| anonim_4396 a întrebat:

Nu avem nevoie să credem că suntem în viață pentru a vedea că trăim, Viața există și pentru cei ce nu cred în viață, moartea este furăcioasă ne fură pe toți din această viață lăsând ce a ieșit din pământ și ne duce la judecătorul care ne-a făcut, Moartea vine și dacă nu o crezi, momentan este peste limita umanități, nici un om de știință nu cunoaște când vine moartea păcat că murim fără să ascultăm de cel ce dă viața, împlinește sufletul că el nu e de pe pământ și apoi împlinește trupul care e din tărână... care e părerea ta?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum sa nu crezi in viata daca esti in viata?

| citrixma a răspuns (pentru RAY):

Uni nu cred. (Eu cred) sunt mulți care nu cred în viață și pun în plan moartea și chinul, e mare pământul cu mii de speci și gândiri nelimitate. Viața există și după moarte. Cu bine și rău asta depinde de cel ce trăiește.

| RAY a răspuns (pentru citrixma):

Eu te-am intrebat ceva rational, cum sa spui ca nu exista viata find in viata?

| citrixma a răspuns (pentru RAY):

Se pare că tu nu înțelegi întrebarea, ce rost are să îmi bat capul cu un om care nu are posibilitatea de a înțelege? drept urmare nu doresc să mai fac chat dacă vrei vorbim prin mesaje, m-am sătrurat de oameni care nu ascultă și nu înțeleg, dacă tu nu ai înțelegrea mea nu te semna ca urmare a neposibilități de înțelegere nu doresc să îți mai răspund, nu vreau chat. Pune mintea la contribuție și ascultă și învață că omul din greșeli învață...

| RAY a răspuns (pentru citrixma):

Ratiunea nu are legatura cu religia categoric, parca iisus spunea sa ai rabdare cu ateii, tu asa isi iubesti aproapele?

| citrixma a răspuns (pentru RAY):

Dacă tu înțelegi iubirea și răbdarea prin mesaje și postări ești în eroare prietene fapta și dovada live conteză nu mesaje și postări ca să nu mai fac chat cu tine mă opresc aici acuma e problema ta ce gândești și ce ideii ai și ce concepi fi om nu sfânt că au fost mulți sfinți vrei să fiu sfânt eu care greșesc nu se poate că mă mint pe mine singur. Smerenia curățește și punct dacă mai vrei chat comunicăm prin mesaje nu doresc să dezbat probleme cu sau despre neînțelegeri din toate părțile.

| AvalohAlyn a răspuns:

Aceeasi parere ca a ta.Sa ne bucuram de viata cat putem, viata e scurta si moartea vine ca un fur.Totusi,daca esti impacat cu viata, cu constiinta, cu sufletul si mai ales cu Dumnezeu nu are de ce sa iti fie frica de moarte neaparat.Eu ma bucur ca exist...desi..deseori..m-am gandit la sinucidere din pricina tristetilor mele...asta e partea a doua. Sper ca Dumnezeu sa nu ma lase.

| citrixma a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Alți se uită după texte și caută și nu găsesc și sunt nebuni de la atâta învățătură stricată textele și cuvintele uneori te pun în dispoziția cea mai rea, nu suntem texte, suntem oameni cu bun simț și nu jignitori ca ființele care își pierd mintea în citit și scris neajungând nicăieri mai mult nebunind de la atâta bătaie de cap fără rost, fiți oameni și nu trăiți supă text că viața e reală nu e text lasă pe alți mai mari și învățați să fie după text, sunt unii oameni atenție (Nebinecuvântați) care vorbesc de bine și tăgăduiesc pe Iisus Hristos luânduși în spate lumina întunericului. Nu cred că trăiți cu din text faptele sut reale amăgiți din toate mințile și ca nebuni tot felul de impresi își fac uni, fiți normali și decenți ca oameni nu cu OZN-uri bla bla ca să nu nebuniți de la ceea ce nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a crede ca suntem in viata trebuie sa simtim ca traim. Moartea e fireasca, e sfarsitul vietii. Cei care nu cred in existenta vietii au sufletul mort. Nu stiu cum il privesti tu pe cel care te-a creat. El te invata prin tot ce faci. Raul provocat altor persoane se va intoarce, orice fapta iti influenteaza viata pe care o traiesti sau distrugi. Oamenii sunt diferiti, nu sunt egali din nastere. Cum pot fi ei judecati in aceeasi masura la sfarsitul vietii? Cel care te-a creat se afla in tine, de tine trebuie sa asculti.

