| anonim_4396 a întrebat:

Salut

Ce parere aveți despre extraterestri? Sunt demoni sau fiinte din alta civilizație? Unii spun că sunt de fapt demoni mentionati in biblie. Care aveți biblie, cred că gasiți in Apocalipsa.

Apocalipsa (16:12-14)
"Şi al şaselea înger a vărsat cupa lui în râul cel mare Eufrat şi apele lui au secat, ca să fie gătită calea împăraţilor de la Răsăritul Soarelui.
Şi am văzut ieşind din gura balaurului şi din gura fiarei şi din gura proorocului celui mincinos trei duhuri necurate ca nişte broaşte.
Căci sunt duhuri diavoleşti, făcătoare de semne şi care se duc la împăraţii lumii întregi, să-i adune la războiul zilei celei mari a lui Dumnezeu, Atotţiitorul"

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea este că sunt demoni.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Toti adventistii si mormonii cred ca exista extraterestri. Daca nu mai cred asta sunt excomunicati.

| doctorandus a răspuns:

Ellen White a vorbit de "lumile necazute in pacat", adica extraterestri (zice ea ca i-a vazut pe extraterestrii de pe Saturn).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai observat că unul a ieșit din gura proorocului? Acesta cel puțin, nu era extraterestru.

| Mayhem666 a răspuns:

Anumiti oameni nu pot concepe faptul ca planeta noastra NU este singura din tot universul asta infinit care gazduieste viata, si mai sunt miliarde de astfel de planete cu potential de inteligenta mult mai ridicat si cu tehnologie radical mai avansata decat a noastra.
Extraterestru : "extra" (in afara), "terestru" (terestru). Deci extraterestru se refera la orice lucru care este in afara Terrei, de aici si denumirea, deci fiinte care provin din locuri exterieoare planetei noastre.
Din cate se spune despre demoni, ei nici macar nu provin din aceasta dimensiune, sa nu mai zicem planeta.
Toti vorbiti de Paimon, Barbatos, Morax, Baal, Stolas, Forneus, Furcas, Raum, Azazel, Lucifer, etc. dar de fapt habar nu aveti despre ce vorbiti si spuneti ca stiti, iar apoi bagati prostii de genul ca demonii sunt extraterestrii.
Daca acesti asa zisi demoni chiar exista, clar nu sunt extraterestrii sau fiinte cu o anumita forma fizica care sa existe in dimensiunea asta in care existam noi. Bineinteles pot fi entitati transdimensionale, dar nu extraterestrii.
P.S. Daca acest zeu este asa de atotputernic, de ce nu face hocus pocus si face ca toti demonii sa dispara? Oare nu poate? Oare demonii astia au mai multa putere decat el/ea?
Daca sa presupunem pentru cateva momente ca eu cred in astea, si mi se ofera sa aleg dintre demoni (care iti ofera libertate de exprimare, inteligenta nelimitata si access nelimitat la toate cunostintele si informatiile universului, existentei, adevarului, si multe altele) sau Dumnezeu (care te obliga sa crezi il el si numai in el, si sa nu cercetezi sau sa cauti raspunsuri si sa ramai ignorant pentru eternitate) atunci cred (de fapt sigur) as alege demonii.
Daca e sa ma inchin cuiva, prefer sa aleg entitatea care imi aduce informatii nelimitate despre absolut orice, nu entitatii care ma impiedica din a avansa si a explora si care ma restrictioneza la a ramane ignorant. Dar desigur, eu nu ma inchin nimanui.
Pace! Ad Astra Abyssosque!

| mentholinks a răspuns:

I-am creat si pe ei dar nu-mi amintesc in ce zi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt demoni

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu stiu! Poate sa fie si ce ai spus tu, dar nu cred! In Crez spune ca Dumnezeu este facatorul tuturor celor vazute si nevazute, deci nu putem stii ce se afla dincolo de perceptia noastra de acum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele teorii ale conspirației sunt fanteziste dar unele pot fi reale. Who knew.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Extraterestrii sunt simple personaje fictionale de film. Pot fi interesante, distractive, dar raman doar personaje imaginare.

| Editocroci a răspuns:

Extratereștrii sunt unii răi, alții buni. Ăia răi au atacat oameni, i-au paralizat. Ăia buni i-au ajutat pe oameni. Există cărți și documentare multe despre ei.
Mulți răpesc oameni.

| ReeaVermeer a răspuns:

Pe scurt, exista o gramada de extraterestri, printre care Demonii, la fel ca si ingerii - si da, sunt alta civilizatie, intamplator cea care ne-a creat. - https://tinyurl.com/5n996myw

| lonut19941 a răspuns:

Zeul YHWH venerat de evrei crestini si musulmani este doar un simplu colonizator de pe alta planeta.Si unul cu probleme la mansarda.