| OctavianDanielMaria a întrebat:

"Necurat"inseamna "pacatos"?

24 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, înseamnă care nu e curat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da clar satana e murdar! porcul și celelalte animale erau considerate necurate până când a venit Isus Hristos (daca citești vechiul testament și noul testament o sa înțelegi mai bine)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omule daca nu vrei sa accepți că Dumnezeu există de ce mai comentezi și pui întrebări? Nu ai altceva mai bun de făcut?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil care ar fi in stare sa faca asta sau care tinde sa ii faca pe altii asa.

Sau pur si simplu este putin patat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Levitic 11 exista cuvântul necurat cu privire la animalele care nu trebuiesc sa le consumam ca hrana. Ne curat = murdar. Sau scârbos. Animalele necurate sunt considerate cele care dăunează organismului.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Nu, sunt lucruri diferite, și diferite moduri de a le rezolva. "Necurat" se referă să fii în contact cu lucruri periculoase (arme), otrăvitoare, cam orice reprezintă moartea (carcasa de animal, de exemplu). "Păcatul" se referă acțiunile și trăirile făcute împotriva vieții, împotriva lui Dumnezeu, și lucrurile bune făcute fără Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform apocalipsa 21:8 da, orice om scârbos care nu se curateste va muri negresit ca pacatos.
Nimeni care trăiește în spurcaciune, care mananca animale necurate, care își bea propria urina, care întretine relatii sexuale orale, care, care... nu va intra în rai, pentru ca nimic întinat nu va intra acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, sunt necurate fiindcă nu sunt bune de mâncat, iar daca le mananci se vad consecințele necuratiei lor, Covid19, SARS, H1N2 smd.
Daca te interesezi mai multe despre gripa aviara constati ca a fost o musamalizare, în realitate nu a murit nimeni de gripa aviara.
Asa zisa "gripa aviara" daca a pus pe foaie 50 de decese pe cap de tara. Si da, gaina e curata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa cum Isus era gata sa cada în rătăcire rastalmacind propriul Cuvant, asa tu ai fost gata sa accepti propria-ti ratacire.
Arata-mi scris în biblie ca Dumnezeu a poruncit să mâncăm orice taratoare scarboasa și orice planta otravitoare.
Si tu promite-mi ca vei fi mai atent cand citesti Cuvântul cu o inima rea și necredincioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi, nu oricine înțelege Cuvântul lui Dumnezeu, ci cei care au trecut pe la școală și au învățat ce înseamnă simbol, metafora, figuri de stil etc.