| OctavianDanielMaria a întrebat:

Numararea populatiei e pacat?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa fie pacat?
Se cheama STATISTICA POPULATIEI si este facuta de absolut toate tarile din lume.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, dar trebuie sa se stie clar cati am mai ramas.

| SingleForOne a răspuns:

De ce ar fi păcat? Numai intențiile rele pe care le ai cu acea populație sunt păcate.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Numara populatia fiindca asa ii cere jobul, nu ca un "om oarecare"!
Functia respectiva se cheama: statistician.
Uite aici statistica lumii, cu toate cifrele declarate de absolut fiecare tara din lume:
https://www.worldometers.info/

| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

1. Să știu câți și ce oameni am lângă mine, și în subordinea mea, pentru experientele proprii despre cine va fi alături, și cine nu, și cine pleacă, și de ce.
2. Numărarea ajută la procesarea rapidă a lucrurilor, face parte din creșterea personală, după cum spune și Dumnezeu: "creșteți și vă înmulțiți".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neascultarea e cel mai mare pacat conform bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acestea vin tot din neascultare.
Adam si Eva au facut cel mai mare pacat cand nu a ascultat.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu glumește. Si astea: crima, violul. furtul sau ce mai vrei tu, tot din neascultare vin.

De exemplu în primul rând nu il iubesti pe Dumnezeu, pentru ca Iubirea de Dumnezeu înseamnă să respectăm poruncile sale. Printre poruncile sale este sa-ti iubești aproapele, ca pe tine însuți. Acu tu, daca il furi, îi violezi soția, sau atentezi la viața lui, ți se pare ca asculți de porunca de ați iubi aproapele? Bine pentru faptele tale, meriți rasplata stabilită de lege, indiscutabil. Dar la bază se află neascultarea, spiritul de răzvrătire, dorința de a te răzbuna etc.

Si ca să-ți răspund la intrebare: nu, nu este păcat sa numeri populația. Ce încerci tu, este o mârșăvie slaba: vezi doamne David a facut un păcat când a numărat populația. Pai daca iei asa superficial lucrurile: e păcat si sa mâncăm fructe, pentru că adam si eva au mâncat din fructul interzis. Si lista poate continua. Dar n-am timp sa pierd cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, învațatura potrivit căreia Dumnezeu îi duce pe oamenii răi în iad nu este o învățătură Biblică. Este falsă. Iehova Dumnezeu spune că ia condamnat pe israelitii razvratiți dinainte de Cristos, pentru că comiteau idolatrie care presupunea si arderea copiiilor în foc, pentru Moloh, (un dumnezeu) "lucru pe care nu l-am poruncit nici măcar nu-mi trecuse prin minte" Ieremia 7:31. Așadar faptul că iti spui creștin, nu inseamna ca si esti, de vreme ce predai/susții/ sau crezi învățături false.
Biblia învață adevarul: la moarte, omul încetează să existe. Sufletul moare. Practic ajungi în aceiasi stare în care erai inainte sa te fi născut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Cu timpul vei intelege iadul acesta numit Terra, dar pana atunci, te asigur, vei interpreta apocalipsa in inspe feluri pana la acest mare Adevar.
Dar sa crezi ca sufletul moare? Sufletul e duh?
Pana ieri spuneam amandoi ca sufletul este trup+duh, acum ce facem, ne razgandim?
Cum ziceam, dai inainte interpretand biblia asa cum doresti tu.
„Iar fiii Împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul de afară"
Iesi afara noaptea, ce vezi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e, eu citesc toate si toate duc spre un anumit adevar.

| marinaru777 a răspuns:

Pt unii e pacat si sa te ridici de pe scaun asa sunt ei extremisiti sau in zi de sarbatoare sa aprinzi aragazul sa incalzesti mancarea,,, e mare pacat las ca o mananci rece! Oare asta se cere de la noi? Sa cautam motive acolo unde nu sunt?

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu?
De ce sa fie pacat? XD