| BlueOctober a întrebat:

Nu incerc sa descopar vreo conspiratie,sau sa caut conversatii in care eu sa par "speciala",dar de ce peste tot in scoli,la tv,absolut peste tot Lucifer ne este aratat ca ceva urat,cu coarne groaznic de infricosator,cu copite dinti si alte aspecte de genul acesta,eu cred in Dumnezeu,sa nu se inteleaga gresit,din informatiile mele Lucifer a fost un inger creat de Dumnezeu,iar cand a cazut,a cazut pentru ca era mandru,nu? se spune ca era extraordinar de frumos, fiind constient de asta, iar numele sau se traduce ca "cel ce aduce lumina" parca.Si cand a decazut, unde a "cazut" daca era in cer? primul raspuns care imi vine in minte e ca aici..pe pamant, unde toate nenorocirile se intampla...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lucifer il asemanam cu tapul fiindca tapul ispasitor adus ca jertfa de ispasire, in vechiul testament, avea soarta e o va avea si lucifer, devenit satan.adica el va fi tapul ispasitor al tuturor relelor generate de pacatul mandriei si ratacirea oamenilor de la calea adevarul si viata.fiindca daca el este,dpartarea de Dumnezeu, pacatul si moartea, Iisus Hristos, mielul fara cusur al jertfei de matuire, este calea adevarul si viata.

| BlueOctober explică (pentru anonim_4396):

Bun raspuns, dar de ce nu ni se araata si partea cealalta a povestii Lucifer-inger->ingerii sunt frumosi, mareti superbi. Daca a cazut si a pacatuit asta inseamna ca Dzeu l.a transformat in Hulk, sau in vreo monstruozitate...Si cum sa isi creeze o alta casa daca deja Dumnezeu i-a oferit una, acolo unde el a cazut? uh..prea multe, dar oricum asta e ideea care ma bantuie de aproximativ 2 3 ore si cautam pareri, multumesc pentru raspunsuri, foarte interesante.

25 răspunsuri:
| William a răspuns:

Diavolul este intruchiparea raului. De aia e asa urat.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianL a răspuns:

Caderea lui a insemnat transformarea lui in diavol si pierderea tuturor calitatilor pe care le avea.Cand a cazut el a fost trimis in iad.

| thealchemist a răspuns:

Caderea ingerilor e metaforica, nu au cazut in spatiu ci de la nivelul spiritual la care erau.
apoi Lucifer nu arata nicicum, sau mai bine zis poate lua orice forma, uritenia e tot ceva metaforic pentru uritenia sa spirituala.

| danay72 a răspuns:

Apocalipsa12:9,1Ioan5:19

| BlueOctober explică (pentru danay72):

Multumesc,explica intr-un fel multe intamplari de pe pamant

| RAY a răspuns:

Nici satan nu exista nici iahve personaje de basm

| Mădă0611 a răspuns:

MIT, mituri, s. n. (Adesea fig.) Povestire fabuloasă care cuprinde credințele popoarelor (antice) despre originea universului și a fenomenelor naturii, despre zei și eroi legendari etc.; p. gener. poveste, legendă, basm. ◊ Loc. adj. De mit = fantastic, fabulos, mitic. – Din ngr. mithos, fr. mythe.

BASM, basme, s. n. 1. Narațiune (populară) cu elemente fantastice supranaturale, care simbolizează forțele binelui și ale răului în lupta pentru și împotriva fericirii omului. ◊ Expr. (Fam.) A se face de basm= a se face de râs. 2. Născocire, minciună, scornitură. – Din sl. basnĩ.

