| RAY a întrebat:

A fi ateu inseamna sa fi convins ca dumnezeu nu exista?

a fi teist inseamna sa fi convins ca exista?

a fi deist inseamna sa fi convins ca exista un creator care a creat big bang?

putem sa fim convinsi de ceva in viata asta 100%?

Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

A fi ateu inseamna a nu crede in nimic supranatural, fie ce-o fi. A crede ca orice poate fi explicat.

A fi teist inseamna ca practici o religie in varful careia exista un anumit zeu, in functie de ce religie e aceea.

A fi deist inseamna a crede in existenta unei deitati doar dintr-un aspect primar, negand religiile care vin cu acestea. Deci el crede dupa idealurile sale, fara sa ia in considerare ce spune religia acestuia.

Nu putem fi convinsi de ceva in viata asta 100%, dar intr-un fel asta e frumusetea. Avem mereu ce sa cercetam si e interesant ca descoperim treptat si apar noi intrebari. Dac-am fi siguri, ar fi aiurea, n-am mai stii unde sa ne indreptam happy

10 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Da.Poti sa fi convins ca ca bani pot sa cumpere ori ce.

| RAY explică (pentru Spitz10):

Nu uita de steve jobs mort cu miliarde in cont

| TrentonChase a răspuns:

"Supranaturalul/Paranormalul este naturalul ce n-a fost inca explicat"!

| IAOIADNAA a răspuns:

Da, da, da si poate de exemplueu, desi sun crestina toata chestia cu biblia ca universul exista de doar 4000 de ani sau ca un individ (dumnezeu) a creea in 7 zile ceea ce s-a format de fapt in 13, 7 miliarde de ani mi se pare cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata!
Daca vrei sa-ti motivez de ce cred ceea ce cred despre biblie trimite-mi un mesaj!
Sper sa te fi ajutat.

| RAY explică (pentru IAOIADNAA):

Esti crestina dar nu crezi in existenta lui dumnezeu?

| IAOIADNAA a răspuns (pentru RAY):

Am minte nu? René Descartes a spus: "Dubito ergo/Cogito ergo sum" = Ma indoiesc, deci gandesc/ Gandesc, deci exist. Si sunt total de acord cu el!
In plus faptul ca sunt crestin nu e altceva decat un accident din nastere.
1. Biblia spune ca Dumnezeu a zis: "Sa se faca lumina si s-a facut lumina" => asta inseamna ca toate stelele au aparut intr-o zi lucru care este cat se poate de logic ca e inposibil, mai ales ca stelele au varste diferite. Cea mai apropriata stea de Sistemul nostru Solar este Alpha Centaurii si este situata la 4 a.l(ani lumina) de noi
2. Conform bibliei universul are 4000 de ani, total incorect, daca-ar fi asa cum iti explici steaua aflata la 12 miliarde de a. l de noi asta inseamna ca luminii ei i-a fost necesari 12 miliarde de ani ca sa ajunga la noi, in concluzie noi o vedem asa cum era acum 12 miliarde de ani, acum poate nici macar nu mai exista => universul are mult mai mult de 4000 de ani=> lumea nu a fost creata de Dumnezeu.
3. Exista dovezi mult mai concrete despre formarea universului prin Big Bang decat o carte care la care nici nu exista dovezi ca a fost scrisa de Iisus(desi exista dovezi inpotriva):radiatia cosmica de fond de microunde= rasuna in tot universul, este un fel de fosila, un ecou ramas in urma Big Bang-ului, vrstele stelelor, etc.
4 s-au facut cercetari si s-a aflat ca biblia nu a fost scrisa de Iisus si de un sfant care a fost exilat pe o insula toate viata si el n-a facut altceva decat sa fabuleze creein biblia.
Si multe alte motive, parerea mea este ca e mult mai usor sa zici ca a venit Dumnezeu si a favut lumea decat sa intelegi astronomia si astr-fizica si chiar si chimia deoarece nu toata lumea poate intelege asta
Teoria Big B ng-ului: Inainte de Big Bang nu exista nimic nici timp, nici spatiu, nici lumina, nimic, doar un punc numit "punc de singularitate" ceva fara forma sau marime, dar cu energie infinita. La momentul "0" acest punct (nu se stie de ce ) a explodat creeind o expozie inimaginara creeind Big Bang.
Cercetatorii nu pot defini vea ce s-a intamplat inainte de 10 la -42 secunde dupa Big Bang deoarece se lovesc mereu de Zidul lui Planck.
Deci Da sunt crestina si nu cred in biblie, probleme?

