| Superior a întrebat:

Nu am citit Bibila, puteti confirma va rog?
"2) Iadul nu este doar un loc al chinului, ci şi al mângâierii.

E şocantă o astfel de afirmaţie despre iad, ca în acesta să nu fie doar chin, ci şi pace, bucurie şi mângâiere. Dar vedem conform cu Luca 16:19-26, că în timp ce bogatul se chinuia în iad (hades), Lazăr era mângâiat, tot în iad (hades), dar într-o altă zonă despărţită de o prăpastie, dar în aceiaşi dimensiune spirituală, deoarece se puteau vedea unii pe alţii. Chiar şi Josefus Flavius arăta că iadul (hadesul) era împărţit în două, despărţit de o prăpastie: camera drepţilor în dreapta, un loc al mângâierii, şi cea din stânga, camera nedrepţilor, un loc al ruşinii. În concluzie, concepţia populară că în iad este doar chin, este nebiblică, şi neconformă cu crezul iudaic din vremea lui Isus. O altă afirmaţie şocantă despre iad, dar biblică:

3) Iadul nu este veşnic:

În timp ce teologii evenghelicii susţin sus şi tare că iadul şi tortura din iad este eternă, tot la fel şi crezul popular, Biblia arată că iadul va fi goloit şi va fi distrus în lacul de foc, după mia de ani, după cum se spune în Apocalipsa 20:13, Apocalipsa 20:14, Biblia Ortodoxă: „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."

Dacă acceptăm că aruncarea morţii în lacul de foc însemnă că moartea nu va mai fi, tot aşa ca să fim consecvenţi trebuie să credem că nici iadul nu va mai fi (comp. cu Apocalipsa 21:4; Isaia 25:8; 1Corinteni 15:26).

Astfel în ciuda teologiei anhiliştilor, necredincioşii merg în iad, căci locuinţa morţilor este sinonim cu iadul, deoarece originea cuvântului românesc „iad" vine din grecescul „hades", noi insa l-am împrumutat prin intermediul slavilor (slavonă: jadu), şi astfel s-a ajuns la cuvântul iad. Astfel traducerea Ortodoxă, traduce cu „iad", iar Sfânta Scriptura de la 1874 cu „infern", cuvântul „sheol" şi „hades". Astfel cuvântul iad chiar dacă nu apare în unele traduceri ale Bibliei, căci au tradus cu „locuinţa morţilor", însă iadul nu este altceva, decât: hadesul (sheolul), derivat din: hades – jadu – iad.

Însă după cum am văzut, iadul nu este etern; ci, temporar până la judecată, când şi iadul va fi distrus în lacul de foc, după cum se arată în Apocalipsa 20:13, Apocalipsa 20:14. Astfel repet şi accentuez: iadul (hadesul) nu este veşnic, deoarece el va fi golit de morţi şi va fi aruncat în lacul de foc după cum se spune în Apocalipsa 20:13, Apocalipsa 20:14.

Astfel iadul sau locuinţa morţilor, este descrisă ca fiind o starea intermediara, sau este condiţia (starea, locul) oamenilor între moarte şi înviere. Însă există oare şi un chin etern în gheena sau lacul de foc?"

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Copy paste, esti crestin dar nu ai habar de propia biblie ce sa spun

| Superior explică:

Ma,daca-s online la profil, e ca las PC-ul aprins toata ziua, chiar si cand plec afara happy

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu nu am citit toata Biblia, dar pot sa spun cate ceva. 2) Iadul nu poate fi un loc al mangaierii, locul mangaierii e raiul. In Vechiul Testament usile raiului erau inchise si oamenii mergeau doar in iad, dar se chinuiau doar pacatosii, nu si dreptii. Despre acea,, prapastie" cred ca nu exista. Iadul e chin, scrasnire de dinti, foc...
Dar daca apare intrebarea urmatoare:,, De ce eu am spus de Vechiul Testament daca despre Lazar scrie in Noul Testament?", va spun ca Iisus a deschis portile raiului in timpul celor trei zile cat a fostfost,, mort".
3) Apocalipsa este o carte foarte greu de inteles, si putini o pot talmaci. Probabil ca se are in vedere ca daca iadul este sub pamant si pamantul va fi distrus, dupa judecata pacatosii nu vor merge in rai.