Pentru a explica basmul, unii spun ca pacatul urateste, de aici "look-ul" lui satan.
Parca raiul era pe pamant, a cazut sub, si dumnezeu si-a luat satra si a plecat in cer, astfel, dupa mintea unora, daca sapi mult in pamant ajungi in iad si daca urci mult ajungi in rai rolling eyes

| Lizzu a răspuns:

Toata lumea vorbeste despre Lucifer ca si cum l-ar fi vazut...
Nimeni nu stie cum arata. Lumea si-a inchipuit o fiinta hidoasa pentru ca trebuia sa-si inchipuie ceva care sa intruchipeze Raul si sa fie total opus Binelui (Fiul Domnului).
Nici pe Iisus nu l-am vazutwinking dar ni-l inchipuim, adica ii inventam fiecare infatisarea dupa cum o descoperim in noi, in suflet si dupa cum ne dorim noi sa arate Binele Suprem.
Si societatea are un aport destul de mare la conturarea infatisarilor celui Bun si celui Rau.

Frumoasa intrebare happy

Numai bine

| BlueOctober explică (pentru Lizzu):

Multumesc,vreau doar sa evidentiez ce usor suntem manipulati de scoli, de tv de carti etc etc, asta bineinteles ca nu schimba nimic nici nu imi doresc asta doar ca observ uneori cat de anapoda e lumea in care traim, si totusi imi place aici...asta e problema ne cam place lumea asta pentru ca nu are reguli, facem ce vrem unde vrem, pacat ca unii profita indeajuns de rau de ea.Numai bine si tie

| Lizzu a răspuns (pentru BlueOctober):

Te cred...stiu sentimentul. Da, ne complacem intr-un haos ..si de ce? nu stiu raspunsul. Pentru a ne regasi poate. ..si cand ne regasim, atunci inseamna ca invingem happy si continua sa fii tu insati intr-o lume de haos, nu vei pierde niciodata
Te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai octombrie? parerea mea e ca lucifer a ramas la fel de frumos.ca inger.cel putin poate lua orice infatisare, si are multa putere asupra celolalti ingeri cazuti, si mai ales asupra oamenilor.dar revolta lui asupra celui ce a creat totul, si ideea ca fara dumnezeu ar fi mai bine, nu e buna in univers.si daca Dumnezeu nu l-a desfiintat inca de atunci este ca, fiindca are timp de asteptat si de a demonstra ca nu este un tiran, ci ca satan e vinovat si nu el il va distruge ci toate relele facute de el insusi il vor distruge in final.deci satan se autodistruge.la judecata finala; tot universul il va arata cu degetul pe satan.este scris ca a fost razboi mare in ceruri si satan a fost aruncatmimpreuna cu o treime din stelele cerului, adica din ingerii ce-l urmau.dar mai este scris si ca; s-a gasit in el pacatul mandriei msi nu s-a mai gasit loc in cer pentru el.deci NIMIC NECURAT, nu va fi in inparatia lui Dumnezeu.smerenia este atat de sfanta si inaltatoare duhovniceste, incat bate cu mult mandria ce injoseste caratere si le face rele, egoiste, invidioase.tu cu cine ai merge? cu mandria ori cu smerenia?

| BlueOctober explică (pentru anonim_4396):

Presupun cu smerenia,de as alege mandria cand stim ca aduce suferinta,durere,chin,tristete,dar stiu sigur ca in fiecare zi incerc sa fiu un om mai bun decat ieri si maine decat azi, poate reusesc sau poate nu, e cam greu intr-o lume atat dar atat de rea, cruda, fara suflet decat pe alocuri...

| Spaz472 a răspuns:

Ai un punct de vedere foarte interesant. Eu niciodata nu m-am gandit...asta probabil ca nu mi-a pasat

| Havok83 a răspuns:

Lucifer din cer a cazut in adincurile intunecate mai exact in iad acolo unde el si-a facut o casa adica iadul.Si si-a dedicat toata existenta inmpotriva lui dumnezeu. Daca el cadea pe pamant era mult mai rau.Crede-ma.

| M25M a răspuns (pentru Havok83):

Daca el cadea pe pamant era mult mai rau.Crede-ma. -- Si esti in masura sa afirmi aceasta posibilitatea fiindca?

| RAY a răspuns (pentru Havok83):

Saracul si a supravetuit caderi?

