| anonim_4396 a întrebat:

Nu ca sunt eu rea...dar vreau sa vad reactia crestinilor furiosi la aceastaa intrebare:
Daca Dumnezeu exista, atunci care este dovada?

61 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Numarul foarte mic de atei.

| CristiB93 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=JxjhnoGZRe4 Urmareste aici, si spune-mi cu care putere daca nu a lui Dumnezeu s-au intamplat chestiile alea, a si nu imi venii cu explicatii ridicole.

| CristiB93 a răspuns:

Aa daca vrei dovezi stintifice uiate aici :
http://www.dumnezeuexista.ro/ mai mult de atat ce pot sa iti aduc ca dovada?

| Dandanache a răspuns:

Daca Dumnezeu exista, dovezile nu pot fi decat de natura personala. Fiecare resimte la nivel individual prezenta sau absenta a ceea ce, in mod obiectiv, numim divinitate. Ceea ce pentru unul este un miracol pentru altul poate fi o coincidenta sau o minciuna. De aceea, la intrebarile de genul asta, crestinii mai luminati de pe TPU nu se mai sinchisesc sa raspunda, pentru ca au inteles ca e o polemica fara sfarsit. Dar au ramas unii care continua sa repete aceeasi intrebare, desi nu asteapta realmente un raspuns, si altii care incearca sa ii convinga cu exemple inutile: ca omul in sine este o marturie a divinitatii, uitand ca pentru atei acelasi om este o dovada a abiogenezei, sau dand citate biblice, uitand ca pentru atei biblia este o simpla carte. Sau, uite aici o idee inedita, ecranizarea unui subiect confirma existenta lui istorica. I-as da funda lui GabrielLuiz. Un raspuns atat de caraghios merita expus la vedere.

| Musique a răspuns:

Cel mai simplu e să te uiți în jurul tău.
Cât cuprinzi cu ochii, reprezintă dovada.
*nu sunt cea mai mare fană a religiei, dar mna*
Baftă.

| RAY a răspuns:

Tu isi dai seama ca o sa fi prajita vesnic daca te indoiesti de iahve?
macar sa mori cu musctar sa te manc in iad si nu uita sa fi slabuta sa nu ma ingras, vb serios dovezi ca exista dumnezeu nu exista, crestini cred si ei asa din interes multi nu cunosc biblia, religia etc sunt si ei cu numele singurul crestin a fost isus nici el nu sa numit crestin, isus find o inventie romana ca sa manipeleze mase de oamenii cu furt direct din filozofia budista si din vt

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aici tind sa te contrazic ray, cel mai probabil Philo a scris NT la cererea lui Flavius, in documentarul acela al tau, sunt cateva referinte si la esenieni. Mai mult,ti-am explic ca in NT gasesti indici ale faptul ca esenini sunt autori, cand despre filosofie, iar ea nu isi are originea in ce budhista, ci e un amestec de filozofii grecesti, egiptene, romane si evreiesti.

| milan9 a răspuns:

De la cea mai simplă celulă din univers, de la cel mai simplu "organism" celular (virusurile) şi până la cel complex (omul) toate îţi "vorbesc" despre acelaşi lucru:
Existenţa unui Creator care a pus în ordine energia şi informaţia...

| sublime89 a răspuns:

Ce rea ai fost cu ei. Cum poti sa le ceri asa ceva? Ceri cuiva imposibilul si mai zici ca nu esti rea? laughing

| Lizzu a răspuns:

Dovada palpabila si absolut credibila ar fi aparitia lui dzeu sau orice este acolo, daca exista.
Da, sa se arate si sa nu umble cu ascunzisuri ..nu-nteleg.

Atunci sigur nu s-ar mai indoi nimeni de existenta sa sau poate ca totusi am crede ca e o holograma thinking mai stii? orice e posibil.

