| Oleg20 a întrebat:

Căror oameni le este garantată viaţa veşnică?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Conform cu Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.
Iar a manifesta credinţă înseamnă a respecta cuvântul său, nu de a face ceea ceţi pare corect.

39 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Conform...? (realităţii, Bibliei, Coranului, filosofiei budiste...)

| Oleg20 explică (pentru NOname):

Poti fi mai explicita?

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

Am completat în paranteză.

| Oleg20 explică (pentru NOname):

1 Corinteni 15 cu 26-Ultimul duşman care va fi redus la nimic este moartea.

| Oleg20 explică (pentru NOname):

Scuze nu am observat.

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

...şi cu asta ai vrut să spui ce mai exact?

| Oleg20 explică (pentru NOname):

Ca in Biblie scrie ca moartea va fi readusa la nimic (ca nu vor mai exista bolile razboaielre etc.)

| BlackSulphur a răspuns (pentru Oleg20):

Oleg, trezeste-te la realitate, te rog.

| Oleg20 explică (pentru BlackSulphur):

Cine sa se trezeasca? Eu sau TU?

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

Ideea în sine e frumoasă, dar nu înseamnă că reflectă şi realitatea.

Ştiinţific nu a fost demonstrat că există viaţa după moarte/viaţa veşnică (la propriu), iar în cărţile religioase se pot scrie multe - fără dovezi rămân doar simple păreri.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Oleg20):

Tu. Nu stiu cum sa-ti zic, dar pe Pamant, la ora actuala, nu exista minuni, dovezi irefutabile sau alte chestii de genul care sa-ti sustina argumentele si religia.

| Oleg20 explică (pentru BlackSulphur):

Pai da, la ora actuala ne se fac minuni. Dar in trecut s-au facut si nu poti nega aceasta. Minuni se vor mai face dupa armaghedon cind Dumnezeu va invia mortii.

| Oleg20 explică (pentru NOname):

Eu nici nu am zis ca exista viata dupa moarte, eu insusi resping aceasta teorie. Expresia viata vesnica se referea la viata vesnica, adica atunci cind Dumnezeu va invia mortii.(poti citi si mesajul pentru BlackSulphur).

| BlackSulphur a răspuns (pentru Oleg20):

Ba pot sa neg acest lucru, deoarece nu exista dovezi care sa aprobe ceea ce ai zis tu. De fapt, tocmai asta am zis si inainte.

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

Apropo de minuni. :))
http://i.imgur.com/eNpcrqa.png

| Oleg20 explică (pentru NOname):

Si ce-i cu schita ceea neinteleasa?

| Oleg20 explică (pentru BlackSulphur):

Unica si cea mai importanta dovada este biblia. Sau vrei sa spui ca ceea ce este in biblie nu este adevarat?

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

Trebuie privită cu realism şi umor (ca să nu mai fie neînţeleasă).

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

"Unica si cea mai importanta dovada este Coranul. Sau vrei sa spui ca ceea ce este in Coran nu este adevarat?" : ))

| Oleg20 explică (pentru NOname):

Sa inteleg ca esti musulmana.

| NOname a răspuns (pentru Oleg20):

Să înţelegi că am fost ironică. : )

| milan9 a răspuns (pentru Oleg20):

Cine te-a indoctrinat vad ca te-a invatat sa pomenesti de Biblie pentru orice idee neadecvata pe care o prezinti, dar stai putin mai relaxat ca nu e chiar asa... happy

| BlackSulphur a răspuns (pentru Oleg20):

Biblia este o carte de povesti. Desigur, pentru oamenii lipsiti de ratiune/ cu gandire limitata, aceasta carte prezinta adevarul.

| Oleg20 explică (pentru milan9):

Esti papagal?

| milan9 a răspuns (pentru Oleg20):

"Acestea sunt semnele care îi vor însoţi pe cei care cred: în numele meu vor alunga diavoli, vor vorbi limbi noi,
Vor lua şerpi în mână şi, dacă vor bea ceva aducător de moarte, nu le va dăuna. Îşi vor pune mâinile peste cei bolnavi şi ei se vor vindeca". - Marcu 16, 17-18.

Apostolatul crestin a predicat nu doar cuvantul, ci si miracolul. Cei care promovau evanghelia erau taumaturgi, facatori de minuni, si asta pentru ca puterea credintei să fie evidentă chiar şi in ochii celor mai mari necredincioşi.

| Oleg20 explică (pentru milan9):

Vor lua şerpi în mână şi, dacă vor bea ceva aducător de moarte, nu le va dăuna. Îşi vor pune mâinile peste cei bolnavi şi ei se vor vindeca"
Acest verset nu este autentic incearca sa pui mina pe un sarpe sau sa bei ceva aducator de moarte si vom vedea daca nu iti va duna. happy

| Katczinsky a răspuns (pentru Oleg20):

Minuni se fac in fiecare zi. happy

| Oleg20 explică (pentru Katczinsky):

Poţi da un exemplu?

| Katczinsky a răspuns (pentru Oleg20):

