| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare interesant ca unui crestin nu ii apare allah, hanuman, hoori, odin, zeus, buddha si altii la fel cum nici unei persoane de alte religii nu ii apare dumnezeu? Voi sustineti ca dumnezeu va vorbeste si ca il simtiti dar la fel zic si cei care au alti zei. Ei nu va simt zeul vostru la fel cum voi nu ii simtiti pe ai lor. Oare nu inseamna ca zeii sunt doar niste prieteni imaginari?

15 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Neah, e un club al zeiilor in cer, fiecare sta pe un w. c in timp ce se uita din cer spre supusii lui. thinking

| Dumnezău a răspuns:

Ba da, prieteni si justificatori de cauze pentru cei ce prefera sa creada in ei, chiar daca nu li este aratata existenta lor, si zeii tot de oameni sunt inventati pentru a le oferi un relativ comfort spiritual.

| doctorandus a răspuns:

Nu e adevarat. Unei adventiste aflate in moarte clinica i-a aparut zeita Ceridwen. Dupa aceea, adventista s-a convertit la Wicca.

| Kramerwalt a răspuns:

Nu, pentru ca fiecare religie i-l simte pe Dumnezeu in felul ei, i-au pus numele pe care l-au simtit ei, Dumnezeu va alege din fiecare religie pe cei drepti sa stea alaturi de el!

| anonim_4396 explică (pentru Kramerwalt):

Practic, tu zici ca toti oamenii se inchina zeului crestin doar ca are alt nume. Din ce zici tu, cam in fiecare religie ai merita sa fi ars, torturat si ucis pentru blasfemie inclusiv in crestinism.

| Kramerwalt a răspuns (pentru anonim_4396):

Intelege cum vrei tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce importanta are numele? De exemplu, mie Gaia nu-mi spune nimic, dar persoana care se ascunde sub acest nume, care-si putea spune si Aiag, Iaga, etc., imi poate spune multe, functie de ideile debitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este unul si infiderent cum il numesc oamenii principiile de viata sunt cam aceleasi.si de moarte la fel.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu ai cu cine cu dinti vor apara credinta lor

| Preotul a răspuns:

Daca privim lucrurile cu putine logica putem vedea ca Allah este Dumnezeu. De ce? Allah este un derivat al cuvantului Iahwe(Iah). Iah este Domnul Dumnezeul nostru. De unde putem traage concluzia asta? Numele sau a fost scos din Bibliile crestine. Nu te-ai intrebat ce inseamna Halelu-Iah? Este o vorba des folosita in bisericile catolice si ortodoxe si inseamna :"Laudati-l pe Iah". Concluzia mea. Tu nu ai nici macar o informatie si pui intrebari aiurea care crezi ca sunt incuietoare pentru crestini. Uite nu sunt! Informeazate! Zeus face parte din Mitologia greceasca. Daca tragem o mica privire in dictionar putewm trage concluzia ca mitologia este cv ireal, inexistent. Budha. El a fost un profet care a inventat lucruri false cu care si-a castigat titlul sde mare profet. Discipolii sai fiind asiatici au dus invataturile sale pagane mai departe facandu-se o religie pagana. Hoori, Odin fac parte din mitologie!

| anonim_4396 explică (pentru Preotul):

Deci zeii din celelalte religii (indiferent ca acum sunt considerate mitologii sau nu) sunt falsi sau inexistenti cu exceptia zeului crestin? Are logica. Acum sunt considerate mitologii dar in trecut erau adevarate pentru unii la fel cum povestea crestinismului este adevarata in prezent pentru anumite persoane. Hanuman face parte din hinduism, o religie mult mai veche decat crestinismul si inca existenta. Din ce zici tu, toti zeii cu exceptia zeului tau sunt falsi.

| Preotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Dumnezeu nu este zeul meu ci al tuturor. Eu ti-am adus argumente pentru care ceilalti sunt falsi adumi acum tu argumente pentru care ceilati zei sunt adevarati

| anonim_4396 explică (pentru Preotul):

Eu ii consider pe toti falsi si inexistenti, inclusiv pe al tau.

| Preotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema ta! Nu e a mea. Nu te cunosc. nu imi pasa.

| mihai741 a răspuns (pentru Preotul):

Dă-mi te rog și mie exemple de lucruri false pe care le-a inventat Buddha! Îți mulțumesc!