Nu exista dovezi. Dovezile aduse de credinciosi sunt ceva abstract,sunt ceea ce fiecare om vrea sa creada, ca lumea a facut-o cineva cu mainile sale, ca tu ai aparut pentru ca ai fost plamadita din nu stiu ce material... nu stiu, sincera sa fiu totul pare nebunesc, foarte neclar.

Nu exista dovezi reale ci doar dovezile pe care le vedem in mintea noastra si ne dorim ca ele sa existe.
Si atat.

| Maxim96 a răspuns:

Există Dumnezeu? Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi.
Există Dumnezeu? Complexitatea creierului uman indică existenţa unei inteligenţe superioare la originea sa.
Există Dumnezeu? „Întâmplarea" sau „cauzele naturale" nu pot explica în mod credibil toate aceste lucruri extraordinare.
Exista Dumnezeu? Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu.
Există Dumnezeu? Ştim că există fiindcă în mod constant caută să ne atragă la El.
Există Dumnezeu? Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Isus Hristos este imaginea cea mai evidentă şi mai directă a lui Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Okay, iar dai argumentele alea retarde cu "complexistatea creatiei".
Bun, pentru 5 minute o sa CRED ca exista un (oarecare) creator. De ce fix dumnezeu este acel creator?

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pentru ca El e puterea absoluta si prin puterea cuvantului a creat totul.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Nu m-ai lamurit. Asta nu-i un argument.

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Adică "pentru că aşa spun eu". Halal argument!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dovezi obiective nu ai sa gasesti, dar de natura subiectiva sunt multe. Adica procentul real de dovezi este egal cu 0.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu crezi in el de ce intrebi si vrei dovezi? crei sa crezi? cauta--l asa cum am facut si eu.nu l-am gasit.dar m-a gasit el pe mine.sii multumesc din suflet.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Furiosi? De ce furiosi? Nu are logica(parca ateii erau cei mai logici).

Revenind: Daca te uiti prin postarile mai vechi TPU, vei observa ca o astfel de discutie nu is iare rostul. Mai bine stam toti in banca noastra, si nu amestecam crezurile proprii cu ale vecinilor ca facem terci.
Oricat ti-as explica, nu vei intelege, cum nici eu nu inteleg modul in care din NIMIC cu NIMIC si declansat de NIMIC poate sa apara ceva asa de complex. Pace!

| ErrorFound a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Au fost cazuri in care unora le-a sarit tandara, deci are logica.winking
Hai sa discutam te rog ultima fraza:"Din NIMIC cu NIMIC declansat de NIMIC poate sa apara ceva asa complex."
Dar de ce: "Din NIMIC cu NIMIC declansa de Dumnezeu(sau creator) poate sa apara ceva asa complex?" happy Chiar si cu un interlocutor, afirmatia nu are sens.
Multi creationisti resping Big-Bang-ul tocmai fiindca: Din NIMIC nu poate aparea CEVA. Acum ar fi o problema fiindca daca il bagam pe Dumnezeu(sau un alt creator) in discutie, pentru voi afirmatia are sens. De ce? Daca spunem: Din NIMIC cu NIMIC declansat de un ZIDAR(exemplu) poate sa apara UN ZID asa de complex. Aceasta afirmatie are sens pentru tine?

Hai sa punem problema altfel: Dumnezeu(sau un alt creator) a creat universul din CEVA. Care este problema aici? Problema este ca a mai existat ceva inaintea lui Dumnezeu, deci el nu mai este zeu, nici creator. Este doar un interlocutor sau un eveniment. Daca (sa spunem ca are ratiune, logica, minte acest creator) ar avea minte, ar fi trebuit sa o dezvolte. Nu putea pur si simplu sa fie omnipotent, omniprezent si omniscient din momentul cand a aparut. Si poti fi sigur ca daca n-a avut un moment al aparitiei inseamna ca nu exista. Reluam: Daca are minte, inseamna ca si-a dezvoltat-o, daca si-a dezvoltat-o si la inceput nu stia anumite lucruri, inseamna ca putea fi pursi simplu o fiinta asemanatoare omului(dintr-un alt univers predecesor universului nostru) care a evoluat in timp, ajungand la stadiul din acel moment. Si noi putem ajunge la un stadiu supranatural(adica care nu ne defineste natura) prin genetica, tehnica si alte stiinte. Stiu ca e greu de inteles ce am vrut sa spun si exprimarea vaga iti ingreuneaza putin mintea, dar te rog incearca sa intelegi ce am vrut sa spun.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

