| Florazul15 a întrebat:

Credeti ca Iisus i-a urat pe cei care l-au omorat?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca nu.Si pe un soldat care a venit sa il aresteze si caruia Petru i- a taiat o ureche, El l-a vindecat, fiindu- i mila de suferinta lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu i-a urat, asa era scenariul.
El a venit pe pamant ca sa demonstreze cat suntem noi de hateri. Batranu' a venit cu ideea, ca-i placea de Maria si n-avea pretext s-o... Scuzatz. blushing

| Mayhem666 a răspuns:

Daca cineva te-ar lega de o cruce, ti-ar pune pe cap o coroana facuta din maracini si ti-ar bate cuie in mana tu cum ai reactiona? Tu nu i-ai uri?

| Florazul15 explică (pentru Mayhem666):

Se presupune ca asta era bunatatea intruchipata, cel putin asa spune religialaughing)

| halogen001 a răspuns:

Normal ca da. Nu avea nici un motiv sa-i iubeasca.

| halogen001 a răspuns:

In cartile cu povesti primitive, puerile si absurde e de asteptat sa scrie invers, ca i-a iubit happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Logic că nu, altfel nu se ruga pentru ei

| Werrich a răspuns:

Nu, nu i-a urât, a știut că va muri.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Nu doar Iuda-i vinovat, ci si eu si tu"" Isus a murit pentru pacatele intregii lumi. Deci noi nu suntem mai putin vinovati decat cei ce l-au omorat.

| CIaudiu a răspuns:

Indivizii aia l-au facut faimos, deci clar nu s-a suparat. Poate doar pe moment ca i-au dat prea tare la ficati, dar dupa n-a mai contat. big grin

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pe cruce a spus "Tata, iarta-i, ca nu stiu ce fac", deci nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut nu. S-a rugat la Tatăl pentru iertarea lor, spunând că nu știu ce fac.

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

La ce se referea cand a spus ca nu stiu ce fac, ca nu stiu pe cine omoara (fiul lui dnzeu) sau ca nu sunt constienti ca omoara un om nevinovat?

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu au știut că-L omoară pe Dumnezeu încarnat, pe Mesia, pe singurul Fiu al Tatălui Ceresc. Daniel 9:25, Luca 19:28-48
Și asta pentru că nu au vegheat așa cum au făcut-o Magii. Daniel 5-9, Matei 2.