| PisicaAristocrata a întrebat:

De ce i s-a interzis lui Adam sa se apropie de pomul cunoasterii?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Din egoism.

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

I s-a interzis sa cunoasca insusi gustul vietii care are si bucurii si suferinte. Odata cunoscuta si insusita, viata inseamna si disparitie definitiva de pe fata pamantului.

| elena a răspuns:

Pentru ca voia sa i-a marul si sa-l duca la PD-L, ca sa-l puna ca sigla.

| elena a răspuns:

Te rog, sa iei raspunsul meu ca o gluma nelalocul ei, dar asta mi-a venit in cap citind intrebarea. Nu mai avea sens sa-ti raspund si eu serios, avand in vedere raspunsurile documentate ce le-ai primit de la ceilalti utilizatori TPU. Inca o data mii se scuze.

| Razvan a răspuns:

Intresant aspect.Metaforic vorbind putea fi absolut orice nu neaparat un copac.Aici este vorba despre faptul ca Dumnezeu l-a pus la test pe om sa ii incerce credinta si el a esuat.Asa se intampla si azi.Si mai toti esuam cand e vorba sa ne fie probata credintawinking

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca mancata cadea in pacat, murea, cadea in inselaciunea necuratului si asa a si facut.De aceea noi purtam pacatul stramosesc dar acesta se poate curata, cum? cu multra rugaciune, ascultare si informare in cele spirituale.Sunt multe lucruri de zis...

| Kassandra1408 a răspuns:

Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor e Imparatia cerurilor - asta inseamna ca ceai care cred si nu cerceteaza ajung in Rai. Cunoasterea corupe dogmele religioase, fiind nerecomandata si chiar pedepsita de Biserica.

| costyn162 a răspuns:

In primul rand nu numai lui Adam i s-a interzis sa se apropie de pomul cunoasterii, ci si Evei. Ba chiar ea a fost cea care a pacatui prima. Dumnezeu considera ca apropierea de acel pom ii ducea pe oameni in pacat asa cum s-a si intamplat.

| Spintecatorul a răspuns:

Pentru a-i incerca credinta pe care o are,

| hominid dreak a răspuns:

Doar lui Adam(si Evei) i sa interzis? Haideti sa ne uitam la vietile noastre:ce ar putea reprezenta pomul cunostintei binelui si raului pentru mine?

| ioa_9738 a răspuns:

Pomul cunostintei binelui si raului
acesta este numele pomului, dupa e simplu
Adam cunostea doar binele si daca manca din pom, ar fi conoscut si raul
so... lui Adam i sa interzis sa manance di acel pom pentru a nu cunoaste raul

| ioa_9738 a răspuns:

pomul cunostintei binelui si raului, acesta este numele adevarat al pomului. Adam cunostea doar binele si daca ar fi muscat ar fi cumoscut si raul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geneza 2:17 dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci caci in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu l-a vrut pe Adam ascultator ca sa fie ferit de a stii ca raul exista si poate cadea in capcana lui. Prin pacatul neascultarii Adam a gresit in fata Creatorului si a platit pretul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sistemul ne vrea prosti. E o chestie ce si-a extins reverberatiile pana in zilele noastre.