De asta am spus ca un ateu nu poate intelege credinta cum nici un credincios nu poate intelege ateismul. Are rost sa continuam discutia? Fii sincer.

| ErrorFound a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Ai dreptate, n-are sens...

| lizucalisuca a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Eu vreau sa stiu pe Dumnezeu cine l-a creat!?!?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru lizucalisuca):

Daca Biblia nu a reusit sa te convinga, cum vrei ca eu sa o fac? Ramai la Big Bang-ul tau.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Spune-mi tu!
Zi-mi si de ce o cotesti.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Te-as ruga sa nu ne mai pui pe toti in aceeasi oala. Eu am tot respectul pentru atei, atata timp cat si ei ii respecta pe crestini.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Cu intrebarea asta le-ai dat motiv de cearta userilor de pe TPU.
Felicitari.

| lizucalisuca a răspuns:

Intrebarea e "Daca dumnezeu exista si e atotputernic, poate el sa creeze o piatra atat de mare si de grea incat sa nu o poata ridica nici macar el?" happy

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Credinta e defapt..sa crezi in lipsa, sau in prezenta pe care nu o veni. Daca ar fi dovezi, credinta nu si-ar avea rostul. Nu poti sa te referi la credinta la ceva. ce stii cu exactitate ca exista.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Pana la urma nu conteaza daca exista sau nu. Gasesti chestii bune in religie (cat timp nu e dus la fanatism sau confruntari in numele ei), iar daca asta ii ajuta pe oameni sa "keep it together" de ce nu?
Nu vad rostul sa condamnam oamenii care cred in ceva bun. Vrei sa starnestii reactii, ca sa ce?

| sabrina103 a răspuns:

Cel mai bun exemplu statul Israel. Scria aproximativ acum 2000 de ani de ani ca statul se va reface.

| PiinkSmiile a răspuns:

Tot ce se afla in jurul tau este creat de El, iar mai multe dovezi sunt in Biblie.

Oricum, fiecare cu credinta luiwinking

PS-Nu zic ca n-ai credinta, pentru ca nu te cunosc. happy

| AnaMaria2719 a răspuns:

Nu trebuie sa existe neaparat o dovada clara.Asta inseamna credinta in Dumnezeu, daca L-am vedea oare cati dintre noi am mai crede in El?

| ILoveMoon a răspuns:

Hmm
Nici un creștin nu o să-ți răspundă pentru că nu au dovezi, pentru că nu există dovezi doar o carte care a fost scrisă de câțiva care ce-a ce visau noaptea scriau ziua happy
Dumnezeu, Lucifer, Zeus, și mai sunt mulți la început au fost niște idei
și ideea a devenit realitate pentru unii
, dar e cel mai greu să ucizi o idee când unui om îi vine o idee în minte și vrea să o ducă până la capăt orice i-ai zice va fi în zadar

| Future1234 a răspuns:

Asta e ideea, ca sa crezi in Dumnezeu nu trebuie dovada.Trebuie sa-l siti ca pe un Tata care te vegheaza.Tot ce trebuie sa faci este sa crezi, nu sa cauti raspunsuri.

| mg112mada a răspuns:

