| Meme10Memu a întrebat:

Nu vi se pare ca cei care pretind ca sunt inteligenti si in acelasi timp nu cred in Dumnezeu sau desconsidera Biblia comit o eroare care le anuleaza pretinsa lor inteligenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că persoanele la care te referi se încadrează în aceste două versete:
1. "S-au fălit că sunt înţelepţi și au înnebunit" - Romani 1:18-32
2. "Încrede-te în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe înţelepciunea ta!" - Proverbe 3:5-6

111 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mie nu mi se pare. Ţie? Ţi se pare?

| Meme10Memu explică (pentru sabin89):

Pacat de facultatile si studiile stiintifice ale celor de la Cambridge, Harvard si NASA. Daca dupa atatea studii ajung sa nu creada in Dumnezeu si Biblie au facut degeaba facultati si studii o viata intreaga. Orice om daca nu a studiat Biblia si nu crede in ea e un om incult si prost cu toate facultatile pe care le are. Eu respect astfel de oameni si ii tratez cu politete insa in adancul fiintei mele cred ca sunt inculti si prosti cu toata experienta si realizarile lor de o viata de om.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

In sfarsit ești pe drumul cel bun.

"dupa atatea studii ajung sa nu creada in Dumnezeu si Biblie"

Exact, cu cat mai educat cu atat mai departe de mizeriile religiei.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Niste realizări la care tu nici nu poți visa ca te limiteaza religia nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Uite aici raspuns stiintific baietas: cei care nu cred nu sunt inteligenti pentru ca fiinta lor se reduce la nimic dupa ce mor si pentru ei nu mai e nici o speranta dar pentru cei care cred in Dumnezeu ca persoana absoluta mai exista speranta pentru ca Dumnezeu exista si e iubitor. Biblia e inspirata de Dumnezeu Cel care a creat cerul si pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vrut sa spui ca TU nu esti inteligent, pentru ca nu crezi in povestea cu ''viata dupa moarte''

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Viitorul e ceva ce te depaseste. Nu poti studia viitorul pentru ca tu nu-l vei apuca. Vei muri foarte curand in comparatie cu viitorul etern.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Spune-mi tu un om care a facut ceva pentru tehnologie care a apucat sa se bucure prea mult de realizarile lui. De fapt nu a apucat ca nu peste mult timp a murit.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

E un paradox pe care tu nu-l stii. Cu cat cauta un om de stiinta sa caute pana in panzele albe cu atat vederea lui devine impaienjenita. Cu cat privesti mai mult la ceva si studiezi ceva ajungi sa te concentrezi prea mult la acel lucru devii miop si nu vezi si alte lucruri. Toti oamenii de stiinta se axeaza pe o anumita ramura si nu pe toate.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Daca o iei asa doar prezentul exista.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sute de milioane de oameni se bucura de realizărilor lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Trecutul nu exista. Trecutul a existat. Viitorul urmeaza sa existe. Doar prezentul exista.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu apuca sa se bucure mult de realizarile lor.

Se bucura degeaba pentru ca sunt muritori. Fericirea adevarata e strict legata de vesnicie de viata fara sfarsit. Nu se poate separa conceptul de fericire de conceptul de eternitate. Bucuria limitata in timp nu e bucurie. Tratezi superficial notiunile de bucurie, fericire.

Faptul ca exista o doza de bucurie de fericire e o dovada ca exista Dumnezeu care e izvorul fericirii al bucuriei. Dumnezeu e fericitul Dumnezeu. Dumnezeu e izvorul vietii.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te contrazici. Cineva a inventat pe Dumnezeu si tu te bucuri. Deci am dreptate. Ms ca imi dai dreptate.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Eu nu cred ca un copil cand bate vantul crede ca un zeu face sa bata vantul. Cineva i-a spus. Si tot asa mergand pe genealogia umanitatii cineva trebuie sa le fi spus oamenilor despre zeitati. Deci nu e o inventie omeneasca.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Orice casa e facuta de cineva dar Cel care a creat universul e Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vantul nu e o inventie omeneasca normal.
doar zeii

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Din tarana se poate extrage aur, apa.

| sabin89 a răspuns:

Auzi ce zice Teffan, că eşti iehovist. E adevărat? Eşti martor al lui iehova? Dacă da, nu văd de ce eziţi să spui. Martorii sunt oameni decenţi, din câte am observat eu, deci n-ar trebui să-ţi fie ruşine.

| Meme10Memu explică (pentru sabin89):

Nu sunt iehovist.

| sabin89 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vezi că mai e o întrebare acolo: Eşti Martor al lui Iehova? Nu încerca să driblezi.
Scuze că scrisesem cu litere mici.

