| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare rușinos ca, bibliotecile și librăriile să nu aibă Biblia spre vânzare?

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In cate librarii ai fost sa vezi? Daca nu ai găsit-o in unele librarii, nu înseamnă că ea nu este vinduta.
De rușinos, ar trebui sa fie că nu o găsești în toate librăriile. Dar, cînd știi procesul prin care trece o carte de la manuscris la formatul de carte, poți înțelege de ce nu găsești Biblia în toate librăriile. Apar ediții, se epuizează stocul, și pana nu apare ceva nou, nu se găsește. Așa a fost și cu ediția Bibliei tradusă de Bartolomeu Anania. E una din cele mai bune versiuni, a dispărut, dar multi inca ar vrea sa o aibe.

| ania a răspuns:

Depinde probabil de convingerile patronului librariei.Cei care nu s-au prins ca e cartea Creatorului existentei, n- o onoreaza.Mai trist e sa o ai acasa, sa o respecti asa superstitios si sa nu o citesti.

| halogen001 a răspuns:

Probabil că e după cerere și ofertă. Dacă nu se cumpără devine o pierdere pentru acea librărie.
Apoi rușinos nu are de ce să fie. E chiar de lăudat absența din librării a unor asemenea povești absurde și primitive, care au drept scop și rezultat verificat prostirea omului.
Sunt destule magazine bisericești unde există biblii din belșug și cine nu are ce face cu banii și cu timpul lui are de unde cumpăra așa ceva.
Eu n-aș lua așa ceva nici dacă mi s-ar da gratis. Chiar am avut de câteva ori ocazia asta și n-am luat pentru că n-am ce face cu așa ceva.

| halogen001 a răspuns:

Cum să dau eu banii pe așa ceva și cum să pierd timpul citind asemenea prostii. Ar fi mai rău decât aș arunca banii.

Exemplu de prostie dintr-o asemenea carte:
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13

Creatorul Universului n-are de unde da unor oameni o bucată de pământ, atotștiutorul nu știe ce e pe acel pământ și îndeamnă oamenii să trimită iscoade pentru a vedea dacă pământul e bun și dacă oamenii ce locuiesc acolo sunt slabi pentru a putea fi deposedați de pământul lor prin tâlhărie și război.

Cum e creatorul Universului din cartea cu povești puerile și absurde? E neputincios, neștiutor nedrept și necinstit.

E ca și cum eu aș avea o fabrică de mașini și dacă un om vine la mine pentru că are nevoie de o mașină, eu să-l trimit la câteva străzi mai în colo, să caute o mașină bună și să-i spun că dacă omul din ea e slab, atunci să-l arunce afară din mașină și mașina e a lui pentru că i-am dat-o eu.
Probabil de aici vine vorba "Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă în traistă." Te trimite la furat, la tâlhărit, la război, la cerșit și în cel mai bun caz la muncă.

Dacă exista un Dumnezeu bun, iubitor și atotputernic, toți oamenii se nășteau învățați, buni, deștepți, inteligenți, sănătoși, puternici, bogați și fericiți. Nu mai aveau de învățat, de muncit sau de furat.

Deci ce e Dumnezeu? E o minciună care justifică dorințele și acțiunile omului mincinos. E un fel de Bau-Bau.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

"E chiar de lăudat absența din librării a unor asemenea povești absurde și primitive, care au drept scop și rezultat verificat prostirea omului."

Dar, Harry Potter nu e absurd, sau altele asemănătoare?

"Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă în traistă." Te trimite la furat, la tâlhărit, la război, la cerșit și în cel mai bun caz la muncă.

Acesta e o zicală făcută/ inventată de om; și crede-mă, uneori Dumnezeu a-ți dă și-n traistă dacă vede + că meriți, sau consideră de cuvință!
"Te trimite la furat, la tâlhărit, la război, la cerșit..."
Așa-ceva nicăeri nu îndeamnă Dumnezeu în Biblie!
Uită-te numai peste Cele 10 porunci date evreilor, și ai-să vezi dacă e așa + cum insinuezi tu că ar-îndemna!

"Dacă exista un Dumnezeu bun, iubitor și atotputernic, toți oamenii se nășteau învățați, buni, deștepți, inteligenți, sănătoși, puternici, bogați și fericiți. Nu mai aveau de învățat, de muncit sau de furat."

