| DonaldTrump a întrebat:

Neanderthali sunt si eu fii lui D-zeu? Au si ei parte de viata vesnica? Dar celelalte specii de oameni disparute?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Complicata treaba cu limba asta romaneasca, oricum..se numesc: neanderthalienii cei la care te referi. Existenta lor este asa ca un basm, o fi existat neanderthalienii, atunci sigur si klingonienii. Doar inventi a celor ce-si spun si se cred "oameni de stiinta", simple glumite. Si ca sa irit si mai mult zona "stiintifica" de pe aici va spun doar asa ca pentru voi ca Dumnezeu a facut CUNOSCUT noi descoperiri stiintifice oamenilor de stiinta CREDINCIOSI ce va schimba viata pe TERRA, radical, curand, foarte curand dar totodata atunci va veni si Domnul Isus Hristos pentru a incheia aceasta istorie zbuciumata a planetei noastre. Deci, in curand, stiinta se va schimba, va fi precum saltul de la transportul cu caruta la supersonice.

| DonaldTrump explică (pentru danut):

Hai ca nici tu nu esti neprihanit http://imgur.com/O4nJ4tJ Rade ciob de oala sparta :))

| danut a răspuns (pentru DonaldTrump):

Nu inteleg, acolo nu e nimic, fi mai la subiect.

| DonaldTrump explică (pentru danut):

"fi la subiect" trebuia sa scrii cu doi de i.

| danut a răspuns (pentru DonaldTrump):

Tinere, eu am facut prima clasa in 1959, (cand nici parinti tai nu erau inaca pe terra) cu alte reguli ortografice si cu ore de caligrafie, voi fara tastatura nici sa scrieti nu sunteti in stare. Si inca ceva, in timpul JOCULUI regulile nu se schimba, daca niste ipotenti mintali au schimbat cate ceva, ici si colo este numai din cauza neputintelor de care sunt bantuiti, din nefericire mai prostesc la minte si pe niste amarati de scoala generala ca tine. Eu sunt adeptul regulilor gramaticale si ortografice dinainte de razboiul de Independenta. Poti scrie macar o propozitie in limba romana folosita la acea data, "dasteptu tatalui" si atunci ai stima mea, daca nu ascunde-te intr-o gaura de sobolan ca toti ceilalti ipotenti intelectuali din ziua de astazi.

| DonaldTrump explică (pentru danut):

" eu am facut prima clasa in 1959" Bravo tie
"daca niste ipotenti mintali au schimbat cate ceva"
Chiar asa mult urasti schimbarile? Adica daca ar fi sa o luam asa noi de ce nu vorbim latina sau romana din 1600 (care contine destul diferente ca sa nu o poti scrie nici tu corect, asta in cazul in care nu citesti texte de atunci...)
"Eu sunt adeptul regulilor gramaticale si ortografice dinainte de razboiul de Independenta."
Chiar asa sunt schimbarile gramaticale de dupa razboi?
" niste amarati de scoala generala ca tine."
Sti dumneata in ce ciclu scolar sunt eu? laughing te pot asigura ca nu in cel general
" Poti scrie macar o propozitie in limba romana folosita la acea data, "dasteptu tatalui" si atunci ai stima mea, daca nu ascunde-te intr-o gaura de sobolan ca toti ceilalti ipotenti intelectuali din ziua de astazi."
Romana de atunci nu este relevanta azi, excepandu-te cine crezi (in afara de varstnici) ca stie "romana ta pura"? Oamenii evolueaza, se schimba asa si limba mai adapteaza cuvinte, se mai schimba uite incerca tu sa vorbesti numai cu cuvinte din romana si daca.
"Sa ridice piatra acela care este fara de pacat" Asa si cu corectarea, stiu ca tie nu iti place romana contemporana dar asta e.

| danut a răspuns (pentru DonaldTrump):

Interesanta EVOLUTIE ai dezvoltat dar limba romana "de atunci" ARATA de unde te tragi, unde iti sunt radacinile. Daca Romania de atunci NU ESTE RELEVANTA asa cum spui atunci cine esti tu?

| minrest a răspuns:

Oamenii NU sunt fii ai lui Dumnezeu. ''Si celor cati L-au primit, care cred in numele Lui, le-a dat putere ca sa se faca fii ai lui Dumnezeu.'' Evanghelia dupa Ioan, 1 cu 12. Asa ca eu sunt fiu, ca L-am primit si cred in numele Lui (evident, numai daca e corecta teoria crestina), tu nu esti, doar nu crezi ca cineva te poate infia cu forta. Salut.

| Felys a răspuns:

Din spusele credinciosilor, omul e facut primul direct asa, fara etapele pe care stiinta le-a descoperit in evolutie, deci raspunsul este nu

| VelaJohnny a răspuns:

