| RAY a întrebat:

Nu vreau sa jignesc adepti islamului

care poate fi explicatia rationala in privinta lui mahomed si viziunile lui divine? si hotararea lui de a impune aceasta religie mulsulmanilor?

Dintre toți întemeietorii de religii universale, Mahomed este singurul căruia i se cunoaște, în linii mari, biografia (izvoarele cele mai importante sunt Coranul – în arabă, al Quar’an, "Propăvăduirea" – și informațiile transmise de Tradiție – în arabă, al-Hadit, "Zicerea", "Spusa". Trebuie precizat însă că valoarea istorică a acestor surse nu e întotdeauna sigură).
Profetul Muhammad ibn Abdallah s-a născut la Mecca in jurul anului 570. Tatăl sau moare cu puțin timp înainte de nașterea sa, iar mama sa când el avea doar 6 ani.
Este crescut de unchiul sau Abu Talib de la vârsta de 8 ani. La 12 ani călătorește în Siria, unde un călugăr creștin recunoaște semnele tainice pe umărul lui Mohamed care îi vestesc vocația de prooroc. Se căsătorește cu prima lui nevastă, Khadija la vârsta de 25 de ani (ea avea 40); soția sa a avut un rol considerabil în viața Profetului: ea l-a încurajat mult în încercările sale religioase.
Khadija avea un văr creștin (catolic) Waraqah ibn Nawfal. Fatimah este fiica lui Khadija și a lui Mahomed. Căsătoria avea să fie fericită; Mahomed, care după moartea Khadijei avea să aibă încă nouă neveste, nu și-a luat altă soție cât timp Khadija a fost în viață. Datorită caracterului său integru este ales ca membru într-o organizație numită Alianța pentru Caritate. Este pentru un timp caravanier, având posibilitatea sa călătorească mult. Era cunoscut de toți ca fiind o persoană foarte corectă și cu un suflet foarte bun.

7 răspunsuri:
| RAY explică:

Da,in mod clar s-a inspirat din ambele, apoi hotararea lui de a uni mulsulmani sub un singur zeu

| RAY explică:

Halucinatile puteau fi provocvate postul care il tinea?

| RAY explică:

Da ai dreptate e foarte crud vt, vt te-a facut ateu?

| RAY explică:

Familia stie ca esti ateu? cum au reactionat?

| RAY explică:

De aia ma supar cand vad pe uni care spun ca a fi ateu e asa la moda e pa naiba a fi ateu inseamna si multi nervi cateodata e greu inconjurat de crestini care nu vor sa te inteleaga, am avut si eu probleme din cauza ca sunt ateu chiar propia sora ma renegat, mama m-a facut pagan numai spun mai mult dar e greu sa gandesti rational asa e

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Cum poate fi varul Khadija-ei catolic daca schisma a aparut dupa anul 1000?

| RAY explică (pentru Allrc24Orthodox):

E descrierea de pe un sit despre biografia lui