| cuvant a întrebat:

Nu este o intrebare ci o cerere: spuneti-mi si mie cateva titluri de carti crestine de calitate,
va multumesc

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Iti recomand cu caldura toate romanele scrise de Ligia Seman.Sunt extraordinare. Apoi mi-a placut mult cartea,, Fabiola,, de Cardinal Wiseman.Alta carte extraordinara este,,Camasa lui Hristos,,si,,Marele pescar,, de Lloyd Douglas. Daca doresti ceva mai usor de citit,eu am citit toate cartile (Betseller)lui Janette Oke. Daca doresti carti de studiu,cele care m-au ajutat foarte mult in formarea caracterului meu de crestina au fost:,, Viata condusa de scopuri,, de Rick Warren.alta carte care m-a ajutat foarte mult sa Il cunosc pe Dumnezeu ca si Creator al meu este,, Nu am destula credinta ca sa fiu ateu,, de Norman L.Geisler.,,Doctrinele biblice de Ionel Truta.Alte carti de studiu care mi-au consolidat credinta sunt cele din seria,, Doamne...,, de Kay Arthur.Sau o carte pentru femei,, Linisteste-mi inima ingrijorata,, de Linda Dillow.Bineinteles ca ar mai fi multe, am o biblioteca vasta la care tin foarte mult.Imi place sa citesc sa cunosc cat mai multe.Cum sa-ti zic? Lecturare placuta!

| Loredana799 a răspuns (pentru EmaS):

Hm...Ce fain! Am luat la recomandarea ta camasa si Marele...
Nu pot sa zic ca
...le.am iubit! As vrea sa stiu ce carti mai recomanzi, care te am marcat sa zic asa. Multumesc mult, fi binecuvantata!

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, de George Ory, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching,( Dao De Jing, or Daodejing ) etc.
Este ceva aberant să citești numai cărți despre creștinism.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

| cuvant explică (pentru MMihai):

Citesc orice cand am timp dar ceream ceva nou sau ceva ce lumea a citit.
Despre matematica, calculatoare citesc zilnic, engleza la fel
dar si unele din cartile pe care le-ai citit si tu.

| cristi202 a răspuns:

Ca un soricel de biblioteca ce sunt si tototadata si crestin fervent, am sa iti ofer un posibil "top ten" al cartilor crestine pe care le-am citi pina acum (am citit enorm de multe carti). Primele trei sunt chiar cele mai bune:
1) "Viata crestina normala" de Watchman Nee. O carte de o profunzime extrema, care sta la radacina vietii mele de crestin. Un om extrem de apreciat de mine (tocmai ca a citit mult ca si mine si stie ce zice) a numit-o "manualul crestinului".
2) "Crestinismul redus la esente" de C.S. Lewis. O carte usor de citit, te delecteaza citind-o. O logica de fier adusa in favoarea crestinismului. O explicare clara a ce inseamna a fi crestin.
3) "Marturii care cer un verdict" de Josh McDowell. O carte care nu contine zeci sau sute, ci tone de argumente logice in favoarea crestinismului. Baza logica ce o am ca credincios, e in cea mai mare parte datorita acestei carti.
3) "Prizonierul din celula a treia" de Gene Edwards. O tratare problemei suferintei din perspectiva crestina, pusa intr-o extraordinara povestioara. Usor de citit, e doar o carticica ce o termini in 2 zile.
4) "Joni" de Joni Eareckson-Tada. Povestea autobiografica a unei tinere care are parte de un accident urit in care isi fringe gitul, si paralizeaza de la git in jos. Cartea arata istoria celor petrecute cu ea dupa aceea, modul in care a trecut de la furia fata de Dumnezeu la stabilitate spirituala gasind cu ajutorul lui Dumnezeu un sens in viata ei de paraplegica. O carte care, daca pe mine, care nu sunt un tip lacrimogen m-a facut sa pling, pe tine cu siguranta o va face.
5) "Funiile dragostei" de Ligia Seman. O abordare a dragostei crestine care se arata chiar si dusmanilor care ti-au distrus viata. O poveste tulburatoare despre dragoste, iertare, sacrificiu. Desigur ca si aceasta carte va smulge macar o lacrima din ochii tai. Bazata pe intimplari reale.
6)"Cu Dumnezeu in subterana" de Richard Wurmbrandt. Povestea autobiografica in care se descrie ce inseamna sa treci cu Dumnezeu prin 14 ani de inchisori comuniste, din care trei singur intr-o celula intunecata
7) "Divina iubire" de Gene Edwards. Epopeea dragostei lui Dumnezeu privita de la inceputul tuturor lucrurilor si pina la sfirsitul lor. Plina de metafore, reuseste sa exprime mare parte din divin si din lucrurile spirituale ce greu pot fi exprimate in cuvinte. O carte care te poate face sa intelegi lumea asa cum e privita din perspectiva dragostei lui Dumnezeu.
8) "Jurnalul fericirii" de Nicolae Steinhard. O carte despre ce inseamna sa iti gasesti fericire in locul unde altii vad numai suferinta. O carte care iti ofera meditatii profunde cu privire la credinta crestina
9) "Scoala rugaciunii", scrisa de un calugar ortodox, nu ii mai stiu numele. O carte foarte practica despre rugaciune si cum sa te rogi cu adevarat facind din rugaciune un adevarat dialog intre tine si Dumnezeu. Cu ajutorul ei, am invatat sa ma rog.
10) "Imbatat de dragoste" de Richard Wurmbrandt. O carte cu un mesaj profund prin care poti afla in ce relatie de dragoste poate ajunge un credincios cu Dumnezeu.

