| cucarachaalien a întrebat:

Cate biserici s-au construit in ultimii 5 ani in Romania?

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Să construiască, dar nu din banii noştri! Ce nu mi se pare corect, pe lângă multe altele este faptul că de ce trebuie ca fiecare cetăţean bucureştean să scoată din buzunar 2, 3 euro pentru catedrala "mântuirii" neamului indiferent de credinţă?

"Cu 2, 5 milioane de euro s-a ales construcţia Catedralei Mântuirii Neamului după împărţirea bugetului Primăriei Capitalei + alti bani din bugetul statului Şi nu este singurul lăcaş de cult care are parte de bani.Si alte patru milioane de euro pentru 47 de biserici şi parohii din Bucureşti."

"Un calcul arată că fiecare bucureştean, indiferent de credinţa pe care o împărtăşeşte, va scoate din buzunar 2, 3 euro pentru construcţia unei catedrale ortodoxe. Şi anul trecut, Catedrala Mântuirii Neamului a primit bani de la bugetul statului: 10 milioane de lei de la Guvern şi cinci milioane de lei de la Primăria Sectorului 3. Construcţia catedralei este estimată la 200 de milioane de euro, iar lucrările au început la sfârşitul lui 2010. "
Oare cum ar trăi românii cu 200 milioane de euro? Ar mai muri oare de foame?

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns:

Pai se construiesc cam doua sute de biserici pe an...cladiri inutile si bani aruncati pe fereastra. Dar deh, afacerea trebuie sa mearga, in definitiv biserica nu e altceva decat o societate comerciala, mare, puternica si profitabila.

Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns:

DAca oamenii vor sa se roage la zei e treaba lor, nu prea imi pasa, dar cred ca bisericile si preotii ar trebui sa dispara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca stie lolosauruus.tocmai le-a numarat.ori are informatia de la ultima sedinta de partid? iar tu ai atipit oleaca si nu ai prins esenta?

| RetardedRacoons a răspuns:

Foarte putine, biserici s-au construit doar in satucuri modeste in care popa nu se poarta ca un politician jegos. S-au construit in schimb foarte multe bordeluri "dumnezeiesti" in care asa zisii crestini merg sa practice prostitutia spirituala.

| seagate a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Si cainele moare de drum lung.