| DanionM a întrebat:

"Nu există om rău, există om sărac"

Oare la ce fel de "sărăcie" s-a referit oare autorul (...)?

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Se referă la sărăcia spirituală.

| Almássy a răspuns:

Sarac la suflet

| Exilee a răspuns:

La saracia in virtute.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Se refera la omul sarac spiritual, omul care este instrainat de Dumnezeul adevarat.

| reihiuke a răspuns:

Intreaba-l pe el, de unde sa stim noi?

Răspuns utilizator avertizat
| Enake a răspuns:

Cum au spus altii,saracia spirituala, dar se poate si asta, pe cat de rau este un om, atat de putin i-ar da unui om sarac, sau ar face ceva bun pentru el (parerea mea).

| AnnaMaria27 a răspuns:

Cand ai sufletul plin de rautate, privesti si lumea in alt fel! Intotdeauna observi doar partea negativa si deplorabila a lucrurilor, ceea ce provoaca instrainarea de catre tot ce este in jur.
Asadar, autorul s-a referit la saracia spirituala, interioara, aceea care da stralucire oricarei fiinte umane! happy

| DyNo a răspuns:

S-a referit la saracia spirituala sau sufleteasca.

| salangwayongseo a răspuns:

Daca esti sarac in credinta, nu intelegi saracia ca pe un fapt mantuitor sau pur si simplu nu o accepti si de aici poti deveni un om rau. Rau nu neaparat in sensul de a fura, si in sensul de a carti si a te razvrati. Cred eu!

| AvalohAlyn a răspuns:

Saracia pentru virtuti, saracia duhovniceasca, saracia morala.Un om sarac duhovniceste e de 1000 de ori mai slab ca un om sarac material.