| DanionM a întrebat:

,,Natura îţi dă zilnic exemplul de a trăi responsabil." (-N. Iorga-)

Din punct de vedere moral, responsabilitatea este esentiala in raport cu divinul.
Tributar ideii lui Iorga, ce astfel de exemple din natura inconjuratoare ar putea surprinde o minte agera si o privire atenta?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Totul in natura este fascinant.de exemplu, panza de paianjen, pe cat de fragila, pe atat sunt de rezistente, unele fiind mai rezistente ca otelul.O panza mare de paianjen de marimea unui navod ar putea opri un avion de pasageri in zbor.intr-adevar Iehova Dumnezeu a creat toate aceste lucruri cu intelepciune.

| milan9 a răspuns:

Fără repere morale şi responsabilizare pentru fapte, lumea s-ar stinge într-un haos de nedescris în care fiecare ar face pentru scurta lui viaţă orice, fără să ţină seama de nimeni, dar absolut de nimeni. Viciile şi excesele nu ar mai putea fi evitate sau corectate prin nimic...

Viciile şi excesele ar deveni, începând cu cei care de abia deschid ochii şi până la cei muribunzi – singura lege.

| milan9 a răspuns:

Avem libertatea de a ne lăsa inspiraţi şi responsabilizaţi de o serie întreagă de lecţii învăţate prin intermediul naturii.

Putem să învăţăm multe din frumuseţea, armonia, ordinea care există în cadrul creaţiei, sau putem să refuzăm acest lucru, cu consecinţele de rigoare...

| milan9 a răspuns:

Şi pentru că iubim atât de mult libertatea, Dumnezeu în delicateţea Lui respectă libertatea omului iar omul este liber să facă bine sau să faca rău, şi consecinţa... să fie cauză a binelui sau cauză a răului pentru ceilalti... pentru,, mostra" de experienţă care înseamnă viaţa umană!

Pentru că veşnicia, privită cu detaşare, rămâne adevărata miză!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, s-o pastram curata

| ErrorFound a răspuns:

Faptul ca nimic nu se risipeste.
Mananci o planta/animal/piatra(sau ce mai bagi tu in gura), te ****, ar trebui sa ajunga in Pamant(pup=ingrasamant) rezulta hrana pentru plante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,responsabilitatea, este foar esentiala.

Răspuns utilizator avertizat
| Rainbowling a răspuns:

Nimic nu este mai divin si de slavit decat Marele Dumnezeu numit NATURA!

| Rainbowling a răspuns (pentru Rainbowling):

Mai exact Mama Natura care a dat viata la tot ceea ce vedem minunat in jurul nostru