| Meme10Memu a întrebat:

Nu-i asa ca e aproape Armaghedonul biblic?

Apocalipsa 16:14, 16:"Căci sunt duhuri diavoleşti, făcătoare de semne şi care se duc la împăraţii lumii întregi, să-i adune la războiul zilei celei mari a lui Dumnezeu, Atotţiitorul. Şi i-au strâns la locul ce se cheamă evreieşte Harmaghedon."

36 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Aoleu... ne-am dat dracu' din nou! Sariti, lumee!
Apropo, a cata oara murim cu totii pe lumea asta? Parca a mai fost o data in 2012, iar de atunci...

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Spune in Biblie ca vor fi profeti falsi.

| StrongHeart a răspuns:

Armaghedonul biblic?
Nu stiu.
Insa,un lucru e clar,lumea se schimba,oamenii se schimba si nu stiu daca in bine.
Vad din ce in ce mai multe ura in oameni,ignoranta,mandrie,lene,tradare,betie,imbuibare,destrabalare,profeti falsi(tot felul de guru apar ca ciupercile peste noapte pe internet sa iti spuna cum sa iti traiesti viata)Oamenii sunt din ce in ce mai varza psihic si au nevoie sa li se dicteze ce sa faca,nu mai gandeste nimeni critic,daca ai o parere diferita de ceilalti esti etichetat automat,judecat,luat in deradere.
Si intrebarea ta denota multa frica.
Si daca vine sfarsitul,cum vrei sa te prinda,speriat,ascuns,sau in picioare,gata sa induri orice obstacole iti arunca viata in cale?
Putem sa interpretam zicalele biblice in multe feluri,nu trebuie neaparat sa luam totul ad litteram,nici sa negam toate faptele din biblie.
Poate un teolog bun stie sa descifreze biblia si are cu totul alt sens decat cel aparent.
Cert e ca lumea se schimba zi de zi,poate va fi un armaghedon metaforic,adica lumea asa cum o stim noi se va sfarsi,tehnologia va evolua,fenomenele globale actuale si cele ce vor urma vor impinge catre o politica noua,una globalista,poate va fi un lucru bun sau unul rau,nu avem de unde sa stim de ce se iau deciziile astea la nivel global,important e fiecare individ sa se focuseze pe viata lui,pe a fi mai bun,mai putin ignorant, sa aratam compasiune, sa fim mai toleranti, sa evoluam in toate aspectele.
Poate chiar este un armaghedon al ideilor vechi si o era noua, avansata ii va lua locul.

| mastadont a răspuns:

Deja devine plictisitoare treaba asta cu sfârșitul lumii. Mulți au crezut că vine și toți s-au înșelat, nu mai cred până nu văd cu ochii mei că vine. Prin 1600 niște credincioși englezi au crezut că vine sfârșitul lumii. S-au adunat pe un deal la biserică, au început să se roage zile întregi... până s-au plictisit că de, doar nu a venit nici până acum, cât să mai aștepte și săracii oameni.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

In Biblie reiese anul 1914 ca inceput al guvernarii ceresti a lui Cristos cand l-a aruncat jos pe pamant pe Diavol si atunci a izbucnit primul razboi mondial. Sunt profetii care se leaga intre ele.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hahahahahaha asta-i bună, nu am mai auzit-o. Și de unde mă rog reiese acest lucru?

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Apropo: dacă e guvernarea lui Dumnezeu atunci de ce l-a aruncat pe pământ pe diavol? Nu are nici un sens. E ca și cum Trump vrea să guverneze america și îl trimite pe putin să facă toată treaba LOL.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Acum in cer nu mai e Satan. Vai de pamant pentru ca Satan e pe pamant si in curand va fi legat. Apoi dupa 1000 de ani va fi ucis.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Pentru asta trebuie sa studiezi Biblia. E un calcul pe baza unor versete si evenimente istorice.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și cum se face acest calcul? Care e raționamentul pe care se bazează acesta și cine a calculat? De asemenea, a fost înainte sau după 1914?
Am studiat și biblia, și quranul, și cărțile buddhiste și toate par niște povești cu o anumită morală, toate trimit către un singur adevăr însă au fost atât de ciuntite și modificate încât acesta s-a pierdut în mare parte.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și pe vremea vrăjitoarelor nu era satan pe pământ? Oamenii așa susțineau. De când există scrisul oamenii au continuat să susțină că satan e printre noi însă încă nu l-a văzut nimeni și nici nu a fost legat. După părerea mea satan e doar în mințile oamenilor, în minți îndoctrinate și închise unde își face culcuș și se hrănește cu emoțiile gazdei ca un vierme. Dacă omul ar fi mai deschis la minte acesta nu ar mai exista pentru că este doar o creație a egoului, o creație a minții.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Satan si-a intensificat operatiunile de la 1914 incoace.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Exista doua biblii. Una din 1874 Iasi Nitulescu si una din 1688. In cele ce urmeaza o sa-ti calculez 1914 din biblia din 1688. Mi-am descarcat-o acum.

