu sa pariezi. Plus ca un Dumnezeu atotcunoscator ar sti ca n-ai crezut sincer, ci ai pariat la nimereala pe o religie oarecare.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Eu am calculat probabilitatea de a nimeri religia corecta.
Doar pentru ca religia corecta este prestabilita deja, asta nu ne impiedica sa calculam sansa sa o nimerim.

| doctorandus a răspuns:

Pariul ateului: „Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Este invalid deoarece:
1. Este posibil ca religia ta sa nu fie cea adevarata sau e posibil ca nicio religie sa nu fie adevarata.
2. Este posibil ca Dumnezeu sa decida daca ajungi in rai sau iad in functie de ce om esti si nu daca ai crezut in el sau nu.
3.Este posibil ca Dumnezeu sa ii lase pe oameni fara o viata dupa moarte, si TOTI oameni sa nu ajunga nicaieri (si mii si mii de alte de posibilitati din moment ce existenta lui dumnezeu este incerta)

| madalina2222 a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Eu zic ca deja sa aflat o posibilitate isus nea ziso si o stim cu toti dar uni nu vrem so acceptam

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru madalina2222):

N-am zis ca nu este nicio posibilitate, ci ca exista mii si mii. Si apropo nenea isus nu te-a invatat sa scrii?

| dragos9234 a răspuns:

Daca tu crezi in dumnezeu si el nu exista ti-ai pierdut toata viata ducandu-te la biserica degeaba si tinan posturi ca prostu`` etc.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru dragos9234):

Mama ta si-a pierdut viata incercand sa faca un copil reusit! Mai bine se ducea la biserica!

| dragos9234 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Iar mama ta te-a scapat in cap cand erai mic probabil