| soimos a întrebat:

Nu vi se pare ca datorita faptului ca pe pamant sunt atatia credinciosi in Dumnezeu ( cca 5-6 miliarde de oameni) acest pamant ar trebui sa arate ca un adevarat paradis binecuvantat de Dumnezeu, cand de fapt, pentru tot cam atatia, el arata de fapt ca un Iad?

Cel mai bun exemplu este Romania in care in ultimii 20 de ani s-au construit cca 20 000 de biserici si tara a decazut total!

Nu este oare aceasta cea mai clara dovada a faptului ca credinta nu numai ca este o prostie imensa, ci chiar un adevarat blestem, ca sa nu spun ca o "pedeapsa divina", bineinteles de la o "divinitate"care nu are nimic comun cu religia, ci doar cu creatia si evolutia ei!

21 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

Daca esti botezat cand esti mic, asta nu inseamna ca esti crestin. Esti crestin atunci cand traiesti viata de crestin...nu stii ce inseamna viata de crestin, cresincioso lui Dumnezeu traiesc un paradis...

| soimos explică:

Crestinismul este o religie, iar religiile sunt niste porcarii inventate de sarlatani.
Deci nu este important sa fii religios, cu atat mai putin crestin practicant, cat este important sa ai o minte care gandeste liber, si sa fi om liber care isi foloseste ratiunea si constiinta

| soimos explică:

Mda!
Pacat ca Dumnezeu tace ca porcu-n cucuruz si astfel noi oamenii normali si nedrogati, nu ii auzim cuvantul si astfel pentru noi adevarul este numai ceea ce tine de realitate!

| seagate a răspuns (pentru soimos):

"noi oamenii normali si nedrogati, nu ii auzim cuvantul"
Tentative de oameni poate.
Normalitatea este relativa.
Daca esti surd, nu ai cum sa auzi.
Sau daca auzi si nu intelegi, tot nimic ai facut.

| soimos explică:

Chilotzi nu ai?

| Nippon a răspuns (pentru soimos):

Nu duce Numele Lui in desert, te rog frumos... nu asimila Big Bangul/Constiinta cu El, sunt lucruri total diferite, Dumnezeu nu e doar Viata. e Dragoste, El nu e constiinta ta, pentru ca exista constiinta si fara a fi mulata daca pot zice dupa Legea Lui, Constiinta fireasca, El e cu totul altceva, mai superior, Perfect, iar Constiinta este de multe ori stirba, cu defecte si lipsuri. Iar despre preoti chiar nu ma intereseaza, ei isi iau plata pe pamant, in plus REPET, nu Religia te duce in Rai... ci Credinta si calea pe care o iei, Iubirea de Dumnezeu, "Cu tot trupul tau, cu toata puterea ta, cu tot cugetul tau, cu toat sufletul tau " Iar daca faci asta instantaneu implica si tot ce a zis El sa facem, in Noul Testament. aa da, crezi in Biblie? ( crezand ma refer la faptul ca accepti ce zice, stiind ca e Cuvantul Lui Dumnezeu )?

| seagate a răspuns:

Si tu ce faci in mod concret in afara sa te plangi si sa arunci cu noroi in stanga si in dreapta?

| soimos explică (pentru seagate):

Ce esti orb de nu vezi ce fac?

Eu deschid ochii tinerilor ca sa nu pice in troaca cu rahat a bisericii!

| temugin a răspuns (pentru soimos):

Tu nu prea deschizi decat pc-ul vad! nu prea ai nici o baza solida pentru ce spui, reformatorule!

| ROB3RT89 a răspuns:

Si eu cred in Dumnezeu, dar nu stau sa-i bat pe alti la cap! Sunt unii crediciosi si unii atei care se mandresc si vor sa fie orecum aplaudati! Se zice ca relogia e cea mai mare hotie a tuturor timpurilor, dar nimeni nu poate da o explicatie logica si mai ales credula pentru nimic! Ema incearca oarecum sa le impuna userilor credinta, tu incerci sa le explici ca nu e asa...Pana la urma religia nu se impune, fiecare e liber sa creada ce vrea!

| soimos explică (pentru ROB3RT89):

Faptul ca tu crezi in Dumnezeu nu este nimic rau.
Rau este atunci cand ajungi pe mana sarlatanilor din biserici si accepti dogma religioasa care iti fura mintile si ratiunea!

Isus te invata prin propriile sale exemple si invataturi ca religia este ceva rau, ca preotii sunt slujbasii Mamonei, vezi Matei 6, 24!