| cuvant explică (pentru cristi202):

Cu adevarat carti interesante, am citit putin mai multe despre ele

| Raquella a răspuns:

Iti spun eu o carte deosebita..."Ce se intampla cand tinerii se roaga?"o poti comanda de pe www.kerigma.ro este superba cartea si iti poate schimba opinia in legatura cu rugaciunea. Sunt multe marturii si experiente care au avut loc in urma rugaciunilor unor tineri. Aceasta carte te poate determina sa te rogi mai mult si sa ai credinta ca Dumnezeu raspunde rugaciunilor.

| miradoniz a răspuns:

hee hee Paul Evdokimov"Iubirea nebună pentru Dumnezeu"; este minunată! Alexandre Schmemann scrie foarte frumos,dar nu știu dacă a fost tradus în româna "Vous tous qui avez soif"hee hee Iar dacă te-ar interesa ceva să îți "adape"sufletul,există niște cărticele,scurte, dar de o rară forță. Sunt semnate doar cu "un călugăr al bisericii din Orient"și sunt scrise în Liban, prin anii '70hee hee după moartea scriitorului,s-a spus că îl chema "Lev" Gillett,poți găsi pe net,dacă te intereseazăhee hee Această modestie binecuvântată se regăsește în "Amour sans limites"sau orice altceva a scris.
Dacă ai prefera ceva mai vechi, te-ai putea uita prin Diadoque de Photice.Dar îi recomand cartea, NU doar fragmentele din Filocalie.Doamne ajută!

| angy77 a răspuns:

Funiile dragostei si Handicapul constiintei, de Ligia Seman.In special prima este deosebita! Prizonierul din celula a treia, Gene Edwards.

| cuvant explică (pentru angy77):

Multumesc

| EmaS a răspuns (pentru angy77):

Draga mea, ma bucur ca iti plac cartile Ligiei Seman.Este prietena mea.Este o fata deosebit de sensibila, minunata.Am citit toate cartile ei,ultima pe care am citit-o este,, Portrete din cioburi,,.Ti-o recomand cu multa caldura.Ea a fost cea care m-a promovat sa vorbesc in fata mai multor femei.Ea mi-a aratat ca pot sa fac mai mult, si ii multumesc.

| angy77 a răspuns (pentru EmaS):

Poti sa-mi lasi te rog un nr de tel unde sa comand cartile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vietile sfintilor,tragedia veacurilor, talmacirea celor zece porunci, dar biblia inainte de toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deasemeni ai pe ortodox.ro povestiri cu talc.foarte bune si ziditoare de suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pelerinul Rus

Convertirea mea la ortodoxie

Marturii din mlastina disperarii (este cutremuratoare!)

Diavolul este politic corect

Toate, dar absolut toate cartile Parintelui Teofil, de la Manastirea Sambata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viziuni apocaliptice - David Wilkerson.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit,, Crucea si pumnalul,, de David Wilkerson? Este extraordinara.Iti recomand sa o citesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da, am citit-o. M-a impresionat dedicarea si experiente lui cu D-ZEU. Dragostea in slujirea acelor "golani" sa le zic asa. Insa, intre toate, parca mi-a ramas la inima "Cu D-ZEU in subterana" De Wurmbrandt.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit cartea, eroi ai credintei, oameni care nu si-au parasit credinta si care au suferit pentru Domnul Lor.Deasemenea mi-a placut cartea scrisa de sotia lui,, Nobletea suferintei.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Fara cuvinte. Sunt oameni extraordinari. Daruire totala si perseverenta in acea daruire, indiferent de consecinte.

| Amely21 a răspuns:

Toate romanele scrise de Tracie Peterson! happy e cea mai bună autoare! Și de Serena Miller.

| Amely21 a răspuns:

Cartea Răscumpărată prin iubire cred că este cea mai top!

| Smecheru27 a răspuns:

Poti cauta pe google sau pe siteuri originale de carti dar uite http://www.roportal.ro/discutii/topic/2242-carti-online/ de aici poti citi online. mai poti cauta si pe google.

| Anca143 a răspuns:

Hmm...nu sunt tocmai priceputa, dar prietena mea are o gramada de carti crestine. Mie mi-a dat sa citesc 'Joni Eareckson Tada' si 'Oameni obisnuiti, credinta extraordinara'. Mie mi-au placut foarte mult. Oricum, cred ca ar trebui sa cauti carti de la editura life. Din cate stiu ei au carti crestine happy. Sper ca am ajutat big grin.

| cuvant explică (pentru Anca143):

Mersi Anca, o sa ma uit

| Hbkpk a răspuns:

Bible of Satan by Anton Le Vey