| Meme10Memu a întrebat:

Nu vi se pare ca cei care pretind ca sunt inteligenti si in acelasi timp nu cred in Dumnezeu sau desconsidera Biblia comit o eroare care le anuleaza pretinsa lor inteligenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că persoanele la care te referi se încadrează în aceste două versete:
1. "S-au fălit că sunt înţelepţi și au înnebunit" - Romani 1:18-32
2. "Încrede-te în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe înţelepciunea ta!" - Proverbe 3:5-6

111 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Chestiunea ridicata de tine e aiurea pentru ca tu nu intelegi natura Lui Dumnezeu. Ca sa dovedesti ca ceva nu exista trebuie sa cunosti TOT ce exista. Se poate dovedi ca ceva nu exista.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Inorogul e inorog, Dumnezeu e Dumnezeu. Nu mai vorbi aiurea. Sunt doua lucruri diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru Teffan):

Existenta ta e nimic in comparatie cu viitorul etern. Ateii, din start, nu pot spera la viata eterna.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Doar Dumnezeu poate demonstra ca ceva nu exista pentru ca Dumnezeu e singura fiinta care stie TOT ce exista.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu exista ceva" chiar daca e o negatie e tot o afirmatie. Orice afirmatie trebuie dovedita.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru darrio2007):

Sunt diferite grade de inteligenta. Si o pisica e inteligenta.

| Meme10Memu explică (pentru SingleForOne):

Nu sunt luate in serios pentru ca nu sunt atat de evidente si necesita o analiza rationala mai profunda. Dar cum majoritatea oamenilor pun placerile mai presus de adevar nu e de mirare ca multi trateaza cu usurinta sau ignora existenta Lui Dumnezeu. Majoritatea actiunilor oamenilor se concentreaza pe satisfacerea nevoilor fizice imediate precum animalele. Si cand concep o masina sofisticata moderna de fapt tot nevoie fizica imediata este.

| Meme10Memu explică (pentru StrongHeart):

Nu e o risipa. Dumnezeu ca existenta depaseste valabilitatea tehnologiilor si explorarilor spatiale. De exemplu orice tehnologie se degradeaza in timp fiind inlocuita de o alta tehnologie. Ce rost are sa-ti dedici viata unei tehnologii stiind ca existenta ta e limitata la cativa ani?

| Meme10Memu explică (pentru Iote):

Din contra, babele despre care vorbesti sunt mai culte decat tine. Ele au ajuns babe, insa nu se poate spune despre tine. E cu semnul intrebarii daca vei apuca sa imbatranesti sa ajungi mos, stiind sa pornesti un calculator.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Spune-mi tu un om care a facut ceva pentru tehnologie care a apucat sa se bucure prea mult de realizarile lui. De fapt nu a apucat ca nu peste mult timp a murit.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

E un paradox pe care tu nu-l stii. Cu cat cauta un om de stiinta sa caute pana in panzele albe cu atat vederea lui devine impaienjenita. Cu cat privesti mai mult la ceva si studiezi ceva ajungi sa te concentrezi prea mult la acel lucru devii miop si nu vezi si alte lucruri. Toti oamenii de stiinta se axeaza pe o anumita ramura si nu pe toate.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nici macar nu intelegi ce e Dumnezeu. Inorogul e un cal cu un corn in frunte si cam atat.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Daca o iei asa doar prezentul exista.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sute de milioane de oameni se bucura de realizărilor lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns (pentru Meme10Memu):

Amuzant.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parca asa... ca idee. Ba da. Dar in esenta, intelgenta cred ca este perceptiva.

| sabin89 a răspuns:

Auzi ce zice Teffan, că eşti iehovist. E adevărat? Eşti martor al lui iehova? Dacă da, nu văd de ce eziţi să spui. Martorii sunt oameni decenţi, din câte am observat eu, deci n-ar trebui să-ţi fie ruşine.

| Meme10Memu explică (pentru sabin89):

Nu sunt iehovist.

| sabin89 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vezi că mai e o întrebare acolo: Eşti Martor al lui Iehova? Nu încerca să driblezi.
Scuze că scrisesem cu litere mici.