| droid96 a întrebat:

Intrebare pentru toti cei care cred in existenta Raiului si a Iadului:

Biserica ii invata pe oameni ca dupa moarte pot ajunge in doua locuri (in Rai sau in Iad) in functie de ceea ce au facut in viata.
Bun...
In Iad se zice ca vei avea parte de "tortura eterna" (sincer, in Biblie n-am intalnit asta) Tot in Biblie se zice si ca la final, Dumnezeu il va invinge odatata pentru totdeauna pe Satan.
Si atunci, de ce ar mai exista aceea "tortura eterna" din "Iad"? De ce ar continua Dumnezeu "munca Satanei", sa permita ca oamenii sa fie chinuiti in continuare. Ce ar avea de castigat?
Asa il vedeti voi pe acel bun si iubitor Dumnezeu?

31 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Acum 4000 de ani era destul de complicat sa explici unor salbatici ce se intampla dupa moartea corpului fizic.
De fapt este la fel de complicat si azi.
Pentru incepatori functioneaza bine conceptul de Bau-bau care te pedepseste.
Pentru avansati exista alte explicatii dar trebuie sa le caute.

| ania a răspuns:

Să trăiești fără Dumnezeu chiar și aici pe pământ e o stare psihică nașpa, te simți singur, fără sens, fără valoare, lipsit de iubirea unei persoane extraordinare de care intuiești că ai mai multă nevoie decât de aer, e o antecameră a iadului. După moarte doar pierzi jucăriile care te mai anesteziază și te mai distrag de la singurătatea cronică pe care o trăiești oricum înainte de a-l întâlni și iubi pe Creatorul tău.

| milan9 a răspuns:

Dacă mai sus, @Sviri si @Porumb s-au exprimat împotriva Bisericii, este pentru că ei nici măcar NU SUNT CREŞTINI (iar ei recunosc acest lucru), ei exprimând doar doctrine ale sectei lor...

NU BISERICA îi invata acest lucru pe oameni, ci chiar BIBLIA, SFINTELE SCRIPTURI!

Nu ştiu de ce se adresează atât de des o astfel de întrebare, de parca în general cei care o adresează (nu spun de tine) aşteaptă doar să găsească alţi "complici" care să nu creadă această învăţătură biblică...

Pentru că SUFLETUL NU MOARE (aşa cum susţine împotriva Bibliei o anumită sectă), pentru că sufletul este veşnic, acest suflet se va afla deci mai aproape sau mai departe de Dumnezeu, respectiv într-un loc de FERICIRE, sau într-unul de NEFERICIRE.

Indiferent că această nefericire se referă la suflet, sau se referă şi la trup şi la suflet, locul acela tot există...

O mică parte din versetele BIBLICE care atesta existenţa "celuilalt loc", acela de nefericire:
Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

II Tes. 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

| Grims a răspuns (pentru milan9):

E adevarat, sufletul nu moare ci se stinge, decib devine inexistent!
Biblia este "scriptura sfanta" pentru ca este CANONIZATA ca sfanta asa cum si Stefan cel Mare cel iute la omorat oameni, a fost canonizat ca sfant. deci ea nu este sfanta pentru ca ar veni de la Dumnezeu, ea nu vine de la El, ci e vine din religia iudaica de unde crestinii au FURAT-o!
Vad ca ne dai citate din Ioan, Iuda, Matei si alti ucenici care nu au ajuns maistrii, de ce nu ne dai citate si din Purandel sau Parpanghel, ca si aia tot oameni sunt? sau cuvantul lor nu are valoare?
Ori dai citate din Isus si Dumnezeu, ori da citate din toti oamenii care ti-au spus ceva interesant, sau aia nu conteaza pentru ca tu vrei sa ne minti si sa vinzi cuvintele unor trepadusi care l-au tradat pe Dumnezeu ca fiind sub autoritate divina?
Poi nu Luca este acela care a recunoscut ca a primit de la Isus autoritate peste toti diavolii, dar nu si peste ingeri?

| milan9 a răspuns (pentru Grims):

Dorugar, tu eşti evreu şi nu recunoşti NOUL TESTAMENT (ai văzut mai sus citatele),

Dar chiar şi tu ştii din Vechiul Testament că SUFLETUL ESTE VEŞNIC… Din postările tale ştiu ca esti un om foarte "credincios", care luptă să elimine toate religiile "rivale"…

| Grims a răspuns (pentru milan9):

Ceeee?
Tu ai impresia ca Dumnezeu a murit si si-a scris testamentul?

