| anonim_4396 a întrebat:

| Nilsson care dumnezeu a creat viata? Un creator deist? Panteist? Teist? Si care creator teist al cărei religii? De ce o asa zisa dovada care invalideaza evolutia este o dovada ca un creator exista?

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă big bang-ul ar fi fost reușit, astăzi savanții ar fi făcut totul din nimic. Pentru că și Dumnezeu a făcut tot ce se vede... din nimic.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Si tu raspunzi total aiurea la intrebare, zi ma de unde stii ca dumnezeul tau a creat totul?

| Hammurabi a răspuns:

Toate "împărțelile" pe care le înșiri tu sunt făcute de oameni, la fel și religiile.
Există un singur creator, poți să-i zici cum vrei și nu aparține nici unei religi și tuturor la un loc.
Creația nu invalidează evoluția. Dar ca ceva să evolueze trebuie întâi să existe, să fie creat.
Iar chestia cu punctul numit singularitate care a făcut bum, e un mare bullshit.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu a facut nici un bum

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Scuze... a făcut big bang

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Mai nu ai habar ce inseamna big bang

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Tu de unde știi? Ai fost acolo? A fost cineva acolo?
Toți recunosc că sunt doar ipoteze.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Da am fost acolo, am facut poze, cum naiba am facut poze daca nu exista lumina

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ar fi și ridicol ca cineva să poată spune că știe cu certitudine ce s-a întâmplat acum miliarde de ani...

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi man ce greseala mare faci, cu certitudine, din nou confunzi stiinta cu o credinta, dogma

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi big bang-ul ce e?
Certitudine, ipoteză, supoziție, presupunere?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce rost are sa discutam despre asa ceva?

| chuckmanson a răspuns (pentru Hammurabi):

Expansiune, învață și tu niște termeni elementari de știință înainte să faci un comentariu.

| Hammurabi a răspuns (pentru chuckmanson):

Expansiune, ce? laughing