| Meme10Memu a întrebat:

Nu vi se pare ca cei care pretind ca sunt inteligenti si in acelasi timp nu cred in Dumnezeu sau desconsidera Biblia comit o eroare care le anuleaza pretinsa lor inteligenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că persoanele la care te referi se încadrează în aceste două versete:
1. "S-au fălit că sunt înţelepţi și au înnebunit" - Romani 1:18-32
2. "Încrede-te în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe înţelepciunea ta!" - Proverbe 3:5-6

111 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mie nu mi se pare. Ţie? Ţi se pare?

| Sekim a răspuns:

Parțial. Oamenii inteligenți nu spun că sunt inteligenți, doar cei care se cred și nu sunt o fac și nu are legătură cu credința. Sunt foarte multi oameni care au schimbat lumea și ar fi putut face mult mai mult și nu credeau în Dumnezeu. In plus, nu credința îți alimentează ție neuronii ci tu. Daca vrei să înveți mai multe înveți citind sau exersând ceva și vei ajunge unde îți dorești. Degeaba te rogi sa stii cartea x de exemplu sau sa știi să faci afaceri daca stai toată ziua in pat și doar te rogi.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu mi se pare. Tu incerci sa spui ca daca un om nu crede in dumnezeu e prost. Sa inteleg ca aia care lucreaza la NASA sau studiaza la Harvard sunt prosti daca nu cred in dumnezeu? Sau or crede toti si nu stim noi?

| Meme10Memu explică (pentru sabin89):

Pacat de facultatile si studiile stiintifice ale celor de la Cambridge, Harvard si NASA. Daca dupa atatea studii ajung sa nu creada in Dumnezeu si Biblie au facut degeaba facultati si studii o viata intreaga. Orice om daca nu a studiat Biblia si nu crede in ea e un om incult si prost cu toate facultatile pe care le are. Eu respect astfel de oameni si ii tratez cu politete insa in adancul fiintei mele cred ca sunt inculti si prosti cu toata experienta si realizarile lor de o viata de om.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

In sfarsit ești pe drumul cel bun.

"dupa atatea studii ajung sa nu creada in Dumnezeu si Biblie"

Exact, cu cat mai educat cu atat mai departe de mizeriile religiei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Niste realizări la care tu nici nu poți visa ca te limiteaza religia nu?

| Iote a răspuns:

Si atunci cum iti explici ca toate babele habotnice (ultra credincioase) sunt cele mai inculte? Nu cumva TU esti intr-o eroare?
Ca bine iti zice @Sekim. Degeaba te rogi daca nu faci nimic altceva in afara de a te ruga.

| StrongHeart a răspuns:

E totul despre cum iti folosesti inteligenta. Daca iti folosesti inteligenta si ai ca scop final sa demonstrezi existenta sau inexistenta unei dietati, atunci eu zic ca e o risipa.
Daca in schimb o folosesti incearcand sa ajungi la un nivel avansat de intelegere si ai ca scop descoperirea unor noi tehnologi, intelegerea Universului si/sau descoperirea unor planete noi, plecarea in spatiu.Cine sunt eu sa iti sunt ce sa crezi? Sau sa te judec pentru ce crezi?
Eu merg pe principiul "just be a decent human being". Indiferent ce crezi sau nu crezi.

| SingleForOne a răspuns:

Nu. Depinde de persoana. Sunt persoane elevate intelectual, emotional, si spiritual, si fac conexiuni logice din orice idee -inclusiv, crezand in Dumnezeu si Biblie. Numai ca acestea nu ies in evidenta, nu sunt bagate in seama, nu sunt luate in serios.

| darrio2007 a răspuns:

Inteligenta nu tine de credinta. Doar tie ti se pare asta. Sunt oameni inteligenti atei si inteligenti credinciosi.

| Teffan a răspuns:

Nu.
Oamenii inteligenți pot fi atât creștini cât și atei.

Dar retardismul tău iehovist nu poate înțelege asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Uite aici raspuns stiintific baietas: cei care nu cred nu sunt inteligenti pentru ca fiinta lor se reduce la nimic dupa ce mor si pentru ei nu mai e nici o speranta dar pentru cei care cred in Dumnezeu ca persoana absoluta mai exista speranta pentru ca Dumnezeu exista si e iubitor. Biblia e inspirata de Dumnezeu Cel care a creat cerul si pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa ce vei muri vei deveni o poveste uitata de mult. Iti garantez. Durata vietii tale e nimic pe langa durata Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Asa cum tu nu poti demonstra inexistenta Lui Dumnezeu nu poti demonstra ca "cei care cred si mor nu vor fi readusi la viata vreodata de Dumnezeu."

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti compara inorogii cu Dumnezeu baietas. Sunt doua lucruri diferite. Nici macar atat nu intelegi.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vrut sa spui ca TU nu esti inteligent, pentru ca nu crezi in povestea cu ''viata dupa moarte''

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Viitorul e ceva ce te depaseste. Nu poti studia viitorul pentru ca tu nu-l vei apuca. Vei muri foarte curand in comparatie cu viitorul etern.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti pentru ca nu intelegi ca sunt doua lucruri total diferite. Nu esti in stare sa compari lucrurile corect.