| Inferno a întrebat:

Nu pot sa cred la ce tertipuri recurg crestinii pentru a ne face sa credem in Dumnezeu.
Este incredibil,am ajuns sa nu mai putem merge linistiti pe strazi ca la orice pas vedem pe un gard sau un stalp de electricitate scris de catre crestini: 'Iisus vine",sau "Iisus e Boss" sau "Isus e cel mai tare". toate acestea pentru a promova credinta. Aceste mesaje sunt pretutindeni, scrise pe oglinda liftului, pe peretii caselor, oriunde, ceea ce ne duce cu gandul ca numarul crestinilor care recurg la asemenea tactici eficiente este foarte mare.

E strigator la cer, mai ales atunci cand iti este scris si pe masina "Iisus e cel maj jmecher" si atentie "smecher" scris cu litera "j" probabil pentru a insinua ca toti cei ce nu cred in Dumnezeu sunt analfabeti sau ceva similar.

SI de parca asta nu era suficient au ajuns sa scrie si intr-o limba internationala, in engleza : "Jesuse come." pentru ca mesajul sa fie inteles de toti.

Pana si in veceurile publice gasim asemenea mesaje cu continut religios, de ce? Pentru ca veceurile publcie sunt printre cele mai frecventate locuri, asa ca posibilitatea sa corupi un om acolo este mult mai mare.

Considerati corecta aceasta atitudine, de ce? Inteleg ca atunci cand crezi ca detii un adevar absolut doresti sa-l raspandesti, insa nu credeti ca sunt incalcate drepturile nonreligiosilor, putem vorbi despre discriminare religioasa?

28 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca te plictisesti tare tu.

Stai si tu pe religie, altfel iti trece timpul...

| danay72 a răspuns:

E foarte urat sa scrii despre Isus in wc sau pe masina.E lipsa de respect fata de el si mesajul pe care a dorit sa il transmita.Isus a spus sa predicam din casa in casa mesajul sau, nu pe masini.Matei28:19,20

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Cred ca ai citit Biblia pe sarite, dar Matei 28 nu zice nimic de a prezenta din casa in casa, ci doar sa prezinti public mesajul.

Acum e doar o materie de interpretare daca "Jesus is boss" e "mesajul sau", ci chiar permite sa o faci cu grafitti pe peretii scolilor, dar nu scrie nimic de a o face explicit din casa in casa, te rog citeste pasajul inca o data!

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Isus n-a zis nici sa-l transmiteti pe internet, asa ca....probabil ca tocmai ii incalci porunca.

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Luca10:1,5.Fapte20:20.Noi urmam modelul lasat de Isus si de crestinii din seccolul 1.Matei 28:18-20 arata ca Isus e alaturi de cei care predica pana cand se incheie acest sistem si el e cel care ne trimite.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Principala activitate a noastra este din casa in casa,insa de exemplu,crestinii din primul secol predicau si in public, la piata, la rau, in templu, oriunde gaseau oameni.Noi le urmam exemplu si discutam cu oamenii oriunde pot fi gasiti, inclusiv pe internet. Fapte20:20,Luca8:1

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Draga Dana, te rog citeste tot contextul

De genul: Luca 10 daca mai ajungi sa mai citesti inca doua versete:
7 Să rămîneţi în casa aceea, şi să mîncaţi şi să beţi ce vi se va da; căci vrednic este lucrătorul de plata sa. Să nu umblaţi din casă în casă.
Mai mult: Fapte 20 nu e comanda de a merge din casa in casa. Ai citit contextul? Zice Pavel experientele sale, dar nu e nici o comanda.

Dar inteleg, adunarea si jw.org spune altceva, si sigur au dreptate!

Sigur, Isus e alaturi de cei ce predica, la fel ca si Duhul Sfant, singura problema e ca pasajele nu zic ceea ce zici. Asta-i toata problema lor! Asta e tot ce am facut: am citit versetele, am vazut de ce zic, si nu zic ceea ce pui la pozitia ta.

Ma mir cum dai atatea versete si cand le referentiezi, contextul lor sa fie diferit? Daca cineva ar citi pe sarite opinia martorilor nu ai fi revoltata?

Vad ca a citi Biblia pe sarite cred ca l-ar face pe Iehova revoltat, ce bine ca nu exista!