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns (pentru IAOIADNAA):

Esti imprecisa, vorbesti de 13, 7 miliarde de ani. Ii ca si cum in momentul ''Exploziei'' cineva o pornit ceasul si hai sa vedem cat s-o scurs, cine ti-o spus ca conform Bibliei universul exista de 4000 de ani? gandeste-te soarele dupa biblie a fost creat in ziua a 3-a si atunci s-a cam pornit ceasul nu-i asa? atunci creatia din zilele anterioare o fost lipsita de timp atunci cum poti sa definesti Creatia in 6 zile normale? sau cele pe care le observam noi (24 de ore)? si apropo nu un individ, te referi la 3 persoane distincte dar de aceeasi esenta (Sf. Treime) prin univers te referi la materie materie = om deci includem si creatia omului cand pentru prima data o fost folosit termenul de ''Sa Facem'' nu de ''Sa fie''.

| IAOIADNAA a răspuns (pentru Mișika):

Alooo! Daca materie =om restul ce e, antimaterie? Daca asta crezi inseamna ca esti o/un mare idiot/a. Materie nu inseamna doar om si tot ce e in univers stele, planete, nebuloase...Antimateria nu se stie daca inca ai exista, se stie sigur ca a existat in momentele primordiale ale universului, inainte de vormarea protonilor si neutronilor ex; electron-anti-electron.
Stiu ca lumea conform bibliei exista de 4000 de ani pentru ca s-a inceput numaratoarea e l 200 ihr.
Si stiu ca conform stiintei, adica ceea ce e adevarat, universul exista de 13, 7 miliarde de ani pentru ca s-au facut calcule si stdii asupra radiatiei cosmice e fond. Una din miile de dovezi ca universul exista de mult mai mult timp decat zice biblia este chiar Soarele(care in caz ca nu ti-ai dat seama nu e cu nimic mai presus sau mai prejos decat o alta stea) pentru ca are o varsta de aprox 5 milioane de ani, iar pamantul 4.
Asa ca daca nu intelegi ceva(asa cum am observat nu te baga ca sa nu te faci de ras! Si daca nu esti in stare sa gandesti si sa crezi niste tamp**** traba ta, dar daca eu vreau sa gandesc lasa-ma in pace proas***!
"Dubito ergo, cogito ergo sum"-"Rene Descartes"=Ma indoiesc deci gandesc, gandesc deci exist" loser

| Mișika a răspuns (pentru IAOIADNAA):

Daca dupa parerea ta am deviat de la subiect sau am scris o ideea gresita sunt de acord sa imi indrept greseala iar asta se poate intampla pentru ca bineinteles astfel am sansa sa invat ceva nou in loc sa imi pastrez greseala.
Nu vreau sa ne jignim reciproc si imi pare rau ca ajugi sa dai explicatii cu expresii nepotrivite, judecand primul ceea ce ai scris iti dau dreptul sa ma jignesti daca am scris o greseala dar sunt gata sa o indrept.
''Prin univers te referi la materie materie = om deci includem si creatia omului'' Ma refer la faptul ca in creatia ''Biblica'' exista la fel ca in viata reala ''+'' si ''-'' adica creatia materiei (Universului material care include si creatia omului ca fiinta biologica) imi pare rau daca se intelege altceva asta am vrut sa spun + a celorlate fiinte ''biologice'' am uitat sa pun materie = om, animale, copaci, stele, si etc. dar am facut referire la ''Coroana'' creatiei care este mai presus de orice. Prin ''Universul Imaterial'' am facut referire la spiritualitate ''Duhuri, ingeri, suflete'' etc care formeaza ''Universul Imaterial'' acesta este raspunsul meu.
1. Biblia spune ca Dumnezeu a zis: "Sa se faca lumina si s-a facut lumina" => asta inseamna ca toate stelele au aparut intr-o zi lucru care este cat se poate de logic ca e inposibil, mai ales ca stelele au varste diferite. Cea mai apropriata stea de Sistemul nostru Solar este Alpha Centaurii si este situata la 4 a.l(ani lumina) de noi. Daca acesta este raspunsul tau as vrea inca o explicatie Porunca provine din ziua 1 a creatiei Geneza Cap 1, 3: Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină. atunci de unde provine lumina daca soarele si celelalte stele au fost create de abia in ziua a 3-a? Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii. Raspunsurile mele au o nuanta religioasa s-ar putea sa nu-ti placa dar nu exista razboi fara tabara opusa. Am convingeri (destul de mici) si incerc sa le testez si imi place adevarul daca ma conving trec de partea ideei care mi se pare mai buna. "Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22, 29)(Sunt ortodox) si versetele sunt doar o dovada a sursei cuvintelor(Ideilor) pe care le-am spus, apropo Iisus nu a scris deloc, Biblia este o parte a Sfintei Traditii(invataturii transmise prin viu grai) de catre Iisus iar Biblia a fost scrisa de Apostoli care au captat invataturile Lui spre pastrare sigura ca sa nu fie deformate ai vazut tu vreun capitol din Biblie in care autorul este Iisus ( a 2-a persoana a Sfintei Treimi)?