| sabin89 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E clar, eviţi răspunsul. Ţi-e ruşine cu credinţa ta. Îţi dai seama cât îţi dăunează asta la credibilitate? Cine mai poate crede un om care nu e sincer; se ascunde; se fofilează? Ceilalţi de aici de pe categorie au recunoscut deschis: unul că e adventist, altul că e penticostal, altul că e martor, altul că e ortodox şi tot aşa. Numai ţie ţi-e ruşine să spui.

| Meme10Memu explică (pentru sabin89):

Pana la martori, budisti e o problema cu credinta in existenta Lui Dumnezeu. A atrage atentia asupra unei religii distrage atentia de la conflictul principal, de aici de la rubrica religie, adica acceptarea sau respingerea ideii existentei Lui Dumnezeu. Sunt multe pareri preconcepute despre anumite culte. A atrage atentia spre o religie inseamna a distrage atentia discutia spre partile scandaloase ale unui cult. Pana la a alege o anumita religie marea problema a omenirii e respingerea existentei divinitatii. Ce rost are sa indrept atentia spre o religie daca lumea respinge orice fel de religie? Nu e vorba de rusine cu religia mea.

| sabin89 a răspuns:

Ridicolul situaţiei e că lumea oricum te-a dibuit. Crezi că aşa naivi sunt oamenii? Majoritatea cam ştiu ce susţine un cult sau altul. Mai ales martorii sunt cunoscuţi, că pe ei îi întâlneşti peste tot. Ciocăne şi la uşi, lasă literatură. Mulţi au câte un coleg, o rudă, un vecin martor. Şi învăţăturile cu care vii tu sunt exact ale lor. Niciunul din celelalte culte nu susţine că vine Armaghedonul în curând, că vor fi supravieţuitori, că vor transforma pământul în paradis, că 144 de mii vor conduce din ceruri etc. Aşa că oricum te-ai descoperit cine eşti. Recunoaşterea deschisă ar fi acum pasul cel mai logic. Ceilalţi martori de pe site ai văzut că mai dau şi trimiteri cu jw.org, nu se sfiesc. Tu, ce faci? Toţi creştinii aparţin la câte un colectiv de oameni. Numai tu eşti agăţat în neant, om al nimănui. Posibil şi să te fi dat ăia afară şi acum să figurezi pe poziţie de apostat. Dar oricum, ar fi corect să ai coloană vertebrală şi să spui ce-i cu tine.

| Meme10Memu explică (pentru sabin89):

Esti tare.

Vor fi cautati prin interpolul cibernetic si vanati. Nu mai e mult pana atunci.

Se lucreaza la un program international de gasire a oricarui gen de oameni si apoi se va hotara usor ce va fi cu ei.

| darrio2007 a răspuns:

Inteligenta nu tine de credinta. Doar tie ti se pare asta. Sunt oameni inteligenti atei si inteligenti credinciosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru darrio2007):

Sunt diferite grade de inteligenta. Si o pisica e inteligenta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Corect dar depinde fiecare la ce o foloseste.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parca asa... ca idee. Ba da. Dar in esenta, intelgenta cred ca este perceptiva.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Ba da, dar ce sa facem. Asa e cu aroganta

| Ineys a răspuns:

Si care e eroarea?

| StrongHeart a răspuns:

E totul despre cum iti folosesti inteligenta. Daca iti folosesti inteligenta si ai ca scop final sa demonstrezi existenta sau inexistenta unei dietati, atunci eu zic ca e o risipa.
Daca in schimb o folosesti incearcand sa ajungi la un nivel avansat de intelegere si ai ca scop descoperirea unor noi tehnologi, intelegerea Universului si/sau descoperirea unor planete noi, plecarea in spatiu.Cine sunt eu sa iti sunt ce sa crezi? Sau sa te judec pentru ce crezi?
Eu merg pe principiul "just be a decent human being". Indiferent ce crezi sau nu crezi.

| Meme10Memu explică (pentru StrongHeart):

Nu e o risipa. Dumnezeu ca existenta depaseste valabilitatea tehnologiilor si explorarilor spatiale. De exemplu orice tehnologie se degradeaza in timp fiind inlocuita de o alta tehnologie. Ce rost are sa-ti dedici viata unei tehnologii stiind ca existenta ta e limitata la cativa ani?

| Iote a răspuns:

Si atunci cum iti explici ca toate babele habotnice (ultra credincioase) sunt cele mai inculte? Nu cumva TU esti intr-o eroare?
Ca bine iti zice @Sekim. Degeaba te rogi daca nu faci nimic altceva in afara de a te ruga.

| Meme10Memu explică (pentru Iote):

