| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce inseamna "necurat" in Biblie?

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca se refera la acel suflet care face diferite actiuni (fizice sau mentale) deplorabile pentru om.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Astea sunt pretexte, nu exista necuratul. Mai bine zis, gandurile rele.

| zilog a răspuns:

Spurcat intinat păcătos
Si soune tot in Biblie că toate păcatele sunt egale si pentru oricare dintre pacate meriti pedeapsa cu moartea

Si nu doar moartea de aici ci si moartea veșnică

Sa stai in iad pe o minciuna sau o bomboana coirdita la un loc cu Dincă Dăncilă și Drahnea!

Dar tot în biblie scrie
IOAN 3:16
Ioan 3:16
Fiindcă
atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu
pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns (pentru zilog):

Sa-ti pui poza la profil cu femei despuiate nu este pacat?

| zilog a răspuns (pentru aXy99):

Ce am spus eu că sunt sfânt sau pe cale de a deveni ZEU!?

| zilog a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exod 20. 5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
Apostolul Pavel explică celor din Efes cum a fost posibilă mântuirea:

„Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință, și acesta este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte ca să nu se laude nimeni... (Efes. 2/8, 9)

Dumnezeu este un Dumnezeu gelos (Exod 20:5; Deuteronom 4:24)
(Galateni 5:20)
Apostolul Pavel în 2 Corinteni 11:2, "Sunt gelos de voi cu o gelozie după voia Lui Dumnezeu..."
Deuteronomul 4:24
Căci Domnul Dumnezeul tău este un foc mistuitor, un Dumnezeu gelos.

caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, (Exod.20:5)

caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc; (Deut.5:9)

Iar Ingerul, luand cuvantul, a zis celor ce erau inaintea Lui: "Dezbracati-l de hainele murdare de pe el!" Apoi a zis lui Iosua: "Iata ca indepartez de la tine nelegiuirea si te imbrac cu haine de sarbatoare!" (Zah.3:4)

Leveticul 10:8. Domnul a vorbit lui Aaron si a zis:

9. "Tu si fiii tai impreuna cu tine sa nu beti vin, nici bautura ametitoare, cand veti intra in Cortul intalnirii, ca sa nu muriti: aceasta va fi o lege vesnica printre urmasii vostri,

10. ca sa puteti deosebi ce este sfant de ce nu este sfant, ce este necurat de ce este curat,

11. si sa puteti invata pe copiii lui Israel toate legile pe care li le-a dat Domnul prin Moise."

Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega: sa-l priviti ca necurat. (Lev.11:7)

Leveticul 11:43. Sa nu va faceti uraciosi prin toate aceste taratoare care se tarasc; sa nu va faceti necurati prin ele, sa nu va spurcati prin ele.

44. Caci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; voi sa va sfintiti si fiti sfinti, caci Eu sunt sfant; sa nu va faceti necurati prin toate aceste taratoare care se tarasc pe pamant.

45. Caci Eu sunt Domnul, care v-am scos din tara Egiptului ca sa fiu Dumnezeul vostru, si sa fiti sfinti; caci Eu sunt sfant.

46. Aceasta este legea privitoare la dobitoacele, pasarile, toate vietuitoarele care se misca in ape si toate vietatile care se tarasc pe pamant,

47. ca sa faceti deosebire intre ce este necurat si ce este curat, intre dobitocul care se mananca si dobitocul care nu se mananca."

Leveticul 15:24
Păcate și blesteme generaționale

Exodul 34:7
care Își ține dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea și păcatul, dar nu socotește pe cel vinovat drept nevinovat și pedepsește fărădelegea părinților în copii și în copiii copiilor lor până la al treilea și al patrulea neam!"

Exodul 20:5
Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc

Numeri 14:33
Și copiii voștri vor rătăci patruzeci de ani în pustie și vor ispăși astfel păcatele voastre, până ce toate trupurile voastre moarte vor cădea în pustie.

