| OctavianDanielMaria a întrebat:

Nu vi se pare ceva suspect ca zeul iudeu i-a interzis lui Adam sa manance din pomul cunoasterii, dar nu si din cel al vietii? Acel pom e simbolul cunoasterii.

69 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Un om poate fi inselat daca nu cunoaste adevarul (nu are stiinta) si daca e credul (are credinta). Prin urmare un om ca sa fie inselat si mintit, trebuie sa fie nestiutor si credul.
Prin stiinta ne apropiem de adevar, iar prin credinta ne apropiem de minciuna = Dumnezeu. Oamenii cinstiti care au scris povestile fanteziste, primitive, puerile si absurde au avut grija sa ii indemne pe naivi la nestiinta si la credinta, exact ceea ce trebuie pentru a prosti omul naiv.

| IubescRomânia a răspuns:

Prea multă cunoaștere slăbește credința în Dumnezeu. Așa se face că mulți din cei care au aplicat la facultate ies de acolo necredincioși.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

Exact cum spune si marea vorba care circula mai ales in aceste vremuri "facultatea nu-ti garanteaza locul de munca si statutul social, dar iti dezvolta gandirea". Iar cine devine mai destept, clar sansele sa devina pacalit de un basm pueril mitologic scad drastic. E bine ca ai realizat asta, dar stii doar sa privesti lucrurile din asamblu, nu sa le privesti si in amanunt pentru a intelege modul si motivul pentru care cursul evenimentelor are acel sens. Ai lasat un mare gol in ceea ce-ai spus. Te-ai legat de eveniment, nu si de motiv pentru ca nu e in favoarea ta. Dar nici nu vreau sa ti-o cer pentru ca am ajuns sa va citesc ca pe-o carte, asa ca n-am chef de conspiratii cum e cea a adeptilor lui satan sau plata guvernului pentru propaganda ateista cum mai debiteaza unii pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact cum credeam: ateii nu au logică. Nimeni nu te vrea prost, mai puțin cadrele didactice univeristare. Teoria Evoluției este - într-un fel sau altul - propagată în universități. Chiar și manualul de istorie de clasa a V-a conține Teoria Evoluției, pregătind astfel terenul pentru viitori atei păcătoși. Cunoașterea în sine nu e rea, dar propaganda ateistă din programă o strică. Conform studiilor, cei cu studii universitare au șanse mai mari de a fi atei față de cei care au doar liceul, deoarece au fost expuși îndelungat la propaganda ateistă. Dacă ar fi după mine, religia s-ar preda zilnic și ar fi obligatorie.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum îmi poți demonstra lucrul ăsta? Și să nu vii cu naiba știe ce fosile antice, pentru că s-a dovedit că au fost plantate ca să se facă o investiție comercială.

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Încălcarea uneia din poruncile lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am vorbit 3 ore în ziua aia și oricât ți-am explicat, nu ai înțeles că recensămîntul s-a făcut în tot Imperiul Roman și că îi zice "Recensămîntul lui Quirinius" pentru că în Siria a început să se facă.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru IubescRomânia):

Daca s-ar declara recensamant in UE si trebuie sa te recenzezi la locul de nastere al stramosului tau de acum o mie de ani, in ce oras/sat te-ai duce?

Asta fiind valabil nu doar pentru tine, ci pentru toti locuitorii UE timp de maxim doua saptamani pentru recenzare.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns:

Ce să discutăm? Tu doar jignești de fiecare dată când cineva îți dă un argument pe care nu-l poți contracara. Cum ai făcut și la discuția despre homosexuali.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cu tine vorbeam, ci cu Claudiu.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

"Tu doar jignești de fiecare dată când cineva îți dă un argument pe care nu-l poți contracara. Cum ai facut si la discutia cu homosexuali" - ar fi cazul sa te duci din nou la acea intrebare. Se vede cat se poate de clar ca ti-am inchis materia cenusie.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar ai incurcat userul laughing rolling on the floor

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu, deloc. Tu ziceai că trebuie să îi acceptăm pe homosexuali așa cum sunt, că nu-i vina lor bla bla bla. Și eu voiam să te întreb: atunci de ce îi tratăm pe schizofrenici? Nici ei n-au ales să fie așa, nu-i vina lor. Pe ei de ce îi tratăm?