Nu ai dovezi...Dar sa-ti explic cum vine treaba asta.Cand tu esti in burta mamei, pardon in pantecul ei, cand esti un embrion si apoi evoluezi, e clar ca nu stii de ce iti cresc maini, de ce iti cresc picioare, tu nu o stii pe mama ta, dar e clar ca esti legat de ea si o iubesti, nu? Asa e si cu treaba asta.Acum,in viata aceasta, tu nu stii sigur ce se intampla, nu crezi pentru ca nu ai dovezi, dar cand,, te vei naste" cu adevarat, cand vei trece pe cealalta lume vei sti ce si cum.Nu e raspunsul asteptat, poate nici nu te-am lamurit bine, dar asta este adevarul.Altfel, tu de ce crezi ca se intampla atatea nenorociri?

| anonim_4396 explică (pentru mg112mada):

Exact. Uite cate nenorociri se intampla. Si daca ar exista un Dumnezeu, de ce sa il preaslavesc? Pentru ca atatia oameni nevinovati mor? Asta e Dumnezeul vostru bun si preamilostiv.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceste nenorociri de care spui tu, se intampla din cauza pacatelor si a necredintei de Dumnezeu a oamenilor la fel ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Giulia97Anna):

"...e intampla din cauza pacatelor si a necredintei de Dumnezeu a oamenilor la fel ca tine."

Vezi de ce imi sunt atat de antipatici cre(s)tinii? Gata, daca nu esti de acord cu ei inseamna ca o sa arzi in iad. Unde-i logica?

| Giulia97Anna a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o balta! -_- Cu incapatanarea pe care o ai, nimeni nu te va convinge ca Dumnezeu exista.Asa ca, fratilor si surorilor nu va mai obositi tastele, ca degeaba, degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru Giulia97Anna):

Eu am cerut o dovada de la voi. Nu am gasit nici o dovada cat de cat credibila. Deci?

| fearlessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu Dumnezeu este vinovat de necazuri.El a dat libertate, ne-a lasat sa facem ce vrem.Tot ce se intampla rau nu vine de la Dumnezeu, ci de la libertate, probabil o sa zici ca Dumnezeu a lasat libertatea deci tot El e de vina.dar daca nu era libertatea era mai rau, deci in concluzie tot mai bine e cu necazurile astea.Si..multe nenorociri sunt create si din cauza unora care manipuleaza practice tot(marii,, credinciosi`` de la Vatican..defapt religia in sine e o indoptrinare, mass-media, poate uneori si stiinta )

| anonim_4396 explică (pentru fearlessss):

Deci sa inteleg. Dumnezeu a lasat libertatea ca apoi sa ne pedepseasca pentru ca "abuzam" de ea. Interesant.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

O dovada ca dumnezeu exista, este faptul ca submarinul merge pe sub apa, daca dumnezeu nu ar fi existat atunci cerul ar fi fost verde

| fearlessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cine ti a zis tie ca ne pedepseste. vorbe de adormit copii.Dar libertatea, in adevaratul ei sens nu asta inseamna.Nu inseamna ca gata daca esti liber trebuie aa bati pe toti...etc..libertatea e starea xa esti seful propriei vieti, e pacea, fericirea!

| lizucalisuca a răspuns (pentru mg112mada):

Ce misto e sa compari o adunatura de celule cu o persoana cu un creier total dezvoltat si sa ai impresia ca ai facut cea mai infailibila comparatie ever. Nenorocirile se intampla din cauza astora care ii urasc pe altii pentru ca sunt diferiti de ei doar pentru ca asa scrie intr-o carte scrisa de un nebun care acum 2000 de ani a fumat prea mult opium, despre serpi vorbitori, oameni dezbracati si fiinte inexistente cu super-puteri. Da, face sens total!

| mg112mada a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce se intampla, este urmare a pacatelor savarsite de toti oamenii...Nu uita ca Dumnezeu a dat oamenilor ratiune, le-a dat constiinta, pentru a sti ce e bine si ce e rau, pentru a deosebi aceste lucruri, iar cand un om le incurca, sau le uita normal ca se intervine. Dumnezeul nostru este bun si milostiv, atunci cand si oamenii se poarta ca atare.

| FloriBla a răspuns:

Sunt curioasa ce raspunsuri se vor dalaughing

| RandomDeTot a răspuns:

Dovada este ca 8 din 10 milionari spun ca ideea cu ajutorul căreia au strans banii a venit in urma unei relevații divine

| Andreiii45 a răspuns:

Esti o necredincioasa

| anonim_4396 explică (pentru Andreiii45):

Asa. Si?

| anonim5543 a răspuns:

Buna, pai dovada esti chiar tu? Tu cum ai aparut? Pring bing bang?