Da, cred ca exista un chin etern. Numai ca noi, oamenii nu putem intelege notiunea de,, eternitate" deoarece nu am trait atat si nici nu ne putem imagina cat dureaza.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Si atunci care e ideea din spatele acelor capitole si paragrafe luate ca dovada?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Cineva se apuca de retalmacit Scriptutile. La fel a facut si Arie si din ereziile sale au luat nastere o multime de secte. Noi nu trebuie sa ne smintim auzind asa ceva. Daca am cauta paragrafe peste paragrafe....am putea crede ca exista extraterestri, ca pamantul e plat, etc. Dar Biblia trebuie interpretata corect. Cei care au scris acele lucruri care sunt scrise in intrebare, nu fac decat sa sminteasca lumea. Dar sa citim astfel de lucruri, nu-i decat o pierdere de timp.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Cineva se apuca de retalmacit Scriptutile.La fel a facut si Arie si din ereziile sale au luat nastere o multime de secte. Noi nu trebuie sa ne smintim auzind asa ceva. Daca am cauta paragrafe peste paragrafe....am putea crede ca exista extraterestri, ca pamantul e plat, etc. Dar Biblia trebuie interpretata corect. Cei care au scris acele lucruri care sunt scrise in intrebare, nu fac decat sa sminteasca lumea. Dar sa citim astfel de lucruri, nu-i decat o pierdere de timp.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

In limba ebraica nici macar nu exista cuvantul eternitate.
Cuvantul "olam" tradus cu eternitate inseamna un timp indelungat.

| AlexeHellsing a răspuns:

2. Nu cunosc în întregimea lor scrierile lui Josefus Flavius, deci nu mă pronunț. Însă îți garantez că în episodul bogatului nemilostiv și al săracului Lazăr este vorba de Rai și Iad.
3. Nu te complica să înțelegi Apocalipsa. Este o capcană a simbolurilor. Dacă nu știi pe unde calci cazi în ea.
Dacă va fi sau nu veșnic, nimeni nu știe, dar îți garantez că nu este o stare intermediară: „Aşa va fi la sfârşitul veacului: vor ieşi îngerii şi vor despărţi pe cei răi din mijlocul celor drepţi. Şi îi vor arunca în cuptorul cel de foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor." Matei 13, 49-50

| 94Lucifer94 a răspuns:

Caută mărturii ale persoanelor care au fost în moarte clinică și au descris iadul, vei vedea că pentru fiecare a fost diferit, dar tortura și durerea tot existau. Eu sincer acum câțiva ani când eram și eu mai credincios, mă tot rugam să văd iadul, gen să mi se reveleze. Iar odată stăteam în pat, eram relaxat, aveam mintea golită de gânduri, și parcă dintr-odată am ajuns într-un loc gen interiorul unui vulcan, un mediu roșiatic de la culoarea căldurii intense. Și nu-mi era frică. Am văzut un demon mare care avea aproximativ 3 metri și ținea o furcă. Și mai era acolo o prăpastie gen canionul, plină ochi cu sufletele oamenilor. Și a fost ciudat că nici unul dintre ei nu mai avea păr sau organe genitale. Erau de culore gri-cenușiu. În loc de ochi aveau doar niște găuri negre în care nu vedeai nimic. Toți țipau de durere și se zvârcoleau ca viermii, unul peste atul, toți încercând să ajungă deasupra. Nu am văzut flăcări, dar ieșea o culoare roșiatică de la căldura imensă degajată din fundul acelei gropi. Unul dintre acele suflete chinuite a încercat să iasă. A ieșit doar pe jumătate, pentru că celelalte suflete se țineau de el. Dar atunci a venit acel demon și i-a înfipt furca în spate cum bagi furculița într-un cartof, l-a izbit odată cu capul de o stâncă de nici nu se mai mișca, apoi l-a aruncat înapoi unde îi era locul. Și după asta numai am deschis ochii și am zis '' ce pnm a mai fost și asta''. Pe bune nu a fost un vis. Plus că tot filmul ăsta s-a petrecut în câteva secunde

| Cris888 a răspuns:

Forme de structuralizare imaginativa ce pot fi dezvoltate pe diferite nivele...religiile inclusiv cea ortodoxa le amesteca si para amesteca rezultatul este un ghiveci

| Shambler a răspuns:

Iadul xin (crestin) nici macar nu exista. Adevaratul IAD o sa se dezlantuie daca nu iesi din programul evreiesc numit crestinism sau oricare alta religie.