Noul testament al vostru nu are absolut nicio valoare pentru ca e scris de oameni care il slujesc pe Satana si il denumesc Dumnezeu pe acela pe care tatal ceresc il numeste Diavol! (vezi apoc 12.12)
Eu nu sunt nici credincios si nici dorudebar, eu repet doar ce zice Isus si Dumnezeu in Biblie!

| droid96 explică (pentru milan9):

O mica intrebare... daca sufletul e vesnic( Biblia spune ca fiecare om este pastrat in amintirea lui Dumnezeu) si sa zicem ajunge in Rai, unde e fain si bine. De ce sa mai aiba loc o inviere? Biblia spune si ca schiopul va sari ca un cerb, orbul va vedea, surzii vor auzi, va fi belsug de mancare, fiecare va locui la casa lui. Daca tot ajungi in cer, la ce rost sa te mai invie, sa traiesti si aceste profetii?

| milan9 a răspuns (pentru droid96):

Ai înţeles greşit. La sfarsitul vieţii biologice a trupului, sufletul merge mai departe nemuritor şi rece fără să aibă nevoie de înviere pentru că de fapt el nici nu cunoaşte moartea.

La sfârşitul lumii este profeţită acea înviere generală, care se referă deci la trupul oamenilor care au trăit în lume.

| milan9 a răspuns (pentru droid96):

Dacă ţinem cont de însuşirile trupului Mântuitorului după Învierea Sa (promisă şi nouă celorlalţi), trup pe care oamenii îl vor avea după înviere va fi un trup spiritualizat, fără afecte (vulnerabilităţi faţă de boli, suferinţe, etc…), un trup mai apropiat sufletului pentru armonia unei bune convieţuiri veşnice cu acesta.

Aşa cum Mântuitorul a putut mânca cu trupul acesta după Înviere, înţelegem că hrana materială nu-I va fi imposibilă acestui trup (aviz pentru gurmanzi, dar nu pentru cei lacomi happy )…

| ania a răspuns (pentru Grims):

Am citit recent că și unii oameni de știință au ajuns la concluzia că ar fi împotriva legilor fizicii ca energia creierului viu să dispară pur și simplu la moarte și că undeva ar trebui să se transfere.

| milan9 a răspuns:

Deci totuşi tu unde crezi că va sta SUFLETUL NEMURITOR al celor "mai nedrepţi dintre nedrepţi"?
SUFLETUL ESTE NEMURITOR...:

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| milan9 a răspuns:

Deci totuşi tu unde crezi că va sta SUFLETUL NEMURITOR al celor "mai păcătoşi dintre păcătoşi"?
SUFLETUL ESTE NEMURITOR...:

Imediat după sfârșitul vieții, SUFLETUL ÎŞI CONTINUĂ EXISTENŢA. Până vom conștientiza asta prin experiența proprie, nu ne rămâne decât să credem cuvântul Scripturii (referitor la nemurirea sufletelor):

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de BIBLIE, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

Fără a ne pierde în interpretări neautorizate despre ce a vrut să spună Biblia în acele zeci de versete despre LOCURILE DE FERICIRE sau cele de NEFERICIRE, înţelegem pentru început că SUFLETUL ESTE VEŞNIC. Cuvântul repetat de nenumărate ori în Biblie, cuvântul "veşnic", "veşnicie" are un singur sens: ETERN, FĂRĂ SFÂRŞIT…

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat!

| milan9 a răspuns:

Finalul vieţii (momentul în care s-a stins lumânarea, aproape sau departe de "Sursă") este şi finalul perioadei în care iei decizii şi te hotărăşti ce alegi (liber şi fără constrângeri). Fără să-şi dea seama, omul a făcut singur "judecata".

Dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar", nu este acceptat ca El să penalizeze folosirea greşită a libertăţii de către om, de ce ar pretinde cineva că El ar trebui obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de El?