Specia umana este creatia lui Dumnezeu, intr-un anumit fel suntem fii ai lui pentru ca el e Creatorul, de la el provine viata. Acum, intrebarea este alta, datarea cu carbon14 (daca nu ma insel) este chiar atat de exacta? Am citit un interviu al unui om de stiinta si zicea in inchieiere ca si concluzie ca omenirea e posibil sa aiba doar cateva mii de ani. Nu mai stiu exact pe baza a ce a afirmat lucrul acesta, oricum, cauta si pe net, multi oameni pun la indoiala datarea cu carbon ca fiind exacta.
Si daca esti om, poti beneficia de viata vesnica, Pavel a spus „Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi." (Faptele 24:15).
Deci, desi au fost nedrepti, li se va da sansa sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa devina drepti, intrucat ce vina au ei ca nu au avut de unde sa il cunoasca. Cei ce nu merita sunt cei ce l-au cunoscut pe Dumnezeu dar s-au incapatanat, sau cei ce i se impotrivesc cu indarjire, chiar daca nu au habar daca exista sau nu, pur si simplu pentru ca sunt impotriva Creatorului, Suveranul universului. Genul asta de oameni nu merita invierea

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stii ca nu se face doar cu C-14 datare?
Oricum era cumva creationist omul ala de 'stiinta'?

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Nu stiu si nici nu asta e ideea, in urma cercetarilor a ajuns la concluzia ca specia umana are cateva mii de ani din ce a declarat el, despre asta e vorba happy Stiu ca esti ateu si cauti orice si cu orice pret ca sa iti sustii conceptia laughing

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

De fapt e opus. Eu as recunoaste si maine existenta zeului crestin daca cineva ar aduce dovezi care sa arate ca acesta este adevarat spre deosebire de tine care ai aceeasi credinta indiferent de dovezi.
Are un nume tipul asta? Nu de asta dar lozincile de genul 'niste cercetari', 'un om de stiinta' merg la biserica.
Apropo, stii macar cum se face datarea cu C-14 daca tot arunci cu noroi in ea?

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

PS: Uite o intrebare cum rationalizezi faptul ca au existat animale cu milioane de ani inaintea omului?
Sau tu crezi ca pamantul are tot cateva mii de ani? rolling on the floor

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

laughing pune-ti ochelari, acel om a spus ca specia umana are mii de ani. Apoi, nu ma cunosti si nu sti nimic despre mine, judeci cu prostia si esti credincios daca tu crezi ca sunt intr-un fel fara dovezi. De unde sti ca nu se sprijina increderea mea in Dumnezeul Bibliei pe dovezi? Am fost ateu si de 3 ani cercetez lucurilewinking Legat de ce interviul citit, a fost cu mult timp in urma, cateva luni, doar ideea asta mi-am amintit-o din tot materialul.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te-am intrebat nu am judecat nimic si nici nu te-am jignit. Daca n-ai surse nu te cred, simplu.
Singurul care foloseste prostia in conversatia asta esti tu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

happy Reciteste-ti comentariul de mai sus, daca nu iti vezi prostia incearca sa porti ochelariwinking

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vezi paiul din ochiul meu.
Oricum esti retardat.winking

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Cu masura cu care judeci vei fi judecat prietene, iar cei ce il caracterizeaza pe ceilalti cu rautate se caracterizeaza singuri happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Neanderthali sunt si eu fii lui D-zeu? Au si ei parte de viata vesnica? Dar celelalte specii de oameni disparute?"
Sa zicem ca da.

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Da,si tu esti fiul lui DUMNEZEU.

| DonaldTrump explică (pentru CοnstruimCatedrala):

Adica vrei sa zici ca si eu sunt Neandethal aha?

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru DonaldTrump):

Nu stiu ce e aia neandentan. Dar indiferent ce probleme ai Dumnezeu te iubeste. Si sarac si neandethal si oricum, Dumnezeu te iubeste.

| DonaldTrump explică (pentru CοnstruimCatedrala):

Hai mai tu faci o greseala de clasa a II a punand, si dar eu nu iti zic nimic ca is politicos. "Nu stiu ce e aia neandentan" Normal ca nu ai cum sa stii pe langa faptul ca scoala nu este preocuparea ta ci biserica.
"Dar indiferent ce probleme ai Dumnezeu te iubeste. " Zi asta alora din Siria sau din Sodoma si Gomora sau din timpul Potopului si cazurile continua

| minrest a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Pai daca esti teolog, arata-mi si mie cum au ajuns toti oamenii, fiinte create, fii ai lui Dumnezeu, cand eu stiam ca parintii si fii sunt de aceeasi natura. Doamne ajuta.

| DonaldTrump explică (pentru CοnstruimCatedrala):

Am destul parte de trolli la d/s acum si la religie laughing