| theforceofgood a întrebat:

De ce credința în Dumnezeu sau Divinitate este confundată atât de mult cu religia?
Unii oamenii din cauza urii pe care o au față de religie încep să-l urască şi pe Dumnezeu sau să nege existența lui sau a Divinității - ateii.
Oare există vreun interes "de sua" pentru ca oamenii şă-şi piardă credința în Dumnezeu / Divinitate?
Am văzut foarte puțin care să nu creadă în religie şi să creadă în Dumnezeu / Divinitate.
Deşi religia a făcut şi multe rele, cu ce este vinovată Divinitatea pentru acest lucru?
De ce unii oamenii cred mai mult în religie decât în Dumnezeu/Divinitate?
De ce pentru ei religia este mai importantă decât Dumnezeu/Divinitatea?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateismul nu înseamnă ura sau negarea fata de dumnezeu si lipsa credinteti fata de Dumnezeu

| anonimg a răspuns:

Pentru unii, a sta înaintea lui Dumnezeu este un chin, o oroare, deoarece păcatele lor mărturisesc împotriva lor. Prin religiozitatea lor cred că Îl pot îmbuna pe Dumnezeu. Aceștia uită că dorința lui Dumnezeu este ca să ofere iertare de păcate.
Conducătorii bisericilor trebuie să spună clar că numai cunoașterea personală a lui Dumnezeu, numai o relație cu El ne va duce la mântuirea noastră, la pace cu Dumnezeu aici pe pământ și viață veșnică pe noul pământ. Religiozitatea nu ne folosește la nimic daca nu există în noi "foame și sete" după Dumnezeu.
Ba încă religiozitatea fara Dumnezeu va ajunge să dea la moarte pe alții, crezând că prin aceasta se va aduce o slujbă lui Dumnezeu. (A se vedea biserica catolică și atrocitățile sale din vechime; a se vedea biserica ortodoxă care îi face eretici pe aceia care vor să trăiască în ascultare de Dumnezeu).
În definitiv, omul va trebui să aleagă singur de ce parte se va găsi.

"Daca crede cineva ca este religios, si nu-si infraneaza limba, ci isi insala inima, religia unui astfel de om este zadarnica." (Iacov.1:26)
"Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor si sa ne pazim neintinati de lume." (Iacov.1:27)

| DeyCj a răspuns:

Religia și credința sunt același lucru.A fi religios înseamnă a fi credincios în ceva.A nu fi credincios înseamnă implicit să nu fi nici ateu, nici religios.
Oamenii(românii) religioși sunt toți niște creștini rebeli.Habar n-au de Biblie, care este ghidul creștinului, habar n-au de cum se practică ritualurile corect, asta pentru că au devenit credincioși după ureche, adica din auzite și că așa au fost învațați de mici să facă. Faptă ce daca ar exista o divinitate real, ar fi sancționată de aceasta 100%.
Ori ești creștin cum trebuie ori mai bine te sinucizi sau te lași de credința în creștinism.Asta e părerea mea, și nu mă refer la persoana ta happy.

| Mircea08 a răspuns:

Oamenii sunt liberi sa creada in ce vor, iar aceasta libertate este de la Dumnezeu. Cred ca ar fi bine sa respecti faptul ca Dumnezeu a dat libertate oamenilor, cat si alegerea oamenilor. E mult mai de folos sa te gandesti la ce faci tu cu libertatea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Religia nu mantuieste, doar acceptarea Lui Hristos in inima noastra, care ne-a iubit si si-a dat viata pentru noi. Religia nu este nimic, ba chiar interpreteaza gresit unele versete ca sa reprezinte ceea ce vor ei. Noi trebuie sa credem biblia, am auzit ca sunte peste 1000 de religii, daca religia nu Il contine pe Hristos, este egala cu zero, pentru ca doar prin Hristos planul de mantuire al Lui Dumnezeu este implinit.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Fals, eronat si ilogic. Gresesti de doua ori. Toti crestinii sustin ca numai biserica oficiala ii poate mantui. Asta sustin si preotii bisericilor respective. Presupun ca esti sectant. Si nu cred ca acest cuvant are o conotatie negativa. Tu inoti impotriva sistemului.
Din pacate, esti de 3 ori mai indoctrinat decat restul.
Implinit vei fi cand vei avea incredere in tine.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Si pe vremea Lui Hristos erau oameni cu datini omenesti si Hristos a mustrat acele obiceiuri, eu am spus clar in raspunsul meu ca trebuie sa ne luam dupa Biblie, Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu, acolo vedem ce spune Hristos si ne ferim de erezii, nu am nimic imptriva religiei si a bisericii, absolut nimic, ba chiar incurajez si am incurajat mereu mersul la Biserica, niciodata nu am negat Biserica, departe de mine acest gand. Doar am sustinut ideea ca religii sunt multe, si daca religia nu IL contine pe Hristos, este in zadar, Hristos a spus ''Eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Fals. Biblia este cuvantul oamenilor. Este scrisa de oameni si nu poti demonstra contrariul. Decat daca esti nebun!
Hristos nu ne spune nimic in biblie, totul este povestit prin gura altora la cateva sute de ani dupa presupusa existenta a lui Hristos. Deasemenea, nu exista dovezi fizice ca a exista un Hristos anume. Poti incerca sa-mi dovedesti daca doresti prin dovezi istoriografice, arheologice sau stiintifice.

Exista religii mult mai vechi decat cele care il contin pe Hristos. De ce crezi ca asta este mai desteapta decat altele? Exista religii cu mii de zei. De ce crezi ca unul este indeajuns?
Exista religii cu zei cu capete de animale? Hristos de ce nu are? Era mai slab ca zeu?
Ce mai spui de totemism, animism, samanism? Care este parerea lui Hristos aici?
Nu a spus Hristos prostia aia, sunt doar niste cuvinte inventate si prost traduse.

Gandhi stii ce a spus? Sau Martin Luther King? Aia sunt oameni care ar trebui sa-ti fie modele si sa te inspire! Hristos si biserica sunt bullshituri de 2 lei pentru fraieri cu 8 clase!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Pentru ca unii cred ca daca "cred" in zei, dar nu apartin unei religii de cult (biserica, preoti, tot tacamul) sunt mai smecheri. Asa a fost intotdeauna si asta este mecanismul datorita caruia apar sectele. Si nu e nimic rau in asta. Cineva trebuie sa puna la indoiala "binele" religiei.

Poti sa crezi in ce vrei. Nimeni nu ar trebui sa judece indiferent de religie/crez/confesiune sau lipsa ei.

Nimeni nu il "uraste" pe dumnezeu sau pe vreun zeu - afirmatia asta este ilogica, de vreme ce zeii nu exista.

Crezi in tine. Si asta vei scapa de intrebarile astea inutile.

| uptowngirl a răspuns:

Cate intrebari! Iti recomand o carte: Sapiens de Yuval Noah Harari.
Nu are raspunsurile la toate intrebarile tale, dar poti sa iti faci o idee.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru uptowngirl):

Nemaipomenita carte! I-am facut si recenzia. Dar recomanzi o carte intelectuala cuiva care pomeneste de 5 ori cuvantul "divinitate".