Si tot Isus te invata ca nu trebuie sa mergi la biserica pentru ca te poti ruga si de acasa!
Fiecare este liber sa creada atat cat il duce mintea!
Unii irationali aleg religia, iar cei rationali aleg informatiile care ii pot ajuta in viata, informatii care se pot numi si cultura!

| katahd01 a răspuns:

SA fiu sincer ai dreptate. Religia este mai rea decat "Pact cu diavolu" pentru ca macar daca iti "vinzi sufletu " macar te distrezi o perioada daca esti credincios nu vei avea parte de nimic vei fi un fraier pirvit de toti pentru ca incerci sa fi bun sa ajuti sa fi modest. Ar trebui sa renunti la tot ce iti place doar sa il admiri pe "El" si atunci logic ca ai viata super limitata. Zi si tu in felu meu "E rau sa fi bine / Sau e bine sa fi rau? "

| shippuden a răspuns:

Nu-s de vina bisericile pentru nivelul nostru de trai is de vina boi aia de politicieni care fura si fura si nu se mai satura

| soimos explică (pentru shippuden):

Boii aia de politicieni de care vorbesti urmeaza acelasi model de sarlatanie ca biserica, si anume "modelul ortodox"... in care ii dai spaga popii ca sa cumperi atentia lui Dumnezeu!

| temugin a răspuns:

In primul rand nu sunt 5-6 miliarde le credinciosi, cel putin jumatate sunt musulmani si hindusi.
in al doilea rand, nu oricine apartine unei religii este adept al ideilor sale (cum sunt de ex criminalii, hotii, etc).
in al treilea rand fiecare e liber sa creada orice, atata timp cat nu influienteaza pe ceilalti (ca altfel s-ar numi sectism)

| soimos explică (pentru temugin):

Tu gandesti inainte de a posta?
Poi ce hindusii sau musulmanii nu sunt credinciosi?
Si hotii si criminalii sunt tot credinciosi pentru ca Biserica insasi s-a dovedit a fi cea mai criminala institutie din istoria omenirii care astazi traieste din sarlatanie.
Vad ca nu ai inteles intrebarea, nu ma refeream la dreptul fiecaruia sa creada ce vrea, ci intrebam de ce o lume in care cca 75% din populatie se roaga unui Dumnezeu "atotputernic" arata ca un valau de porci in loc sa arate ca un paradis asa cum arata tarile in care conduce masoneria, adica tarile democratice.

| temugin a răspuns (pentru soimos):

Prietene, inainte de toate invata tu sa pui intrebarea cum trebuie. Cum sa-ti explic eu tine, tu combini 2 lucruri total diferite: masoneria si "paradisul" tau sunt doua lucruri total diferite! Vad ca n-ai nici cea mai mica idee despre masonerie, ca altfel nu ziceai prostiile astea; si Romania este o tara democratica, si indraznesc sa spun ca tot masoneria conduce, ca peste tot! Ideea e ca teoria ta cu "Paradisul universal" n-are nici o legatura cu credinta intr-o entitate supraomeneasca!

| shippuden a răspuns (pentru soimos):

Nu neaparat ce e bun e si frumos

| Nippon a răspuns:

Soimos...fi atent, tu zici. bun circa 5-6 miliarde de credinciosi si/sau etc. dar prietene, cati dintre ei sunt cu adevarat crestini? si Ii multumesc Lui Dumnezeu, se roaga, Il iubesc si se tem de El? cati asculta de El? cati pretinsi credinciosi si inchinatori la idoli sunt printre ei? cati merg sa biserica (de orice religie ) si dupa ce ies afara merg si mai trag o betie + 2000000 de injuraturi pe ora. Cati au mila si isi iubesc aproapele? cati sunt CRESTINI ADEVARATI SI COPII AI LUI DUMNEZEU? serios, gandeste putin, eu inteleg ca esti educat si cultivat, ai un vocabular bogat si elaborat, o minte deschisa si activa, dar asta nu iti da dreptul sa il negi pe Dumnezeu tongue

| soimos explică (pentru Nippon):

Nu e vorba numai de crestini ci de toti care cred in Dumnezeu!
De ce ai impresia ca a fi crestin este ceva placut lui Dumnezeu?
Oare pentru ca crestinii se cacao pe Legea lui?
Eu nu il neg pe Dumnezeul, ci i-l inteleg altfel, adica pentru mine Creatorul este Big Bangul, iar Dumnezeu este Viata, in timp ce Duhul Sfant = Constiinta!
Dar pentru a ajunge sa te bucuri de aceste trel valente divine, nu ai nevoie de nicio religie, nici de biserici si cu atat mai mult de sarlatanii numiti preoti!

| KennaN a răspuns:

DE CE nu avem?
Iti spun eu...Pentru ca tot timpul trebuie sa ii multumil lui Dumnezeu de tot ce avem si de tot ce ne da si o sa dea si mai mult.