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

În pofida interdicţiei pe care Sanhedrinul o impusese lucrării de predicare, discipolii au continuat să predice şi să predea „în fiecare zi, în templu şi din casă în casă" (Fap. 5:42). Dar care este sensul exact al expresiei „din casă în casă"?
În greaca veche, expresia cat’ óikon înseamnă literalmente „potrivit casei". Mai mulţi traducători susţin că prepoziţia katá are sens distributiv, adică discipolii predicau de la o casă la alta. Cuvântul katá este folosit cu acelaşi sens şi în versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica „din oraş în oraş şi din sat în sat".
În Faptele 20:20 apare forma de plural, kát’ oikoús. În acest verset, apostolul Pavel le spune supraveghetorilor creştini: „Nu m-am reţinut. . . să vă învăţ în public şi din casă în casă". După cum reiese din versetul următor, Pavel nu se referă aici la faptul de a preda în casele bătrânilor, aşa cum susţin unii. El spune: „Ci le-am depus o mărturie temeinică atât iudeilor, cât şi grecilor despre căinţa faţă de Dumnezeu şi despre credinţa în Domnul nostru Isus" (Fap. 20:21). Colaboratorii creştini se căiseră şi manifestau deja credinţă în Isus. Aşadar, predicarea din casă în casă se referă în mod indiscutabil la faptul de a le depune mărturie necredincioşilor.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Haide sa recapitulam:
- Matei nu zice din casa in casa
- Luca 10 NU zice din casa in casa. Din contra zice sa NU mergi din casa in casa
- Fapte 20 zice de experienta lui Pavel si NU e o comanda. Cred ca accepti ca Isus (sau apostolii) au facut cateva miracole. Nu cred ca e o comanda in a face miracole
- Luca 8 prezinta experienta lui Isus de a merge. De asemeni NU e o comanda (idem ca si Fapte 20)

Asadar: "predicarea din casă în casă se referă în mod indiscutabil " cred ca e o neintelegere din partea ta.

Deci cand citatul tau initial din Matei 28 vine cu eticheta de mers din casa in casa (chiar presupund ca ar fi opinia asta "indiscutabila" ca asa ar trebui sa o faca crestinii) e gresita. Mai mult, mi se pare ca Luca 10:7 chiar zice sa NU mergi din casa in casa, cand mi-ai referentiat Luca 10 a si cum ar zice ca ar trebui sa mergi din casa in casa. Daca ai greaca la indemana, imi poti spune daca Luca 10:7 foloseste tot: "kát’ oikoús"?

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Luca10:7 arata,, sa nu va mutati din casa in casa,, nu,, sa nu mergeti din casa in casa,,. Oricum contextul te ajuta mult, versetele 8, 10, daca vrei sa intelegi.Dar stiu ca tu ai priceput ideea. Oricum, suntem singurii care predicam in mod organizat vestea buna despre Regat pe tot pamantul locuit si implinim cuvintele lui Isus.Matei24:14,28:19,20

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Dana: "Daca ai greaca la indemana, imi poti spune daca Luca 10:7 foloseste tot: "kát’ oikoús"?"
Eu n-am priceput ideea!? Poate!

Totusi tot ce am vazut e ca imi citezi pe sarite versetele. Mai mult, Imi recitezi Matei 28 cand tocmai ai zis ca Matei 28 NU zice despre ceea ce tocmai ai zis.

E alegerea ta sa o faci bineinteles, si sa crezi ca implinesti orice perspectiva divina! Important e sa gandesti pentru tine, ca de fiecare data cand imi dai versetele, si citesti 5 versete pe langa nu zic de pozitia ce zici ca o zic.

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sunt convinsa ca ai inteles.

| Doub a răspuns:

De ce ar scrie un crestin "Isus e boss" sau "jmecher"pe usa wc-ului? Chiar crezi ca sunt atat de josnici? Probabil, cei care scriu asta sunt pur si simplu niste oameni care nu au altceva mai bun de facut."Nu pot sa cred la ce tertipuri recurg crestinii "-nu mai generaliza!

| sublime89 a răspuns:

Sunt sigur ca daca ar sta situatia invers, si ar fi peste tot mesaje de genul: "D-zeu nu exista" sau "Religia e o minciuna", atat de mult s-ar plange crestinii, incat s-ar lua ceva masuri. Dar asa, nu e nicio problema, pentru ca ateii sunt minoritari, iar majoritatea oamenilor nu sunt deranjati de acele mesaje. Si eu vedeam prin orasul meu destul de des scris "Isus e viu", si mi se parea ciudat ca asa ceva mai trebuie mentionat, tinand cont ca esti crestin, si crezi asta automat. Inseamna ca exista o urma de indoiala pe undeva, pentru ca doar atunci se exagereaza intr-un asemenea fel. Evidentul n-a avut niciodata nevoie sa fie scos in evidenta atat de insistent, sa zicem asa.

| Exilee a răspuns:

Nu ai dormit bine azi noapte? Ai vazut ce-ti provoaca sedentarismul? Hai sa lasam de-oparte religia. Nu de alta, dar atei militanti, fanatici...omul devine un ciudat cu timpul din cauza unor astfel de subiecte. Daca nu exista dragoste, nu exista nici omenie!

| KhludCiprian a răspuns:

Dupa mine, este simplu, trebuie aplicata doar legea, si daca cineva va putea scrie despre Jesus, (pe o pancarda), sa se poata scrie imediat dupa o completare ateista sau budista sau musulmana.

Problema cea mai mare nu e in ce crezi, deoarece dupa mine si reclamele arata de obicei o convingere si mai putin fapte. Cand ai vazut o reclama la bere sa spuna cel putin ca te ingrasa! Niciodata, "prietenii stiu de ce".

Daca au "mutilat" terenul public, ar trebui curatat pe banii publici si daca este prins cineva scriind de Gizas sa fie amendat.

