| Fineness a întrebat:

O dovada ca Biblia are dreptate? Oamenii de stiinta confirma: Arca lui Noe a fost gasita in Turcia. http://stirileprotv.ro/......urcia.html
Chiar nu stiu ce sa mai cred...

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns:

Erezii, dar totusi, daca arca lui noe a fost gasita in Turcia, iar singura familie salvata a fost cea a lui noe, intrebare, dupa potop, cum dracu' au ajuns animalele specifice americii de sud si de nord inapoi in habitatul lor natural?! Dar cele din australia, precum strutul, cangurul sau koala?! Dar cele din Noua Zeenlanda?! Bine, intai ar trebui sa raspunzi cum le-a adus Noe la el in barca... Potopul biblic este doar o poveste.
Si ma rog, daca singurii care s-au salvat (dintre oameni) au fost cei din familia lui noe, rezulta ca popularea planetei cu oameni trebuia sa se faca prin incesturi.

| Damasc a răspuns (pentru chelstone):

Pai inca de la Adam si Eva a fost vorba de incest, deci...ce poti spune, suntem o mareeeeee familie FRATE =]]

| monstrulet a răspuns:

Uita-te la ancient aliens laughing

| Rapplex a răspuns:

Sa zicem ca povestea cu Noe e adevarata.Acum vine intrebareabig grine unde stiu cei care au scris Biblia ca a fost potop si in Americi sa zicem sau in Antarctida, cand stim bine ca Americile au fost descoperite abia in 1492 de catre Columb? Si in Evul Mediu oamenii nu conosteau decat Europa si o mica parte din Asia, deci de unde au fost ei siguri ca a avut loc potopul si pe alte continente? Revarsarea Mediteranei in lacul ce devine mai tarziu Marea Neagra a fost subiectul dupa care s`au luat cei din Biblie, dar acesta a avut loc cu mult inaintea scrierii Bibliei, cam acum 7500 de aniwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Mitch):

Daca erau inspirati de duhul sfant nu-l mai asteptau pe Columb sa le descopere Americile, stiau de atunci, asa ca nu`i o scuza viabila.

| 0796921714h a răspuns (pentru Mitch):

Bine da tu ai citit coranul sau cum ai ajuns la concluzia asta?

| xname23 a răspuns:

Cand stiinta sugereaza anumite teorii ce desfiinteaza biblia, ele sunt pe loc acceptate dar daca demonstreaza, in proportie de 90%, ca arca lui Noe a existat, toti sunt sceptici.

| AragorN88 a răspuns (pentru xname23):

Un potop de proportii cum scrie in biblie nu a existat, nu exista dovezi arheologice de niciun fel.
Daca nu a existat potopul atunci ce rost mai are sa cauti o arca?
Stirea asta e de anul trecut, de atunci nu s-a mai facut nicio descoperire.
Chiar sunt curios ce oameni de stiinta au confirmat ca este arca lui noe si cum au facut asta.

| xname23 a răspuns (pentru AragorN88):

Aaa da, dovezi! si daca potopul nu a existat de ce exista o arca? pentru ca ce au descoperit aia este o arca, care se pare ca dateaza din perioada cand a avut loc potopul.

| tamtamtam a răspuns (pentru xname23):

Faza e ca stirea aia e veche si s-a dovedit ca e falsa happy

Răspuns utilizator avertizat
| xname23 a răspuns (pentru lolosaurus):

fiecare tabara procedeaza cam la fel si toti apeleaza la autoritatea oamenilor de stiinta. si din pacate am facut-o si eu acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru xname23):

1. "Potopul" nu a avut loc cand se scria Biblia
2. Cei ce au scris Biblia au editat povestea si au mai bagat multe informatii pe langa
3. Adevaratul "potop" s`a petrecut in urma cu 7500 de ani, cand Mediterana se varsa in lacul care azi a devenit Marea Neagra
4. Biblia ofera si informatii importante din punct de vedere istoric(viata oamenilor, comportamentul oamenilor etc.), dar cand deja incep scrierile fantasmagorice, mi`e greu sa cred ca ar putea cineva sa se incumete sa creada asa ceva(daca are putina minte, in fine).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acolo se spune ca resturile "ar putea proveni" de la o corabie. Tot asa "ar putea proveni" si de la o casa. Cat de mare putea fi corabia care sa cuprinda toate animalele din lume? Care era tehnica cu care a fost construita? Asta e o poveste construita pe, probabil, ceva real. La un moment dat s-ar putea sa fi fost niste inundatii intr-o anumita zona a pamantului. Inundatii care sa ajunga la aproape doi Km inaltime ar fi, fizic, imposibile. Cantitatea de apa existenta pe pamant ar fi trebuit sa iese afara din matca ei ca sa acopere asemenea inaltimi. Nu are logica si nici fundament stiintific.

| PodinaDiana99 a răspuns:

Te-ai gandit ca arca lui noe a putrezit si s-a facut bucati bucatele trebuie neaparat sa crezi ce spun oamenii de stiinta? da chiar noe a existat.

| Urzi23 a răspuns (pentru PodinaDiana99):

PodinaDiana99 a răspuns:
Te-ai gandit ca arca lui noe a putrezit si s-a facut bucati bucatele trebuie neaparat sa crezi ce spun oamenii de stiinta? da chiar noe a existat.

Urzi23 in dialog :

Dar tu cum accepti ce spun "oamenii de stiinta " ca acum 200 mil de ani specia A se desparte in specia B si C care incep sa evolueze savantul care confirma este mos gerila rolling on the floor si ateii mergind pe "crede si nu cerceta" au transformat evolutionismul in dogma.O sa zici ca au gasit miliarde de fosile, eu zic sa te potolesti, fosilele gasite sunt fix ciuciu.

| PodinaDiana99 a răspuns (pentru Urzi23):

Bravoohee hee

| Urzi23 a răspuns (pentru PodinaDiana99):

Ce ai soro?