| Florazul15 a întrebat:

Multi spun ca Iisus nu a simtit niciodata ura pentru vreo persoana, dar pe diavol l-a urat?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cand citesc cartea Iov, unde Dumnezeu dialogheaza cu satana, eu nu vad ura.

| Florazul15 explică (pentru ania):

E angajatul lui pana la urma, dumnezeu ii cere sa tortureze persoanele in iad

| Legion7X a răspuns:

Pentru ca, a știut cum gândeste. L-a simțit. Când va veni Isus pe Pămănt cel adevărat, chiar și ei atei il vor simti. Se va crea o conexiune inexplicabilă.

In film Isus arata că știe din timp ce are să il întrebe X sau pentru ce a venit, or că cineva din apostoli îl va trăda. Toti se uitau miratii unii la alții, astfel ca nici ei nu credeau care din ei va Trada. happy

| andrei056 a răspuns (pentru Legion7X):

Tu cu siguranta vi din viitor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu nu a urat pe nimeni, nici pe diavol, El doar nu l-a ascultat, poate a dispretuit viclenia diavolului, dar pe el nu l-a urat, poate a simtit mila pentru el.

| tudorvolcano a răspuns:

Cam acesta e lucrul cel mai important de cercetat de-a lungul vieții noastre: a cunoaște voia Domnului.
Să călătorim tot timpul cu întrebarea, căci nu greșim.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tudorvolcano):

Dar Domnul e mut? Atotputernic, atotprezent, dar nu zice niciodata nimic.
Hai mai da-L dreac.

| tudorvolcano a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și de unde știi dacă ar veni cineva să-ți vorbească că acela ar fi Dumnezeu?
Crezi că dacă îți spune că e Dumnezeu, neapărat și este?

Cum l-ai identifica pe Dumnezeu?
De Dumnezeu vorbesc și musulmanii, și iudeii, și păgânii, și ereticii, dar nu e vorba de același Dumnezeu, căci are alte caracteristici.

Pentru noi ortodocșii, îl descoperim prin Sfintele Scripturi și prin Sfinții Părinți ai Bisericii Ortodoxe, și îl simțim în viața de zi cu zi,
unii mai mult, alții mai puțin, fiecare după vrednicia lui.
Pentru a dezbate Ortodoxia vs celelalte credințe, te poți uita la apologeți precum Jay Dyer. Îl recomand personal, pentru că în urma citirii Sfinților Părinți, argumentează totul din punctul de vedere filozofic, fiind doctor în filozofie.

Nu, nu e mut, dacă vrei să-l asculți, ascultă Evanghelia.
Vrei să-L cunoști? Citește Evanghelia și Sfinții Părinți, care ți-o vor tâlcui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tudorvolcano):

"unii mai mult, alții mai puțin, fiecare după vrednicia lui."
Deci nu e pentru toti la fel laughing
Doar astia mai smecheri, care sprijina mafia BOR si venereaza preotii, simt prezenta Lui.
Bine boss, asa e.
E lumea lui Dumnezeu, dar oamenii nu sunt toti ai Lui laughing

| tudorvolcano a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, e vorba de cei smeriți.
Cei care susțin mafia clerului își pavează drumul spre iad. E destul cu simonia.

| andrei056 a răspuns:

Ca in orice basm personajul negativ este la un moment dat urat de cel pozitiv, chiar daca cel pozitiv ar trebui sa foloseasca 100% bunatatea)))

| tudorvolcano a răspuns (pentru andrei056):

Urâm păcatul, nu pe păcătoși.

A urî are și alte conotații, cum ar fi a disprețui și a nu asculta pe cineva.
Nu e nimic greșit în a-ți urî părinții care te îndeamnă să te droghezi, să faci crime, să bei alcool etc. Nu e vorba de a nu-i iubi și a-i judeca, ci de a nu-i asculta.
Hristos chiar ne-a dat poruncă să ne urâm părinții, dacă aceștia ne dau porunci care sunt împotriva poruncilor Lui.

Deci, pe diavoli trebuie să-i urâm cel mai mult, căci ne îndeamnă doar la rău.

| Florazul15 explică (pentru tudorvolcano):

Una este a uri si alta a neasculta de cineva iar daca Iisus ne a indemnat sa ne uram parintii e clar ce fel de persoana era

| tudorvolcano a răspuns (pentru Florazul15):

Nu în acest context. A urî înseamnă a asculta părinții, căci cel care nu ascultă de părinți când le dă poruncă rea, acela îi urăște, adică îi iubește mai puțin decât pe Dumnezeu.

| andrei056 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Man initiatorul intreaba daca a tinut Iisus ura pentru diavol. In schimb tu incepi sa ne dai lectii de limba romana despre ce inseamna a urî si lectii de cei 7 ani de acasa despre a urî in contextul parintesc. Tu raspunde la intrebarea initiatorului, l a urît sau nu Iisus pe diavol?

| tudorvolcano a răspuns (pentru andrei056):

Da.

| User1234567891234567 a răspuns:

Nuuu,nu l a urat deci ca sa iti explic,diavolul a fost un sfant,il iubea cel mai mult pe Dumnezeu si la fel si Dumnezeu pe el,iar Dumnezeu a zis ca cine isi i-a gandul de la el o sa cada in jos, iar el, adica lucifer ca asa il chema pe acest sfant, si a luat pentru cateva secunde privirea de la el sia cazut in gol pentrj ca a avut ganduri precum sa fie mai presus ca el.
Iar dupa el a vrut sa aiba o imparatie, Dumnezeu i-a respectat decizia, iar asa s-a format iadul.