| dorin1995 a întrebat:

O intrebare credeti in dumnezeu? de exemplu eu nu cred
cea a facut dumnezeu pentru oameni unii mor de cancer undei dumnezeu altii mor de ciuma undei dumnezeu altii mor de foame undei dumnezeu... se zice ca dumnezeu e milostiv si bun unde il vedeti si voi pe dumnezeu in acestea ziceti-mi si mie oamenii mor de foame si dumnezeu nicaieri!

10 răspunsuri:
| alinagyo a răspuns:

Frate dar esti certat cu romana nu gluma...

| Ironicnαme a răspuns:

Ai repetat de atâtea ori 'undei dumnezeu', că am început să o dau în două.
Cred că nu eşti singurul care nu crede, dar ar trebui să te gândeşti mai bine... (yeah i still dont give a f; ck about what you do)

| dorin1995 explică:

Da sunt tare certat si sunt nervos deabinelea ca parca sunt singur toti cred in dumnezeu ala care nu exista

| Annaaaa123 a răspuns:

Cum poti sa spui asa ceva? Dumnezeu exista (app ..se scrie cu D mare) ..in primul rand, gandeste-te oare cum a aparut omul pe lumea asta? cum? straight face si sa stii ca daca a-i fii fost atent la orele de religie, Dumnezeu se "deghizeaza" in aceste persoane pe care le vezi tu murind de foame etc. El se deghizeaza pentru a vedea daca exista si oameni buni.

| alinagyo a răspuns (pentru dorin1995):

Ce treaba ai tu cu ceilalti. Fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

| DDCC a răspuns:

Salut!
Eu nu mă complic cu dovezi, mi-e de ajuns să cred în divinitate, nu contează ce argumente ar avea ceilalți.

De aceea voi prezenta doar o opinie, nu dezbat tema asta sau ceva de genul.
Uită-te în jur. Ce vezi? Ce vezi la știri? Ia aminte la ce fac oamenii. După aceea gândește-te la starea oamenilor. Tu zici că mor oamenii de foame. Nu observi nimic? Aproape fiecare e pentru el, pentru profit. Rareori mai vezi pe cineva care să aibă milă de aproapele său. Sau cei din politică? Mai degrabă îi vezi certându-se, cum să pună mâna pe putere iar cetățeanul cinstit suferă astfel.
La ce te-ai aștepta? Ca oamenii după ce fac atâta rău să vină în mod miraculos un semn divin care să repare toată răutatea? A existat un astfel de semn, ca să-i zic așa, Hristos s-a răstignit pe cruce pentru noi.
Tu te aștepți ca Dumnezeu, dacă există să vină la propriu și să repare tot ce mâna omului strică?
Cum să apară divinitatea în astfel de cazuri când oamenii înjură, ucid, vezi peste tot copii abandonați etc.
Știi doar că divinitatea nu poate forța omul să facă ceva, nu-i poate impune să fie bun cu ceilalți. De ce crezi că se ajunge aici, dacă omul se gândește doar la el?
Dumnezeu este bun cu noi la câte facem.
Întrebarea ar fi fost pentru categoria Religie.
Ăsta e un subiect ce poate fi mai lung abordat, așa că închei.
Acum sunt sigur că îmi vor "sări" câțiva useri pe cap, ce să fac.

| Sadop a răspuns:

Fiecare si-o face cu mana lui.
Dumnezeu da, dar nu pune si in sac.
Dumnezeu exista! Ca daca n-ar exista, sa zicem, de unde ar fi aparut atatea religii, biserici, preoti etc?! Crede-ma, de la un zvon nu se poate ajunge asawinking.
EL exista, a existat si va exista!
Tu daca nu crezi, e problema ta, dar vei avea de pierdut.

| mona a răspuns:

Eu cred in D-zeu

| CristiSeeker a răspuns:

Nu, nu cred in nici un zeu.
Totusi, cred ca ar trebui sa iti reevaluezi cunostintele gramaticale. Daca te exprimi neclar, in graba si agresiv, nu vei fi cu nimic mai bun decat oamenii despre care vorbesti.

| dorin1995 explică:

Cum puteti crede il el cu ce a ajutat sa mor eu cum puteti crede voi il el cu ce v-a ajutat eu nu cred in el cred ca exista un CREATOR dar nu va dati seama ca daca exista dumnezeu oamenii de ce se inchina la icoane? si scrie asa sa nu ne inchinam la icoane sau alte statui si noi asta facem deci eu nu cred in dumnezeu!