| TamplaruAnisoara a întrebat:

Multi dintre voi il învinuiți pe Dumnezeu de tot răul care se întâmpla pe Pamant. Profesorul TURCAN si in același timp si om de știință, spunea aseară in emisiunea "Piață Victoriei" de la ora 28, 15 la Radio Europa FM ca ceea ce ni se întâmpla acum si nu numai, se datorează omului. Întrebat de moderatoarea emisiunii de ce a facut-o omul? Raspunsul lui TURCAN a fost : din orgoliu!
Cei interesati de comentariile profesorului puteți asculta emisiunea Piață Victoriei de la Radio Europa FM de aseară de la ora 18, 30.
Cum comentați afirmațiile profesorului Țurcan si sunteți de acord cu ele?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Noi trebuie sa invatam din istorie; daca nu, atunci o luam de zero -si va trebui sa incepem cu descoperirea focului.
Singura istorie relevanta este cea biblica. Cea din scoala nu arata decat partile bune ale conductorilor ei. Si multi istorici relateaza in operele lor literare mai multa fictiune decat adevar.
Numi ca in dreptul Bibliei lucrurile stau cu totul diferit. Ea a fost scrisa pe parcursul a mai bine de 1500 de ani, a fost scrisa pe 3 continente, a avut peste 40 de autori. Si are si cele mai multe manunscrise, si cele mai multe traduceri. Deci Biblia nu este o opera literara. Pe ea S-a bazat si Fiul lui Dumnezeu, si apostolii si toti urmasii lor.
Dar pentru ca oamenilor nu le place sa fie mustrati pentru faptele lor rele pe care Biblia le descrie si ii condamna, le este mai usor sa spuna ca se trag din mormoloci sau maimuta decat sa traiasca o viata sanatoasa si din punct de vedere spiritual, moral.
De altfel, nici oamenii de stiinta si nici credinciosii nu pot explica toate lucrurile.
Este clar ca nici adevarul si nici minciuna nu ne-ar ajunge o viata sa le studiem. Dar ceva trebuie sa alegem. Nimeni nu este pe un teren neutru. Chiar si "lipsa alegerii" sau chiar nehotararea sunt si ele tot alegeri.
Dar fara adevar, minciuna si inselatoria isi vor face cuib in mintile si inimile noastre.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Dar fara adevar, minciuna si inselatoria isi vor face cuib in mintile si inimile noastre."

Corect! De aceea religia este cea mai mare inselatorie a tuturor timpurilor.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este un termen care defineste ceva,o zeitate,nu doar a ta,voi crestini interpretati biblia in cateva mii de religi secte,culte,cand va aud va dz e bun si iubitor logic ca ma intreb unde e bunatatea si iubirea lui? Ori nu i pasa, ori nu exista, cine stie, eu nu dau vina pe fiinte imaginare, dz este un prrsonaj imaginar

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Dumnezeu te-a salvat din coma si te-a vindecat. Spuneai dintr-o postare ca pana si medicii au afirmat ca a fost un miracol. Iată ai avut experiente cu El. De ce nu-i mulțumești? Ar merita să-i mulțumești pentru ca nu te-a vindecat pentru ca o meritai ci din iubire, si prin acest gest sa te facă sa intelegi ca El exista si ca îți sta la dispoziție tot timpul numai tu sa nu il refuzi prin necredință.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De unde stii tu ca m-a salvat dumnezeul tau?, eu mai mult pomenesc de iahve, asta nu are copii, nici vreun mantuitor

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Exista un singur Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La fel spun si hindusi si mulsulmani si evrei, nu esti tu mai speciala

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Biblia e o carte SPECIALA nu eu!

| chuckmanson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Dumnezeu te-a salvat din coma si te-a vindecat. Spuneai dintr-o postare ca pana si medicii au afirmat ca a fost un miracol. Iată ai avut experiente cu El. De ce nu-i mulțumești? "
Te rog frumos, explică-mi următorul lucru. De ce pentru orice caz medical de vindecare în ciuda unor șanse extrem de scăzute voi creștinii spune-ți că e dovadă că există Dumnezeu, dar când sunt milioane de cazuri de oameni care suferă și mor din cauza unor boli oribile, de obicei încercați să băgați scuze patetice. Tipic pentru voi fanaticii, încercați să profitați de o tragedie ca să racolați adepți.
Și dacă tot vrei așa mult să îți incluzi personajul imaginar în ecuație, dacă Dumnezeu e atotputernic și controlează totul, cine l-a trimis pe Ray în comă?

| TamplaruAnisoara explică (pentru chuckmanson):

Posibil coma a fost o consecință a nerespectării legilor sanitare atât in alimentație cat si in viață de zi cu zi. Chimicalele din jurul nostru ajung si in organism si fac ravagii. Si eu am fost de mai multe ori in semicoma, dar am constatat ca de la chimicale. Dieta vegetariana m-a transformat radical. Este adevărat ca îmi produc in gradina majoritatea vegetalelor bio. Iar ce nu produc eu le procur de la fermieri care le cultiva bio. Ma simt de parca m-am născut din nou.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Microbul ala cine l-a creat?

| Holiday a răspuns:

Orice personaj de genul asta poate fi invinovatit de ceva doar de adeptii povestii lui. Pentru toti ceilalti, pur si simplu nu exista, deci n-ai cum sa-l invinovatesti de ceva.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Profesorul TURCAN e de alta părere. Fie ca crezi, fie ca nu crezi, daca așa este clădit Universul faci si parte din el si in același timp il influențezi fie in bine fie in rău prin gândire si acțiuni. Nu exista oameni neutri!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai idee cati profesori cred ca Alah, daca il pupa in fund, le va da nshpe fecioare dupa moarte?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Se pare ca si satanistilor li se promite "n" fecioare după moarte. Dar Biblia si ceea ce susține profesorul care nu cred ca este creștin, ci mai degrabă mason, este cu totul altceva. Fie ca creștinii cred intr-un Dumnezeu care a creat Universul, fie in o Energie care l-a creat cum considera domnul profesor, si astfel si noi ca creaturi facem parte din acea energie, tot este ceva decât nimic. Posibil sa fie vorba despre aceiasi inteligenta doar ca noi ii spunem Dumnezeu, iar dansul Energie. Important sa fim buni si sa trăim după sfatul lui Isus : "ce tie nu îți place, altuia nu- i face" chiar daca nu crede in Isus.

| Digikey a răspuns:

De ce Dumnezeu nu a trimis un fulger care sa-l curenteze pe chinezul care se juca cu virusi in laborator?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Digikey):

Ai ascultat emisiunea? Profesorul TURCAN spunea ca toți suntem vinovați de ceea ce se întâmpla in Univers, deoarece si noi facem parte din acest INTREG numit UNIVERS, prin gândurile si acțiunile noastre negative. Ca sa stopam aceste urmări numite de unii apocaliptice trebuie sa ne schimbam noi prin a gândi si a acționa pozitiv. E chiar atât de greu de realizat acest lucru? Prin gândire se poate vindeca si cancerul. Spunea aseară profesorul TURCAN. Iar felul in care gândim putem alege singuri si nu trebuie sa ne cheltuim cu bani si sa suferim nu doar din cauza bolii ci si din cauza reacțiilor adverse ale citostaticilor.Si schimbarea gândirii se poate face si meditând la experiente plăcute pozitive pe care le-ai trăit in trecut. Totul este sa nu dorim răul nimănui si sa ajutam pe cel de lângă noi, iar pe cei care ne-au făcut rău sa ii iertam. Si din experienta îți spun ca se poate. Încearcă si tu si vei privi cu alti ochi realitatea. Succes!

| chuckmanson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Prin gândire se poate vindeca si cancerul. "
Nu, dacă ai cancer nu o să te vindeci cu gândire pozitiva, o să te vindeci cu chimioterapie sau alte tratamente. Oamenii care promovează genul ăsta de pseudoștiințe periculoase sunt niște șarlatani și nu merită titlul de "profesor" sau "om de știință". De asemenea ar trebui băgați în pușcărie pentru fraudă.

| Florin62738 a răspuns (pentru chuckmanson):

Doar ca tu nu ai avut o traire cu Domnul nu inseamna ca altii nu au avut, tu nu ai ca nu l-ai cautat, stiu o vorba ce mi-a ramas imprimata bine in cap
Sa traiesti, sa vezi si sa nu vezi nimic spiritual e o extrema, dar sa vezi totul spiritual e alta extrema
Exista cazuri concrete de vindecari si cu ajutorul mintii nu aveai cum e pur har, e aberant sa incerci sa gasesti intr-o minune ceva logic, de asta se numeste minune

| chuckmanson a răspuns (pentru Florin62738):

Să auzi voci ale unor personaje fictive în capul tău este direct schizofrenie. Să încerci să te păcălești cu ideea că o ființă imaginară ar avea grijă de tine se numește amăgire, delusion.
Faith healing s-a dovedit a fi o pseudoștiință. Gandirea pozitivă nu are nimic mai mult decat un efect placebo. Așa că nu te supăra, dar dacă e să aleg dintre a avea încredere în știință serioasă și a crede niște dovezi/evidente anecdotice(care nu sunt dovezi/evidențe reale btw) prefer să îmi pun încrederea în știință.

| Florin62738 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu ai simtit ce simtim noi, nu e nici un efect placebo, iti poti da seama ca e un sentiment unic, am experimentata si eu efectul pacebo, iti pacalesti creierul, dar daca ai da o sansa credintei ai vedea ca nu e o chestie doar la nivelul mintii, Dumnezeu a spus sa Il cautam si Il vom gasi, tu l-ai cautat? Imi poti spune tu ca L-ai cautat cu inima curata si nu L-ai gasit? tu te iei tot dupa oameni, daca ai gandi putin peste logica si ai lasa limitarea asta deoparte ai vedea ca acesti oameni de stiinta nu prea fac nimic, de mii de ani le este spus ca nu vor gasi leacul mortii si nu l-au gasit, e fascinant ca au ajuns pe luna, dar nu au gasit un remediu pentru a intineri populatia si nimeni nu scapa de moarte asa cum a fost spus acum 6000 de ani, de orice boala am scapat, dar de asta nu

| Algo098 a răspuns:

Cine il invinuieste pe Dz de ceva face o greseala. Nu poti invinui de ceva un personaj inexistent in realitate.

| Florin62738 a răspuns:

Ce vedeti acum in randul preotilor nu a fost inainte, de asta 90% ersu crestini deoarece Dumnezeu era prezant acolo, acum acesti preoti au facut o afacere din Biserica, daca erau cum sunt acum si acum 6000 de ani erau omorati cu pietre, daca vei studia Biblia vei vedea ca e pur adevar, ca a prezis cu mii de ani inainte tot ce se intampla pana in ziua de azi, noua ninse descrie perfect apocalipsa, acum 90 de ani nu puteam spune asta, dar azi chiar putem