Interpretezi Biblia după propria-ți viziune luând-o ca atare, și nedând nici măcar o șansă câtuși de puțină!
Ai auzit vreodată de biodiversitate?
Animalele nu sunt și nici nu sau născut/ nasc toate la fel!
Fiecare se-luptă să supraviețuiască!
La fel și oamenii, dar, asta nu înseamnă neaparat că Dumnezeu a-făcut Pământ și tot ce se-află pe el, deasupra și dedesubt imperfect!
Dacă ai-fi citit Geneza fără a-avea prejudecăți, cu o minte liberă și deschisă, chiar dacă unele lucruri par greu de crezut, a-fi văzut/ aflat că, Dumnezeu a-blestemat Pământului din pricina neascultării și a-căderii omului în păcat!
Pământul ar-fi putut arăta ca Raiul (ar-fi putut fi Raiul pe Pământ) dacă Adam, și mai ales Eva în naivitatea ei, nu ar-fi păcătuit!
Unele lucruri sunt enigmatice și greu de înțeles pentru mintea umană; dar, asta nu înseamnă neaparat + că sunt greșite când vine vorba de Biblie!
A-i spus că Dumnezeu nu există că e un fel de BauBau creat de om pentru a-speria oamenii!
Atunci te-întreb: Cum de atomii, protonii, și neutronii nu pot fi văzuți de ochiul omului, dar ei totuși există?
Cum de mintea (judecata) cu care concluzionezi aceste lucruri nu o-poți vedea, dar de avut o ai și o simți?
Viață și minte ai, dar nu pot fi văzute!
Sentimente de bucurie sau de tristețe ai, da nu pot fi văzute; ci, poate doar teoretizate în ipoteze ștințifice!
Precis + că măcar odată în viață te-ai rugat atunci când ai-fost la ananghie, sau când era ceva important, chiar dacă nu ai-crezut în Acel Cineva!
Doar, de dragu de a-încerca!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Dacă ai-fi citit Geneza fără a-avea prejudecăți, cu o minte liberă și deschisă, chiar dacă unele lucruri par greu de crezut, a-fi văzut/ aflat că, Dumnezeu a-blestemat Pământului din pricina neascultării și a-căderii omului în păcat!
Pământul ar-fi putut arăta ca Raiul (ar-fi putut fi Raiul pe Pământ) dacă Adam, și mai ales Eva în naivitatea ei, nu ar-fi păcătuit! "

Î-mi + cer scuze, rectific : Din pricina + căderii omului în păcat a-ajuns și Pământul blestemat să fie blestemat!

"Omului i-a zis: „Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale și ai mâncat din pomul despre care îți poruncisem: ‘Să nu mănânci deloc din el’, blestemat este acum pământul din pricina ta."

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, Harry Potter nu e absurd, sau altele asemănătoare?
=========
Este absurd, dar nu e dat drept adevărul absolut, nu e folosit la cruciade, războaie, inchiziție, nu combate știința, nu e împotriva homosexualilor, nu face discriminare bazată pe sex. Harry Potter e dat drept poveste și e ok. În plus nici nu e așa de absurd. Are ceva logică. În schimb biblia e folosită pentru manipularea naivilor și e absurdă, deci este diferență.
=============
"Te trimite la furat, la tâlhărit, la război, la cerșit..."
Așa-ceva nicăeri nu îndeamnă Dumnezeu în Biblie!
Uită-te numai peste Cele 10 porunci date evreilor, și ai-să vezi dacă e așa + cum insinuezi tu că ar-îndemna!
===============
Citește aici https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13

2. Acolo a grăit Domnul cu Moise şi i-a zis:
3. "Trimite din partea ta oameni ca să iscodească pământul Canaanului pe care am să-l dau Eu fiilor lui Israel spre moştenire; câte un om de fiecare seminţie să trimiţi; însă aceştia să fie toţi căpetenii între ei".

Deci cum e Domnul creator al Universului? Neștiutor, pentru că nu știe să spună acelui om ce e acolo și îl îndeamnă să trimită iscoade.

Din dicționar
iscoadă =
1. Persoană însărcinată să facă, în taină, cercetări sau să obțină informații în interesul cuiva; militar trimis în recunoaștere.
sinonime: cercetaș spion

Deci ce face Domnul creator al Universului? Nu știe și vrea iscoade și spioni. Deci creatorul Universului îndeamnă la război și la tâlhărie. Nu are creatorul Universului de unde da o bucată de pământ unor oameni și îi trimite la furat și pe deasupra e și neștiutor.

Chiar din biblie Domnul e descris ca un personaj neștiutor, lipsit de putere și cu intenții complet necinstite.

Poruncile sunt pentru naivii care nu citesc biblia și care nu o înțeleg. Cine citește toată biblia și o înțelege își face cruce de ce prostii găsește acolo.

================
Dumnezeu a-blestemat Pământului din pricina neascultării și a-căderii omului în păcat!
======================
Astea sunt interpretări și absurdități. Nu e comportament demn de un Creator al Universului. E un comportament de om needucat. Cum să fie acceptat blestemul din partea creatorului Universului. Așa ceva e inadmisibil.

===============
Atunci te-întreb: Cum de atomii, protonii, și neutronii nu pot fi văzuți de ochiul omului, dar ei totuși există?
================
Ce nu se vede cu ochiul liber se vede prin efecte. Știința lucrează cu dovezi serioase. De fiecare dată când pui 2 substanțe care reacționează, rezultatul e același, pentru că e adevăr, nu e minciună.
Ce se vede greu se poate vedea cu microscoape, cu acceleratoare de particule și se văd efectele.