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

Cum sa poti sa tratezi ceva capatat la nastere care apartine de natura psihica a creierului? Inca nu suntem in anul 3147.
Dar ce naiba sa discut cu tine de genetica ca daca te intreb de vaccin spui ca el contine chip, modificatori de ADN si otrava pentru reducerea populatiei.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

1. S-a încercat măcar? Desigur că știința progresează lent dar, în vreo 3-4 decenii, dacă se încearcă, poate se va putea. Josef Mengele făcea studii de genul în anii '40, dar Aliații i-au oprit studiile.
2. Studiile au arătat că persoanele mai educate sunt și cele mai reticente la vaccin. Coincidență?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar te naști cu o predispoziție genetică spre schizofrenie.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. De ce nu?

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

1. Cu siguranta se incearca studierea creierului, a geneticii umane. Asta ar fi cutia milei care ne-ar propulsa catre o era tehnologica mult mai avansata.
2. Arata-mi un document oficial care atesta asta. Vorbe pot sa-ti dau si eu. Studiile arata ca religiosii in medie au un IQ mai mic decat ateii, dar se cred mai destepti decat acestia.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

1. Atunci să sperăm că se va găsi un leac pentru această boală și multe altele. Dar până atunci un tratament provizoriu tot se va găsi.
2. https://www.infowars.com/......-hesitant/

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Deci și tu crezi că homosexualitate ar trebui tratată?

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

"Da, dar te naști cu o predispoziție genetică spre schizofrenie." - exact. Acest lucru se ascunde in ADN iar in momentul cand vom putea descifra si modifica ADN-ul mai bine, il vom putea elimina inca dinainte ca copilul sa se nasca. ADN-ul este foarte complex. Pe langa ca iti poate arata ce personalitate ai, ce placeri ai, ce aspect ai si multe cele, iti poate arata viitorul tau, ce boli urmeaza sa faci de exemplu. Deja anumite boli pot fi prevenite datorita acestui fapt. Angelina Jolie a aflat ca avea sanse extrem de mari sa faca cancer de san dupa ce i-a fost studiata gena, si astfel a putut preveni asta. Iti recomand acest mic documentar despre genetica:
https://www.mediafire.com/download/y7nc414ejbcolcw

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai vorbit deja despre asta aici, pe site. Pentru ca o specie să supraviețuiască, e nevoie ca exemplarele ei să simtă o atracție față de sexul opus, pentru a se înmulți. Instinctul de înmulțire e în ADN-ul nostru iar atracția față de sexul opus e singura cale în acest sens.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

Aaa, la americani e studiul. In europa situatia sta altfel, iar Europa e mai evoluata.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Mulțumesc, mă voi uita la el. Dar până evoluează știința în acest sens e cale lungă.

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

"Deci și tu crezi că homosexualitate ar trebui tratată?" - Da. Dar atata timp cat cineva o poseda, nu trebuie discriminat, umilit, injurat si privat de drepturi.

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Aici suntem de-acord.

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Iar îmi bagi vorbe în gură?! Arăta-mi când am zis eu asta!

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Când am zis că un homosexual ar trebui bătut și umilit?

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

Ce vorbe ti-am bagat in gura, ca nu ma prind la care mesaj mi-ai raspuns.

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

N-am zis ca ai zis asta, dar din comentariile tale pe care le-ai postat pe site de-a lungul timpului si la care te-ai referit la persoanele LGBTQ+ s-a inteles clar ca ai o problema mare cu ei. Unul care n-are nimic cu ei n-ar face atata valvataie.

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Când am zis eu că homosexualii ar trebui bătuți, umiliți etc?

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

Si nu m-am referit la tine in special, am zis-o la general. Ca n-ar trebui sa-i tratam ca pe niste gunoaie doar pentru ca s-au nascut asa.

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

Normal că nu, dar nici să o considerăm o normalitate și să îi lăsăm de izbeliște.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru IubescRomânia):

Autorul infowars sufera de schizofrenie paranoida.

| Cynthia20 a răspuns:

Eu sunt atee dar am intalnit pe softpedia, reddit si chiar pe TPU credinciosi cu cunostinte stiintificesi cultura generala care ne-ar face sa ne simtim retardati.
Ce aveti de va certati la intrebarea asta care, cum e mai destept?
Vreo boala?