| citrixma a răspuns (pentru anonim_4396):

În primul rând nu te naști binecuvântat întradevăr conștiința glasul celui care te-a creat e în tine, conștiința se află pretutindeni în făptura cu viață, sunt mulți cu multe aberați, sunt mulți cu multă spaimă, sunt mulți care nu mai știu ce vorbesc, oamenii mai nou se distrug mental, cred toate balivernele și cei slabi o iau razna...

| anonim_4396 explică (pentru citrixma):

Cand am zis oameni diferiti m-am referit la statut, asemanare, comportament, aptitudini morale etc. Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Cei slabi sunt neajutorati si cred toate balivernele din biblie, se mint singuri si spera ca totul se va rezolva cu credinta. Ei ajung sa o iau razna si sa li se urce la cap acest lucru(credinta). Acele persoane par convinse dar de fapt sunt sceptice.

| citrixma a răspuns (pentru anonim_4396):

Când omul își face singur învățătură greșește, Biblia e adevărată la feel cum crezi tu că ai ochiul deschis și te conectezi la univers, de unde ști tu că e adevărat oare nu e ceva satanic? Credința există și va exista abia când crezi mai multe învățături te pierzi psihic, Eu cred în unul Domn Iisus Hristos și atât alți cred în baliverne tu crezi că există OpenEyes în frunte?

| anonim_4396 explică (pentru citrixma):

N-ai decat sa crezi ce te taie pe tine capul, biblia se presupune a fi o dovada, ea nu este, e o minciuna groasa care reuseste sa ascunda multe lucruri prin simplele povesti de adormit copiii. E incompleta si se regasesc o multime de idei formate in mod distructiv.
Omul invata din propriile greseli, karma lucreaza, tu nu stai sa observi si sa cunosti lumea, esti de acord cu un singur tip de oameni, dar toti suntem creatia unui singur creator.
Si nu, OpenEyes e in frunte doar pentru mine. Nu e nimic gresit sa cred in mine, eu traiesc si eu imi controlez viata.

| citrixma a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum crezi tu odată ce crezi că există credință dar depinde în ce crezi, sunt multe credințe, și mai sunt și credințe false, credințe care nu există, lumini care te luminează dar este mai mult întuneric luminător, și multe altele nu are rost să facem chat la fiecare discuție, ai gijă să nu fie luminată de întuneric. Mai nou și întunericul are lumină.

| anonim_4396 explică (pentru citrixma):

Oamenii sunt diferiti, nu sunt egali din nastere. Cum pot fi ei judecati in aceeasi masura la sfarsitul vietii?
Insist cu intrebarea asta si te las. Asta e ultimul meu mesaj aici. Incerc sa am grija, dar daca e sa se intample voi fi luminata si de intuneric.

| citrixma a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine îți răspund și eu pentru ultima dată, nu suntem judecați în aceeași măsură, și suntem judecați după faptele noastre, faptele noastre sunt luate cu noi și ești judecat în stare de faptă, ce ai făcut aia primești, dacă semeni bine culegi bine dacă semeni rău culegi rău, înțelegi tu. Nu suntem judecați în aceeași măsură căci faptele mele nu se potrivesc cu ale tale și am pus punct.

| Bionicle a răspuns:

O carte mi-a zis,, Fi fericit ca esti in viata''