Minunile sunt peste tot. E o minune ca te trezesti dimineata, fara sa fi murit pe timpul noptii. Doar ca nu stii sa apreciezi. Minunile nu se petrec in drum spre mall sau in club, ci in biserici, in manastiri, la duhovnici si oamenilor care il iubesc pe D-zeu.
Acuma, nu pot fi atat de ipocrit incat sa ma consider un Crestin adevarat, insa nu cred ca sunt atat de josnic incat sa nu-l pot iubi pe Dumnezeu. Preoti ce stralucesc in timp ce se roaga, duhovnici ce se ridica de la pamant ingenuncheati, icoane care plang sau se fac grele ca stana de piatra intr-o clipa. Ingeri ce salveaza oameni. Ingeri prinsi chiar pe camere de supraveghere; si avem cazuri in care, asa-zisii experti nu pot confirma ca este fake sau nu. Video-uri la care nu s-a intervenit. Care nu prezinta semne de prelucrare IT. http://www.youtube.com/watch?v=hZHUzHbFkJs uite unul.
Nu ca m-as laas influentat de videoclipuri pe youtube. Ma bazez pe fapte. Asta e doar ceva "just in case".
Poti sa mergi in cealalta extrema. Ingerii nu prea sunt vazut, dar demonii sunt peste tot.
http://www.youtube.com/watch?v=mvtQfOA1weg Aici sunt o serie de 22 de filmulete pe you tube. Daca ai destul interes sa le vezi pe toate e super. E suficient si 2-3. Din nou, e ceva doar "just in case" sa-ti arat si dovezile pe care voi le cereti atat de mult.
Incearca sa-l negi pe D-zeu cand te confrunti cu demonii. Atunci orice om cerseste iertare. Nu crezi in demoni si ce ti-am dat eu nu e real? Du-te intr-o casa in care se petrec fenomene stranii. Du-te la exorcizati; du-te acolo si spune "Dumnezeu nu exista".

| RAY a răspuns:

Nebunilor aia traiesc infinit in nebunia lor

| milan9 a răspuns:

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice SI SA FACA MINUNI:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Posibilitatea de a a face minuni NU S-A ÎNCHEIAT odată cu apostolii, si tot la fel nici "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu" nu s-a incheiat odata cu ei! Nici una din cele două nu s-a încheiat. Prin apostoli ele de abia au început!

| Oleg20 explică (pentru milan9):

Ioan 13:35: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi". (Aceste cuvinte au fost rostite de Isus. Dacă într-adevăr credem în el, vom căuta iubirea ca dovadă a adevăratului creştinism, nu vindecările miraculoase.)
Fap. 1:8: „Veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori... până în cea mai îndepărtată parte a pământului". (Chiar înainte de a-i părăsi pe apostoli ca să se întoarcă la cer, Isus le-a spus că predicarea avea să fie lucrarea lor principală, nu vindecările. Vezi şi Matei 24:14; 28:19, 20.)
În ce priveşte darurile miraculoase din secolul I e.n., Biblia a prezis că „se vor sfârşi" (1 Cor. 13:8). Şi acest lucru s-a întâmplat odată cu încetarea din viaţă a ultimului dintre cei 12 apostoli şi a acelora care primiseră darurile miraculoase prin intermediul lor. — Compară cu Faptele 8:14–20.
Mar. 16:17, 18, BC: „Şi aceste semne vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate demoni; vor vorbi limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva aducător de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi şi bolnavii se vor face sănătoşi".
Aceste versete apar în unele manuscrise şi versiuni biblice din secolele al V-lea şi al VI-lea e.n., dar nu apar în manuscrisele greceşti mai vechi: manuscrisele Sinaiticus şi Vaticanus 1209, din secolul al IV-lea. Dr. B. F. Westcott, o autoritate în materie de manuscrise biblice, a afirmat că „versetele... nu fac parte din naraţiunea originală, ci sunt o adăugire" (An Introduction to the Study of the Gospels, Londra, 1881, p. 338). În secolul al V-lea, traducătorul biblic Ieronim a afirmat că „majoritatea codicelor greceşti [nu conţin] acest pasaj" (The Last Twelve Verses of the Gospel According to S. Mark, de J. W. Burgon, Londra, 1871, p. 53). Într-o enciclopedie se spune: „Vocabularul şi stilul diferă atât de mult de restul Evangheliei, încât pare aproape imposibil ca Marcu să fi compus acest pasaj (adică versetele 9–20)" (New Catholic Encyclopedia, 1967, vol. IX, p. 240). Nu există mărturii că primii creştini ar fi băut otravă sau că ar fi luat în mână şerpi pentru a-şi demonstra credinţa.

| zurick a răspuns:

Oare pentru oamenii care cred ca inteleg tot in legatura cu Dumnezeu, dar se inseala sau pe aia care stiu ca nu inteleg totul?

| PedoBarbie a răspuns:

Cică celor ce ţin cu Dzeu.
Prostii.

| Lizzu a răspuns:

Tuturor,fara discriminare, daca viata vesnica exista.

| Kalla a răspuns:

Celor care stiu sa traiasca cu intentii bune si smerenie.Chiar daca esti ateu poti avea iertare daca ai fost bun in viata.

| Maxim96 a răspuns:

Orice crede in Fiul are viata vesnica!

| Chamberlin a răspuns:

Nimanui, omul traieste limitatwinking