Din contra, babele despre care vorbesti sunt mai culte decat tine. Ele au ajuns babe, insa nu se poate spune despre tine. E cu semnul intrebarii daca vei apuca sa imbatranesti sa ajungi mos, stiind sa pornesti un calculator.

| Iote a răspuns (pentru Meme10Memu):

Amuzant.

| SingleForOne a răspuns:

Nu. Depinde de persoana. Sunt persoane elevate intelectual, emotional, si spiritual, si fac conexiuni logice din orice idee -inclusiv, crezand in Dumnezeu si Biblie. Numai ca acestea nu ies in evidenta, nu sunt bagate in seama, nu sunt luate in serios.

| Meme10Memu explică (pentru SingleForOne):

Nu sunt luate in serios pentru ca nu sunt atat de evidente si necesita o analiza rationala mai profunda. Dar cum majoritatea oamenilor pun placerile mai presus de adevar nu e de mirare ca multi trateaza cu usurinta sau ignora existenta Lui Dumnezeu. Majoritatea actiunilor oamenilor se concentreaza pe satisfacerea nevoilor fizice imediate precum animalele. Si cand concep o masina sofisticata moderna de fapt tot nevoie fizica imediata este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu mi se pare. Tu incerci sa spui ca daca un om nu crede in dumnezeu e prost. Sa inteleg ca aia care lucreaza la NASA sau studiaza la Harvard sunt prosti daca nu cred in dumnezeu? Sau or crede toti si nu stim noi?

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

Parțial. Oamenii inteligenți nu spun că sunt inteligenți, doar cei care se cred și nu sunt o fac și nu are legătură cu credința. Sunt foarte multi oameni care au schimbat lumea și ar fi putut face mult mai mult și nu credeau în Dumnezeu. In plus, nu credința îți alimentează ție neuronii ci tu. Daca vrei să înveți mai multe înveți citind sau exersând ceva și vei ajunge unde îți dorești. Degeaba te rogi sa stii cartea x de exemplu sau sa știi să faci afaceri daca stai toată ziua in pat și doar te rogi.winking

| Teffan a răspuns:

Nu.
Oamenii inteligenți pot fi atât creștini cât și atei.

Dar retardismul tău iehovist nu poate înțelege asta.

| Meme10Memu explică (pentru Teffan):

Existenta ta e nimic in comparatie cu viitorul etern. Ateii, din start, nu pot spera la viata eterna.

| Teffan a răspuns (pentru Meme10Memu):

Creștinismul propune o detașare de viața materială prin asceză; prin înfrânarea poftelor lumești, implicit prin abandonul semi-total al acestei existențe, se speră la o nouă existență supranaturală,veșnică, intru cu totul diferită de realitatea acestei lumi și de condiția umană, pe jumătate animalică. Consider că tezele Creștinismului sunt invalide pe această planetă, întrucât însăși natura noastră nu exclude animalitatea din noi,instinctul și nevoia de satisfacere trupească. Totuși, omul e o totalitate. Subordonand în mod absolut instinctul acelui principiu divin,se creează o discordanță și un dezechilibru in ființă noastră, pierzându-și din totalitatea esențială. Pe de alta parte, stilul de viață hedonist, adică subordonarea discernământului și rațiunii acelui instinct animalic, ne dezumanizeaza la fel de mult. Omul reprezintă un echilibru perfect între animalitate și "divin", iar orice încercare de a strica acest echilibru duce, în mod categoric și evident, la o destructurare dăunătoare și periculoasa pentru sănătatea fizică și mentală. Există două extreme:
ascetismul religios și Hedonismul.

Astfel propun ca omul sa traiască nu cu gândul unui viitor incert, supranatural, ci cu sentimentul unui prezent veșnic care va continua și după moarte, dăinuind la infinit. Trăind în lume, cunoscând doar această lume, orice tentativă de a depăși lumea prin tehnici religioase periculoase de proveniență evreiască(adică cu totul straină de mentalitatea nativă), duce la dezumanizare. Respectivul individ care aderă la aceste practici nu merită să trăiască pentru că își bate joc de darul vieții.

| Meme10Memu explică (pentru Teffan):

Iisus nu a fost ascet.

| catalynx a răspuns:

Nu deloc, Blibia este o tampenie care se contrazice pe ea insasi, nu ai cum sa gasesti ceva relevant in Blibie, deoarece totusi Blibia este o carte ca oricare alta ce apartine unor religii. Fiecare religie, chiar si satanismul au cartile lor cu legile lor. Oamenii inteligenti nu halesc vrajeala asta, dar asta nu inseamna ca nu cred neaparat intr-un creator care totusi exista, dar care nu are nevoie de religii si nici de carti.