Unde e cel mai incorect e in educatie si cand aceste "reclame" sunt rasiste sau discrimineaza orice minoritate. Acestea ar trebui pedepsite mult mai dur prin lege, mai ales ca ele sunt jignotoare pentru o multime de munca onesta in a descoperi realitatea de oamenii de stiinta, s.a.:
http://www.facebook.com/......719177774/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

=))
http://www.tpu.ro/......sedati-de/

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai vrut sa scoti in evidenta cu trimiterea ta?

Concluzia lui Alycon este gresita, asemanarea facuta de el este prea deplasata. Una dintre cele doua parti indicate de el ofera argumente, cealalta ofera fantasme. Ateii militanti, cel putin aici pe TPU, se folosesc doar de argumente, religia s-a folosit de orice mijloace ca sa indoctrineze si sa impuna. Fanaticii religiosi sunt produs religios, faptele si prozelitismul lor este provocat de boala lor, insa ateii militanti au argumente si motive reale de a indeparta prejudecatile, minciuna si anormalitatea.
Adevarul este doar unul, iar el conteaza. Aici se argumenteaza, se cauta adevarul. Daca mergem pe "rationamentul" indicat de Alycon inclusiv promovarea stiintei este gresita. Conteaza informatia, minciuna inseamna inselatorie, argumentele inseamna constructiv, minciuna se poate inculpa, adevarul nu. Alycon, prin acea "concluzie", a dat dovada de superficialitate si de egoism absurd. O incercare de a reduce la tacere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Voiam sa-i aduc la cunostiinta faptul ca ''orice in exces dauneaza''(indiferent ca ne referim la RELIGIE, CREDINTA sau ATEISM)!
Nu este normal ca un om sa devina OBSEDAT de a-si aduce ''adevarul propriu'' la lumina.
In opinia mea poti sa impartasesti cu ceilalti ce gandesti INSA NICIODATA nu ai DREPTUL SA IMPUI cuiva un anumit punct de vedere sau sa incerci sa-l convertesi prin metoda ''ARGUMENTARII'' sau mai stiu eu ce...(religie, ateis, credina...indiferent-nu conteaza)!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg unde vezi tu excesul, in functie de ce folosesti cuvantul "OBSEDAT", si nici despre ce "adevar propriu" vorbesti. Nici asta nu o inteleg: "NICIODATA nu ai DREPTUL SA IMPUI cuiva un anumit punct de vedere sau sa incerci sa-l convertesi prin metoda ARGUMENTARII" - Habar nu am ce ai vrut sa zici cu ea. Doar prin argumentare se poate stabili adevarul.

Unde greseste Inferno, cu ce triseaza? El a prezentat o situatie concreta, pe care nu o considera normala. Nu intelege acele fapte si ce se urmareste cu ele, nu poate intelege gandirea acelor persoane. Ce este rau in asta?
Revolutionarile nu s-au facut de oameni care au inchis ochii.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar speculatiile lui privind situatia prezentata sunt "adevar propriu".

| Inferno explică (pentru Alphawolf):

Ce intelegi prin "adevar propriu"?

| Alphawolf a răspuns (pentru Inferno):

Concluziile trase pe baza situatiei prezentate. Posibil sa ai dreptate, dar e la fel de posibil ca acele "tertipuri" sa fie din alte motive decat cele indicate de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asta faceti voi bai infernule, care nu credeti, fiindca un crestin nu scrie luand numele Domnului in desert.si nu au nevioie sa scrie asta undeva.adevarul este CUNOSCUT.munca voastra e comica si fara rost asa cum e postarea ta de aici.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"si nu au nevioie sa scrie asta undeva.adevarul este CUNOSCUT"

Si atunci, tu de ce scrii pe aici?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Mai vacanta? i-am raspuns infernului, pentru acuze gen, hotul care fura striga hotul.am mai vazut asta pe viu; un ateu, fara Dumnezeu a furat pestele unei babe necajite si banii, fugind si strigand hotul.hotul.dupa ce si-a dus pestele acasa a venit la gasca.laudandu-se cu isprava de parca sparsese banca nationala.fiti seriosi mai baieti.cunoastem,modalitatile lui satan si ale slugilor sale.sant identice.ori in biblie este scris despre fii luminii; ii veti cunoaste dupa faptele lor.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca ateii sunt cei ce scriu in WC-uri " Iisus e Boss", iar nu crestinii pentru a arata maratia lui Dumnezeu?

| Pasaris437 a răspuns:

Draga Inferno, tertipurile acestea de care vorbesti tu nu sunt facute de crestini, iar cei care le fac nu sunt crestini. Sunt fel si fel de sectanti. B.O.R nu scrie pe garduri, masini sau pe unde mai spui tu. Biserica Crestina Ortodoxa nu obliga pe nimeni sa creada in Dumnezeu sau sa mearga in biserici sau sa citeasca o carte. Si eu cred ca tu esti unul dintre acei sectanti care scriu acele mesaje peste tot. Nu obliga nimeni pe nimeni sa creada in Dumnezeu. Si se spune ateu nu nonreligios.