Psalmi 21:10
Le vei șterge sămânța de pe pământ și neamul lor din mijlocul fiilor oamenilor.
Leviticul 26:39
Iar pe aceia dintre voi care vor mai rămâne în viață îi va apuca durerea pentru fărădelegile lor, în țara vrăjmașilor lor; îi va apuca durerea și pentru fărădelegile părinților lor.
Numeri 14:18
«Domnul este încet la mânie și bogat în bunătate, iartă fărădelegea și răzvrătirea, dar nu ține pe cel vinovat drept nevinovat și pedepsește fărădelegea părinților în copii până la al treilea și la al patrulea neam.»
Iov 27:14
Dacă are mulți fii, îi are pentru sabie și odraslele lui duc lipsă de pâine.
Psalmi 51:5
Iată că sunt născut în nelegiuire și în păcat m-a zămislit mama mea.
Psalmi 58:3
Cei răi sunt stricați încă din pântecele mamei lor, mincinoșii se rătăcesc odată cu ieșirea din pântecele mamei lor.
Isaia 14:20
Tu nu ești unit cu ei în mormânt, căci ți-ai nimicit țara și ți-ai prăpădit poporul. Nu se va mai vorbi niciodată de neamul celor răi.
Isaia 14:21
Pregătiți măcelărirea fiilor din pricina nelegiuirii părinților lor! Ca să nu se mai scoale să cucerească pământul și să umple lumea cu cetăți!"
Isaia 57:3
„Dar voi apropiați-vă încoace, fii ai vrăjitoarei, sămânța preacurvarului și a curvei!
Ieremia 3:25
Să ne culcăm în rușinea noastră și să ne învelim cu ocara noastră, căci am păcătuit împotriva Domnului Dumnezeului nostru, noi și părinții noștri, din tinerețea noastră și până în ziua de azi, și n-am ascultat glasul Domnului Dumnezeului nostru."
Ieremia 32:18
Tu dai îndurare până la al miilea neam de oameni și pedepsești nelegiuirea părinților în sânul copiilor lor după ei. Tu ești Dumnezeul cel mare, cel puternic, al cărui Nume este Domnul oștirilor!
Plângerile lui Ieremia 5:7
Părinții noștri, care au păcătuit, nu mai sunt, iar noi le purtăm păcatele.
Ezechiel 18:2
„Pentru ce spuneți voi zicătoarea aceasta în țara lui Israel: «Părinții au mâncat aguridă, și copiilor li s-au strepezit dinții»?
Iov 21:19
Veți zice că pentru fiii Săi păstrează Dumnezeu pedeapsa. Dar pe el, pe nelegiuit, ar trebui să-l pedepsească Dumnezeu, ca să simtă;
Matei 12:34
Pui de năpârci, cum ați putea voi să spuneți lucruri bune, când voi sunteți răi? Căci din prisosul inimii vorbește gura.
Psalmi 37:28
Căci Domnul iubește dreptatea și nu părăsește pe credincioșii Lui. Totdeauna ei sunt sub paza Lui, dar sămânța celor răi este nimicită.

2 corinteni 5 : 17
Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura noua. Cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi.

| zilog a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da este pacat si femeia daca naste barbat este murdara timp de 7 zile dar daca naste fata este murdara 2 saptamani
pentru ca copilul se zice ca a fost zamislit in pacat bla bla bla
si prin spararea in Sfât sânge al Domnului Isus Hristos...

Răspuns utilizator avertizat
| zilog a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am spus că nu sunt sfânt și nici pe cale să ajung ZEU!

SUNT DOAR UN GIGOLO DE POCAITE
Mai mi-a ramas si mie cate ceva in cap

Pt ca in treava asta cu cuceritul pocaitelor am fost constrans sa citesc de vreo 3 ori bibila
Vre-o 10 ani sa ascult muzica crestina si
Vre-o 100 de predici

Pt ca imi plac femeile virgine
Imi place sa le incep eu.

Si unde ai putea acea sansa sa gasesti cate o virgina?

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns (pentru zilog):

Deci meriti pedeapsa cu moartea?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim1264734 a răspuns (pentru zilog):

Ba nu femeile se nasc din spuma de mare si sunt toate zeite

Răspuns utilizator avertizat
| zilog a răspuns (pentru aXy99):

O da cu siguranță merit mai mult de cât pedeapsa cu moartea
in Biblie scrie daca cineva ii va face pe vre-unul din copilașii aceștia să păcătuiască mai bine îșî va pune un bolovan de gât și se va arunca în mare!

LUCA 17 Isus a zis ucenicilor Săi: „Este cu neputinţă să nu vină prilejuri de păcătuire, dar vai de acela prin care vin! 2 Ar fi mai de folos pentru el să i se lege o piatră de moară de gât şi să fie aruncat în mare, decât să facă pe unul din aceşti micuţi să păcătuiască. 3 Luaţi seama la voi înşivă!

| zilog a răspuns (pentru anonim1264734):

Viata se naște din ____ dar se duce pe ____
asa zic paraziții
https://www.youtube.com/watch?v=ak6owGpMjcM