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Asa crede el, daca tu spui ca darwin vine pe nori va rade de tine dar convingerile lui nu sunt de ras

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Nu este vorba neaparat de convingerile lui, fiecare fiind indreptatit sa posede diferite credinte, insa pe mine ma uimeste singuranta, certitudinea indiscutabila a afirmatiilor sale.

| Ferenin a răspuns:

Pacatul nu a deteriorat totul, si fizicul si caracterul, si natura si universul.fiindca Dumnezeu a creat si noi credem ca a creat perfect, iar pacatul mandriei a adus imperfectiunea, la fel cum pacatul evei, indus tot de lucifer a adus neascultarea de porunca Domnului, si implicit moartea neamului omenesc.dar Dumnezeu nu doarmemasa ca iubindu-ne atat de mult a dat pe singurul sau fiu ca sa indrepte totul si tot raul sa fie spre bine.

| MadalinLostRoad a răspuns:

Uite satanismul exista cu mult timp inaintea crestinismul chiar si bibliei, era cunoscut cu diferite nume mai inainte cum ar fi Enki, Ea. Toata biblia, vechiul incepand de la vechiul testament sunt inventatiile evreiilor cu mii de ani in urma pentru a controla lumea prin frica, manipulare si indoctrinarea religiosa. Se spune ca adevaratul Dumnezeu este Lucifer iar evreii creand o astfel de religie noua si un fictiv Dumnezeu au reusit sa indeparteze cele mai multe persoane de adevaratul zeu. Cat despre cei mai multi aici, vor spune ori ca sunt nebun ori ca sunt manipulat de diavol, dar s-a dovedit stiitific ca multe chestii din biblie sunt furate din religii mai vechi, cea mai importanta dintre toate este ca s-au gasit vreo 20 de personaje pagane care au murit si au reinviat inaintea lui Iisus inca una este mult mai tare, Budha fiind om a mers pe apa cu 500 de ani in urma lui Iisus si sunt inca multe altele care au fost copiate. Din toate astea rezulta ca biblia este bazata pe minciuni. Deci de unde stim noi ca toata povestea cu Dumnezeul acestora este adevarata? Chestia cu ingerul creat de Dumnezeu este fals. Evreii facand aceasta poveste si dandu-i o imagine prosta au reusit sa-l arate pe Lucifer ca un monstru. Fiecare poate sa vada in El ceva diferit, daca tu vrei sa ti se para o bestie urata cu coarne asta e treaba ta, sunt altii care il vad cu totul diferit, fiind ca o persoana cu par blond, ochi albastri si aripi, altii il pot spune ca este o besteie inflocorata care scuipa foc sau stiu si eu mai ce. Deci fiecare poate sa si-l imagineze cum vrea. Evident crestinii stiint ca pentru ei este ceva rau Satan, il vad ca pe monstru din moment ce asta au invatat! Chestia cu cerul si Iadul chiar nu exista, in afara de minciunea aceea care zice ca Iisus a reinviat nimeni nu poate sa iti dovedeasca ca exista Rai sau Iad, daca ar fi existat ar fi existat si dovezi stiintifice. O alta prostie care ai zis este aceasta : Si cand a decazut, unde a "cazut" daca era in cer? primul raspuns care imi vine in minte e ca aici..pe pamant, unde toate nenorocirile se intampla... de aici iti poti da seama ca ceva nu e corect in toata povestea! se presupune ca Iadul si Raiul sunt nemuritoare, daca Iadul ar fi pe pamant o data cu pamantul se distruge si acesta! Si sa nu uitam, ce am zis mai sus sunt bazate pe cercetari stiintifice

| BlueOctober explică (pentru MadalinLostRoad):

Frate chiar ai trimp liberhee hee eu nu am citit tot dar o sa citesc pare interesant

| Raisa17382000 a răspuns:

Absolut adevarat.Atata timp cat nu L-a "ascultat" pe Dumnezeu, a fost pedepsit, din ingerul frumos care era, a fost transformat intr-o pocitanie.(sper ca te ajuta raspunsul meu)