La zeul din cartea cu povești spui că e atotputernic, dar el lipsește cu desăvârșire și de aceea avem 4300 de religii. https://www.shtiu.ro/......22916.html
Unde e minciună există și multe variante. Fiecare mincinos cu minciuna lui.
Un Dumnezeu atotputernic nu s-ar ascunde, nu ar fi mut, nu ar lăsa toți mincinoșii să inventeze 4300 religii și nu ar lăsa omul în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie.
Dacă Dumnezeu făcea omul, atunci nu-l făcea să se înmulțească ca un animal, să fie sărac, neștiutor, neputincios, muritor, hoț, tâlhar și mincinos.

Mintea nu poate fi văzută pentru că e vorba de creier la care nu te poți conecta ca la calculator să vezi cum circulă informațiile, dar se știe că e vorba tot de curent electric care circulă între neuroni. Creierul nu e construit simplu cum e calculatorul. E totul amestecat și mai greu de văzut, dar se cunoaște parțial structura creierului și regiunile care execută anumite funcții.

Sentimentele și tot ce face omul sunt legate de structura creierului. Așa e programat prin selecția naturală și de aceea orice viețuitoare e ca un roboțel ce execută programul de viețuitoare. Omul nu e condus de suflete, duhuri sau spiriduși. Creierul face totul și de aceea un om bolnav, accidentat sau drogat are pierderi de memorie și comportament diferit. Dacă ar fi fost altceva diferit de creier, să zicem un suflet, atunci băutura, drogurile, accidentele nu ar accidenta sufletul și omul ar trebui să se comporte normal și să nu aibă pierderi de memorie. Deci sufletul e creierul. De asta tot ce afectează creierul afectează comportamentul și memoria.

Dacă un om se roagă la Dumnezeu face o greșeală, fiind învățat greșit de alții să facă acest lucru. Dumnezeu nu există și atunci rugăciunea e inutilă. În loc de rugăciune la nimic, omul mai bine s-ar gândi la o soluție pentru problema lui.

| Davyd2001 a răspuns (pentru halogen001):

De fapt, oamenii care se nasc pe acest pământ sunt despărțiți de Dumnezeu din pricina păcatului, Regele David spunea : Psalmul 51:5
Iată că sunt născut în nelegiuire și în păcat m-a zămislit mama mea., dar oamenii se pot împăca cu Dumnezeu datorită Domnului Isus! Romani 3:23-24
Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu. Și sunt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Isus.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cu toate că nu există Biblii și alte cărți religioase decât în librăriile și bibliotecile aparținând de unele denominațiuni religioase, este cartea (Biblia) cea mai răspândită pe Pământ aflandu-se aproape în fiecare casă.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Hm...,da și nu prea!
Ce-e cel mai trist e că, sunt destul de scumpe; și din păcate de foarte puțini citite!

| Pocait01 a răspuns:

Biblioteci și librării care-ți pun la dispoziție diferite modele de Biblii sunt. Sunt persoane credincioase la majoritatea bisericilor (mai ales)neo/protestante care-ți pot dărui o Biblie. Sunt asociații ce-ți pot oferi o Biblie așa cum a spus și Theodor. Nu văd nimic rușinos în toate acestea ci din contră...

| anonim_4396 explică (pentru Pocait01):

Pocăit01, de-acord dar, dacă ar-fi introduse și-n mijlocul cărților laice, în felul acesta s-ar face și un fel de evanghelizare în spre cei netentați să intre în biserici (din anumite prejudecăți sau dezamăgiri); nu neaparat din motivul de a-i determina să intre în biserici, ci, de a cunoaște din propria perspectivă mesajul Evangheliei!

| Theodor2405 a răspuns:

Sunt creștin și cred că există librării creștine (orașe mari) + internet + asociații ce distribuie Biblii și unele materiale bune pe cheltuiala proprie

| anonim_4396 explică (pentru Theodor2405):

Bine bine, dar, având în vedere că ne-considerăm o-țară creștină, presupun că n-ar trebui totuși să lipsească din mijlocul + cărților puse în spre comercializare!
Mai ales că e-cartea fundamentală a-vieții pe-care se-sprijină orice societate care nu dorește să-se prăbușească!
Este și singura și unica carte cea mai răspândită în lume; chiar și printre necititori, sau/ și atei!

| Theodor2405 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărat, nu pot contrazice cu nimic doar o nuanță :
Creștinismul e personal, apoi în comunități de oameni ce formează biserici și etc
Țara e spre prăbușire
-corupția
-avorturile, teoria de gen ce au luat amploare
- nerespectarea drepturilor oamenilor
-asigurarea condițiilor decente
Nu sunt respectate și noi suntem din păcate creștini cu numele
O tara în care e prezent Dumnezeu e vie și nu exista astfel de probleme la scara cum sunt în România