| OctavianDanielMaria a întrebat:

Nu inteleg de ce se pomenesc mortii si viii?

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Enoriașul trebuie satisfăcut, deci trebuie sa vadă ca ai grija și de vii și de morții care de fapt în mintea enoriașului sunt tot vii. Enoriașul mulțumit e garanția succesului.

| Werrich a răspuns:

Pentru alinarea suferintei.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Cred ca ai vazut episodul lui micuțu, cu dedicatiile din BOR. laughing
Pentru Magdalenaa, sa fie bine.
Si ca să-ți răspund, cum de ce? Altă găselniță a bisericii sa mai ia bani oamenilor. 20 de lei pomelnicul. Dacă ai o familie mare, le dai de sănătate, de bani, de înțelegere. iti dai seama câți bani ia popa? Ah, era să uit: si pentru Eugen ăla mic, mai mamă, să-și găsească si el o fată bună.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tradiție a religiei ortodoxe, de aducere aminte a celor trecuți la veșnicie!
Rugându-se fiecare atât pentru cei decedați, cât și pentru cei în viață!