Este însăşi respectarea libertăţii omului! (care vrea să fie foarte "hotărât" în greşelile sale, aşa probabil cum vor şi demonii, deşi Dumnezeu i-ar primi înapoi dacă aceia ar conştientiza cu sinceritate gravitatea faptelor care îi îndepărtează moral);

Pentru evitarea greşelilor acestei libertăţi umane (pe care Divinul Şi-a impus să o respecte), Dumnezeu Fiul a mers până la maxima umilinţa şi Jertfa pe Cruce…

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ai spus bine "Biserica ii invata pe oameni", dar nu şi Biblia. Scripturile nu susţin această învăţătură. Din contră ideea existenţei iadului este în directă opoziţie cu felul cum este prezentat Dumnezeu în Biblie ca fiind iubire. (1 Ioan 4:8)
Mulţi spun că dacă Dumnezeu nu i-ar pedepsi pe cei răi ar fi nedrept. Biblia arată însă că pedeapsa pentru neascultare este moartea fără vreo speranţă de viitor, nu chinul veşnic. (Romani 6:23)

| droid96 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Perfect de acord. Chiar am vrut ca cineva sa-si dea seama ca am specificat ca biserica, nu biblia ii invata.
Si ca sa raspun tot acum unor intrebari, am pus aceasta intrebare pentru a afla parerea altora, nu ca sa-i stanjenesc sau sa ma laud ca eu as stii mai multe, etc. Fiecare are dreptl sa creada ce vrea. Doar ca eram curios... Oameni de aceeasi religie, au conceptii diferite asupra aceluisi lucru.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In primul rand sa lamurim ce este Raiul si Iadul; Nu ceea ce spune biserica care trece pe langa Biblie, care nu doreste ca enoriasii sai sa cunoasca adevarul, ci prefera sa-i tina intr-o bezna (daca vrei si poti citeste in Biblie daca o ai, in Isaia capitolul 60 :1-4, ), asadar cuvantul Rai se refera la o gradina a placerii, sau Eden, ceea ce a creat Dumnezeu pe pamant la inceput, si-l puse acolo pe omul pe care l-a creat, ca sa se bucure de tot ce a facut din placere pentru el. Omul daca ramanea fidel lui Dumnezeu, trebuia prin ascultarea si indrumarea lui D-zeu sa extinda Gradina Edenului sau Raiul peste tot pamantul si sa fie populat cu oameni perfecti, care sa traiasca vesnic si sa nu cunoasca ce este raul, boala, suferinta, lipsuri, ura, batranete si moarte. Acesta era scopul lui D-zeu cu creaturile sale de pe pamant, ca sa traiasca in pace si-n buna stare daca ascultau de El.Insa nu a fost asa, scopul sau a fost incetinit, incurcat, dar D-zeu nu a renuntat la el, ceea ce a spus v-a si implini.(Citeste Isaia 55: 9-10).Apocalipsa 21 :1-5. IAd=, sau hadess, sau sheol este acelasi loc, care se refera la mormantul comun al omenirii, sau locuinta mortilor. Nicidecum nu este o vapaie de foc unde seful Satan si demonii ii rotiseaza pe pacatosi, este o invatatura falsa, folosita de cei necunoscatori de adevar v, de cei ce ignora adevarul, de cel cata l-a pus pe Dumnezeu intr-o lumina defavorabila, inaintea omului si a multor ingeri. Cuvantul gheena se refera la un foc continuu, ce se facea in afara zidurilor cetatilor, in afara Ierusalimului, si care se intretinea cu sulf (pucioasa) pentru arderea gunoaielor, ca sa nu miroase, sa nu se faca viermi, dar unde erau aruncati uneorii raufacatorii condamnati la moarte,. Deci D-zeu nu este un D-zeu crud cum vor unii sa transmita ideea numai negativa despre el. Daca era sau este atat de crud, si nedrept, nu-si trimitea fiul sa ne rascumpere din pacat si din moarte. Nu ne chema la iubire si la lucruri bune, nu ne invata adevarul.

| Maxim96 a răspuns:

Aceasta e dreptatea divina.El va raspalti fiecaruia dupa faptele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce dai asa intrebari? Sau tie frica de faptele tale?
Tu esti om si stii ce este iubire?
Cum ati explici ca tu esti om si iubesti da cand cineva nu face ce vri ai dai an cap?
Pai tu cum crezi cat o sa rabde Dumnezeu nenorocitii cei care al insulta zi de zi?
El ai va rasplati
El ai iubeste pe toti dar cei ce raspund dragostei lui vor ramane iubiti insa ceilalti care au refuzat iubirea lui vor lua calea spre ceia ce ai scris tu mai sus

| RaduMD a răspuns:

Iadul este un loc de destinatie comuna a celor care au ales sa isi petreaca eternitatea in stare de despartire fata de Dumnezeu. Acestia sunt de doua categorii: ingeri cazuti si oameni cazuti. Dar, pana la sfaristul lumii, diavolul poate sa iasa din iad in lume, unde il vedem foarte activ. Victoria finala a lui Dumnezeu se va solda cu inchiderea diavolului in iad cu imposibilitatea iesirii lui de acolo. El va sta o eternitate in acest loc (sau stare) descris ca "iezer de foc", fiind supus torturilor infernale impreuna cu toti oamenii care au ales sa-i fie servitori.

Dumnezeu este un judecator perfect de bun si perfect de drept. Un judecator bun este unul mereu dispus sa ia in calcul eventuale circumstante atenuante. Mereu dispus sa asculte marturii in favoarea inculpatului. Dar, un jedactor care ar achita pe toti inculpatii, indiferent ce au facut, acela nu ar mai fi de loc un judecator bun, ci un judecator nedrept. De altfel, de bun ce ar fi, s-ar vedea repede descalificat din meseria de judecator.

| doctorandus a răspuns (pentru RaduMD):

Un judecator care achita toti inculpatii este bun in sens moral, sigur ca e nedrept, exista o contradictie intre ideea de bine (fa bine tuturor) si ideea de dreptate (dinte pentru dinte si ochi pentru ochi).

| RaduMD a răspuns (pentru doctorandus):

Ce anume va face sa sustineti ca exista contradictie intre ideea de bine si ideea de dreptate? Contrariul binelui este raul. Or, dreptatea nu e un lucru rau. Prin urmare, dreptatea nu poate fi contradictorie binelui.
Din punct de vedere moral, un judecator care ar achita toti inculpatii nu e deloc un judecator bun. Ci, unul care nu se gandeste ca astfel ii expune pe oamenii nevinovati, dupa cum citim adesea ca infractori achitati sau eliberati prematur au comis-o din nou. A fi bun nu inseamna a nu pedepsi. Eu cred ca pedeapsa este un aspect al dreptatii, iar dreptatea e un lucru bun. Si binele, si dreptatea vin de la Dumnezeu, dupa cum a demonstrat, inainte de Revelatie, Platon, folosind numai calea ratiunii. Sa fim linistiti, ca nu sunt contrarii in Unul.

| Grims a răspuns (pentru RaduMD):

Continuan logica ta care mi se pare corecta, de ce e bun Isus care ii iarta pe toti pacatosii ba chiar le promite raiul criminalilor in serie si violatorilor care se caiesc de faptele lor la BATRANETE, cand nu mai au puterea sa ucida sau sa violeze?
Poi ce fel de mantuitor este unul ca Isus care scoate oamenii de sub autoritatea judecatii lui Dumnezeu si ii incurajeaza prin toleranta si iubirea sa sa ucida si sa violeze cat vor, pentru ca el ii mantuieste daca se caiesc sincer de faptele lor atunci cand e mult prea tarziu?

| NOname a răspuns (pentru RaduMD):

RaduMD: "A fi bun nu inseamna a nu pedepsi. Eu cred ca pedeapsa este un aspect al dreptatii, iar dreptatea e un lucru bun."

A fi bun nu înseamnă nici să trimiți pe cineva la chinuri veșnice pentru că nu te pupă în fund sau pentru că a făcut o greșeală, din care nu va putea învăța - căci acesta este rolul pedepsei, să înveți ceva din ea și să te poți corecta, nu să arzi aiurea fără sfârșit pentru nenorocitul de măr mâncat de o fată din coastă oferit de un șarpe vorbitor sau pentru o amendă de circulație sau o fantezie sexuală.

Înseamnă a fi idiot și psihopat.