Mai vrei dovezi? Uita-te in jur esti incojurata de ceea ce a facut Domnul, cine crezi ca le-a facut? Particulele din spatiu? Treziti-va oameni buni, daca Dumnezeu nu ar exista noi am fii praf si cenusa.

Ultima dovada este ca Dumnezeu l-a trimis pe Fiul sau pe pamant si toti stim filmul si locul de la Ierusalim.

Sper sa iti revii cat mai repede.

Pa, pa!

| KuolemaTekeeTaiteilijan a răspuns (pentru anonim5543):

"Ultima dovada este ca Dumnezeu l-a trimis pe Fiul sau pe pamant si toti stim filmul si locul de la Ierusalim."

De unde stii? Ai fost martor?

| anonim5543 a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Nu, dar daca nu era asa nu s-ar mai fi facut film asta nu spune ceva? Fratilor treba voastra daca nu credeti noi am incercat sa va dam sfaturi, nu credeti treaba voastra. O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru anonim5543):

Film poate sa faca oricine? Chiar crezi ca asta e o dovada? laughing Pai atunci si eu cred in Peter Pan ca s-a facut film cu el.

| anonim5543 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci crezi ca o intreaga Romania si nu numai se inchina doar la un lemn cu un chip aiurea? Oare suntem nebuni? Nu, ne inchinam la Dumnezeu pentru a ne tine sanatosi, uita-te in sus ce vezi? Aaa un cer cine l-a facut? Oare Petter Pan? Si noi om fi copiii Cenuserasei Albe? Gandeste-te ca daca nu ar fi Dumnezeu noi nu am mai fi putut scrie la ora asta pe TPU.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim5543):

Da, in Romania domnia prostia si va inchinati la lemne.

| AndrewAndy a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Cand mama ta te-a fatat am fost de fata? Nu...dar cu toate astea, existi. Mai vrei si alte lamuriri?

| Duucu a răspuns (pentru anonim5543):

România se închină prea mult la Iisus și uite unde am ajuns...
Iar Suedia(de exemplu) are doar o mică parte de creștini și sunt printre cei mai dezvoltați.Cum explici asta?

| J0cK3Rrr a răspuns (pentru anonim5543):

Pai draga gabi acu' milioane de ani s-a creat pamantul dintr-un cataclism... si din cataclismul acela a rezultat planeta terra. Cataclismul acela s-a produs din cauza unei stele imense care sa "stins" si a explodat imprastiind bucati mici sau mari din ea. Planeta sa dezvoltat in timp creanduse apa si cateva plante printre care si ferigile... Acele plante sau "contopit" si au rezultat alte plante unele din seminte au cazut in apa si sau adaptat la mediul acela de viata.De aceea unele plante se considera si animale ..precum spongieri. Din aceste "plante animale " sau dezvoltat animalute precum soparla si altele care sau imperecheanduse intre ele formand alte vietuitoare. si tot asa pana sau creat maimutele din care noi ne tragem. dezvoltanduse si ele in timp de aceea maimutele au 90% corp uman.

| anonim5543 a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru tine, dupa poza ta de avatar imi dau seama cam ce om poti fi. Prost eu? Nu cred cine esti tu sa judeci? Asa cai mai bine taci si ne lasi pe noi in pace si sa te duci sa te inchini la Cei sapte pitici. Hai pa, pa!