| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu le-a interzis lui Adam si Eva sa manance din pomul vietii?

37 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu le-a interzis sa manance din pomul vietii decat dupa caderea in pacat, nu si mai inainte.
In schimb le-a interzis sa manance doar pomul cunostintei binelui si raului.
Numai dupa neascultare nu i-a mai lasat sa intre in gradina Eden unde se aflau acesti doi pomi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Domnul Dumnezeu a facut sa rasara din pamant tot felul de pomi, placuti la vedere si buni la mancare, si pomul vietii in mijlocul gradinii, si pomul cunostintei binelui si raului." (Geneza.2:9)

Trebuiau sa manance din pomul vietii ca sa ramana nemuritori. Nemurirea este un dar de la Dumnezeu, nu o inzestrare de la creatiune. Nici nu refuzau sa manance, pentru ca nu exista conceptul de a te indoi de Dumnezeu. Adica nu exista pacat.
Acesta era rolul existentei pomului vietii. Acesta va exista iarasi in mijlocul acelora care se vor bucura de viata vesnica. (Apocalipsa.2:7; 22:2, 19)

Pomul cunostintei binelui si raului era altul decat pomul vietii, si era pus doar pentru o perioada de timp; nu ca ispita, ci ca o alegere.

https://old.ebible.ro/......presie.php

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci tot mureau daca nu pacatuiau."
Chiar daca este imposibil de inteles pentru noi, ei nu mureau. Pentru ca moartea a venit in urma pacatului; moartea este rezultat al pacatului. De exemplu, animalele nu mancau din pomul vietii, si totusi ele nu mureau. Dar omul trebuia sa manance. Si manca. Pentru ca nu se gandeau sa nu asculte de Dumnezeu. Ci ascultau si era o placere pentru perechea din Eden sa asculte de Dumnezeu -pana in ziua cand nu au mai ascultat de porunca: "Dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el vei muri negresit." (Geneza.2:17)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci erau nemuritori pana sa pacatuiasca." Da, erau nemuritori, deoarece moartea nu aparuse in lume. Daca nu pacatuiau puteau sa traiasca vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pomul vietii le asigura viata vesnica.
Poate ca intrebi de ce Dumnezeu nu a creat pe Adam si Eva direct nemuritori. Asta nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Domnul Dumnezeu a facut sa rasara din pamant tot felul de pomi, placuti la vedere si buni la mancare, si pomul vietii in mijlocul gradinii, si pomul cunostintei binelui si raului. (Geneza.2:9)

"Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci."" (Geneza.3:22)

"Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradinii Edenului a pus niste heruvimi, care sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vietii." (Geneza.3:24)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"...Atunci si Dumnezeu pate sa devina muritor".
Aici ai spus un lucru mare; chiar foarte mare. Intr-adevar, Dumnezeu a devenit muritor pentru ca noi sa avem iarasi nemurirea. Si stim ca El a murit si a inviat.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Dar ce cauta acel pom in gradina? Erau deja nemuritori."
Nemurirea era o conditie: trebuiau sa manance din rodul pomului vietii ca sa nu moara. Nu am raspuns de ce exista aceasta conditie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca Dumnezeu spune:
"Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci." (Geneza.3:22), atunci este de inteles ca numai daca mancau din pomul vietii traiau in veci.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Adica aia erau doi sclavi care trebuia sa stea vesnic in eden, dar ei nu stiau sa faca nici se decat dupa pacat,desi nu ar fi existat evrei, dumnezeu ce facea cu ei, era plictisitor, stai ca dumnezeu stia ca o aduca un mesia pentru poporul evreu, desi el de la bun inceput ce o sa se intampla cu marionetele lui, dar uiti de lilith

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Domnul Dumnezeu a luat pe om şi l-a aşezat în grădina Edenului, ca s-o lucreze şi s-o păzească." (Geneza.2:15)
Munca era o activitate reconfortanta. Așa trebuie să fie și astăzi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum nu îl putem vedea. Dar dacă ni-l dorim cu adevărat, ne vom bucura de el.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si pe Noul Pamant va exista Pomul Vieții. Citește Apocalipsa. Si oamenii vor consuma frunze si fructe din el. Tot așa si in Eden, din moment ce a existat Pomul Vieții, trebuie dedus ca Adam si Eva consumau fructe din el, ca sa trăiască veșnic depindeau de acel pom. De ce nu i-a făcut Dumnezeu nemuritori si sa nu depindă de acel pom? Pentru ca știa ca omul va ajunge sa păcătuiască si astfel nemancamd din pom, urmau sa moara. Chiar si planul de mântuire ( jertfă Domnului Isus) a fost stabilit înainte de căderea in păcat.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La văzut Adam si Eva. Edenul era denumita o gradina sădită de Dumnezeu pentru ei. Ce, ai fi vrut sa existe pana acum ca sa poți crede?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus manca peste,nu scrie ca pestele era pacat,adam si eva ce mancau nu se stie,nu blasfema biblia,in fapt nici de mar nu scrie in biblie, era ceva care a mancat adam si eva sau era ceva metaforic legat de doi imparati, asta e cv discutabil, crestinismul e o secta iudaica, teologi evrei trebiau intrebat ce si cum sau un vorbitor de ebraica veche

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sectancti mereu iti bat joc de biblie

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Yahve niciodata nu a vorbit de un rai sau un iad,sectele crestine au tot felul de credinte pagane si blasfemie curata, evrei nu credeau in asa ceva,ai murit asta e, sa stii ca vt este mai rational,in biblie nu scrie sa nu iti folosesti creierul, sa astepti mereu ajutoare divine, nici prea multe miracole,minuni,vrajitori nu au facut profeti lui iahve,iar iisus nu era mesia cel asteptat de catre evrei in nici un caz,iahve a spus eu sunt singurul mantuitor nu a existat si nici nu va exista nimeni nici inainte,nici dupa mine, mesia cel evreu este uman,nu face minuni,miracole, va reuni evrei, va aduce pacea in lume, iar dumnezeu nu se va arata sub forma de o pedeapsa vesnica si cu toti il vom putea vedea pe iahve, asta e mesia

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce secte iudaice? iudaismul este o religie primara

| LovBeDăDevol a răspuns:

Ereu merele stricate aveau viermi prin ele