| Meme10Memu explică (pentru Meme10Memu):

Acum versetele din Biblia din 1688. O gasesti sa o descarci gratuit de pe internet.

Apocalipsa 12:9:"9. Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el." S-a implinit in 1914 cand a inceput primul razboi mondial.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Luca XXI:24:"Ierusalimul va fi calcat de pagani pana se vor implea vremile limbilor".

https://dexonline.ro/definitie/imple
79-80 vtr (Îrg) A (se) îndeplini.

Psalmul XLVII:1, 2:"Mare e Domnul si laudat foarte in cetatea Dumnezeului nostru, in muntele cel sfant al Lui; Cu buna radacina, bucurie a tot pamantul, magurile Sionului, coastele crivatului, cetatea Imparatului Celui mare."

Restul mai diseara.

| Algo098 a răspuns:

E departe happy

| RKBlue a răspuns:

Lumea nu mai are imparati(in afara de cel al Japoniei).

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Presedinte, imparat cam tot aia e.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Apai daca putem interpreta asa, de ce mai zic unii oameni religiosi ca Biblia e impotriva persoanelor gay?
Poate trebuie interpretat...hee hee

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Cand s-a scris Biblia nu exista termenul de presedinte.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Atunci nu existau multe, dar sunt oameni care gasesc semnificatii pentru orice.
Cei mai faini sunt aia care descopera ca toate inventiile apar in Biblie si ca prezice si chestii, daca numeri cifrele, sari peste anumite pasaje sau o citesti in lumina lunii.
Orice ar fi scris in Biblie, ma cam indoiesc ca a ramas ce a fost pe la inceput.Atatia oameni au vrut sa profite si au scos ce au vrut(asta inseamna ca au si pus ce au vrut).

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Peste 1000 de ani cuvantul presedinte va fi inlocuit cu alt termen. Ce e asa greu de inteles?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cand s-a scris biblia, Isus a murit deja de vreo 100 de ani : ))
Imparatul conduce un imperiu
Presedintele are rol de mediator intre guverne(cel putin la noi)
Nu sunt unul si acelasi lucru: ))

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Omule, nu intelegi nici acum?

| Bruno92 a răspuns:

Nu o sa vina nimic doar daca va erupe vulcanul yellowstone asta va aduce o era glaciară pe toată planeta da erupe la câteva sute de mii de ani 700 cred nu mai știu in rest nu se va întâmpla nimic doar credință va fi pierduta da nu de către toți. Strongheart o dat cel mai bun răspuns cam așa stau lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabigabyi a răspuns:

Nu cred

| LupGetodacJedi a răspuns:

Unde este Harmaghedon, nu gasesc pe Google Maps? O zi buna!

| Meme10Memu explică (pentru LupGetodacJedi):

Armaghedonul nu va fi doar pe o anumita regiune pentru ca va avea loc pe tot pamantul.

| LupGetodacJedi a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ma scuzi, Meme10Memu, dar eu ma refeream la Harmaghedon, nu Armaghedon. O zi buna!

| Meme10Memu explică (pentru LupGetodacJedi):

Ce conteaza? Harmaghedon are armaghedon in el. Oricum ai pus problema gresit.

| LupGetodacJedi a răspuns (pentru Meme10Memu):

Multumesc de raspunsul inteligent, Meme10Memu! O seara placuta!

| Cosminelul22 a răspuns:

Da, si Bill Gates injecteaza microcipuri in noi ca sa fim routere wireless pentru 5G!

| Meme10Memu explică (pentru Cosminelul22):

Semnul fiarei 666 e figurat si il au cei care se implica in politica corupta si o sustin, religia falsa, comertul necinstit.