Nu văd nimic drept și bun. Doar un basm ridicol scris de niște cretini, frustrați și sadici primitivi, aprobat și mascat în sofisme și reinterpretări de actualii, ca prin frică să recruteze alți naivi și idioți și să-și verse ura și frustrările pe cei care nu li se supun și au nesimțirea să nu fie niște oi și să gândească singuri.

| droid96 explică (pentru NOname):

Perfect de acord. Dar totusi Biserica inca promoveaza astfel de lucruri, iar oamenii accepta.

| RaduMD a răspuns (pentru Grims):

Grims, te rog sa observi ca Domnul l-a iertat pe talharul care s-a pocait. Dar nu era un singur talhar, erau doi. Pe talharul din stanga nu l-a iertat, fiindca acela nu s-a pocait, ci a continuat sa il maimutareasca pe Dumnezeu pana ce moartea l-a incremenit.
Prin urmare, Dumnezeu, fiind bun, ii iarta pe toti oamenii care se caiesc sincer. Dar, fiind drept, nu-i iarta pe cei care nu se caiesc.
Pe urma, tu imi face impresia ca socotesti cainta ca un fel de targ, ca rezultat al unui calcul, de tip "pacatuiesc pana la atitia ani, pe urma am sa ma caiesc si ma impac cu Dumnezeu". Aceasta nu este o cainta sincera si nu uita ca Dumnezeu cunoste inimile, in care citeste direct.
In sfarsit, daca tot analizam chestia cu cei doi talhari, sa vedem ce inseamna, mai exact "la iertat pe talharul din dreapta". Vedem ca Domnul nostru a actionat in cu totul altfel in cazul femeii usuratice decat in cazul talharului din dreapta. De iertat, i-a iertat pe amandoi. Dar numai in primul caz a scutit-o pe femeie de a fi ucisa cu pietre, fiindca aceasta era o condamnare nedreapta, in care judecatori erau chiar complicii ei. Dimpotriva, talharul din dreapta, desi primeste promisiunea raiului, o sfarseste pe cruce. Desigur ca Isus putea sa cheme legiunile de ingeri sa il dea jos de acolo, dar nu a facut-o. Acest lucru ne arata ca, chiar si atunci cand Dumnezeu ne iarta pacatele, ramane de facut o plata; plata consecintei lor pe acest pamant.

Acuma, eu sper ca toate astea te ajuta sa intelegi mai bine balanta perfecta intre bunatatea lui Dumnezeu si justitia lui Dumnezeu. Pe de alta parte, daca tu ai sa continui sa crezi sincer ca toti preotii sunt niste idioti care, studiind sistematic o viata nu au inteles ceea ce tu ai inteles frunzarind, asta nu te va ajuta prea mult. Inaintarea omului spre Dumnezeu e un urcus spiritual, intocmai asemenea unui urcus pe un munte. Atitudinea "salvamontistii sunt idioti, cei care au mai urcat inaintea mea sunt cretini, iar ghidurile montante sunt minciuni nu e de natura sa te ajute sa ajungi acolo.

Iti spun toate astea plecand de la presupozitia ca tu vrei sa ajungi acolo, ca vrei sa urci. Daca, de fapt, tu nu vrei, atunci e cu totul alta situatie.

| andri22 a răspuns:

Nu uite un raspuns scurt si bun:Bineinteles dupa cum preabine stii si tu fiecare om nu a avut rasplata necesara cand traia dar dupa moarte el isi primeste valoarea necesara pe care ia acordata fiecarui om in parte, iar dupa plata urmeaza si rasplata daca el a fost bun ajunge unde trebuie iar da e invers unde nimanui nu-i place dar nu avem ce facem cate rele si bune facem suntem osanditi asa ca nimeni nu scapa incercati sa fiti mai bun pentru ca nimeni nu va opreste sa nu faceti ceva daca aveti vointa si va doriti va urez mult succes!

| risa13morgan a răspuns:

Din pacate au existat preoti egoisti care au schimbat scrierile biblice in interesul lor.satan ca si noi e creatia lui Dumnezeu.nimeni nu stie exact cum e in rai sau iad. dar in principiu in iad e rau si in rai bine.nu stiu exact cat de puternic e satan dar pentru mantuirea iadului Iisus Hristos s-a lasat rastignit.intre Dumnezeu si satan e un fel de lupta sau intelegere. Dumnezeu protejeaza oameni care ii cer ajutorul, cred in el, isi cer iertare cand gresesc si regreta pacatele.restul.....Dumnezeu e bun si iarta orice

| Grims a răspuns:

Da, intr-adevar Biserica asa spune!
Pacat ca nu spune asta si Dumnezeu, ca doar El e sefu acolo si nu popa de la Biserica care in mod sigur va ajunge in Iad pentru ca va minte!