| Moisie a întrebat:

O intrebare pentru specialisti:
Oare din ce cauza in Bibliile de limba romana se ascunde faptul ca si pe "eliberatul" Barabbas il chema tot Isus asa cum vedem clar in Matei 27.16 in Bibliile de limba germana sau engleza? (Ca de ex, Biblia lui Luther unde vedem clar acest lucru aici: "16 Sie hatten aber zu der Zeit einen berüchtigten Gefangenen, der hieß Jesus Barabbas")
Nu cumva pentru ca acest Isus purta si numele de Barabbas adica in traducere Fiul Tatalui ceresc!
Ce credeti ca incearca Biblia ortodoxa sa ascunda prin aceasta escamontare a adevarului?
Nu cumva haptul a fost eliberat acest Isus BarAbbas adica Fiul Tatalui ceresc?
Poi atunci cui i se inchina crestinii?
Nu cumva talharului care purta si el numele de Isus?

25 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Tampenii. Barabas era un hot si Criminal, poporul evreu voia sa-l accepte pe el crezand ca e Eliberator de romani. Era un fals Iisus.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Incurci oalele!
Mantuitorul era intr-adevar eliberator de romani si evreii l-au acceptat si l-au UNS ca liderul lor spiritual, doar ca acel Messiah al evreilor NU era dulgherul Isus din Nazareth, ci conducatorul revoltei iudeilor impotriva romanilor pe nume Simon Bar Kochba!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Precis ca te-au contaminat cu apocrifele lor. Pe mine nu ma intereseaza decat ideea pura de mantuire, pe care o regasesc in Biblia mea!

| iurii75 a răspuns:

În original este baraba, nu isus baraba. Totuşi chiar de ar fi, nu schimbă nimic aceasta, era un nume răspândit

| Moisie explică (pentru iurii75):

Oare nu ai vazut ca in original este vorba de Isus Barabbas. E adevarat ca Isus a fost un nume raspandit, dar nu multi au fost numiti si Fiul lui Dumnezeu cum a fost numit acel Isus Barabas care a fost eliberat!
Daca a fost eliberat Fiul Tatalui (ceresc) atunci cui i se roaga crestinii?
Nu cumva talharului Isus?
Nu crezi ca acesta ar fi un motiv pentru care biserica crestina ar incerca sa ascunda ca pe "eliberatul" Barabas il chema si Isus? ...si daca Isus a fost eliberat si nu a murit pe cruce, inseamna ca demascarea mitului mincinos al sacrificiuilui sau (inutil) ar lovi grav in credibilitatea bisericii crestine care si asa il are ca Dumnezeu pe "dumnezeul" veacului acesta!

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

În original e baraba, traducerea lui luter nu este originalul; în Isus Cristos s-au împlinit profeţiile referitoare la Mesia; pe constantin cel mare poţi să-l păstrezi pentru tine, n-are nici o legătură cu Isus şi adevăratul creştinism; atît Pavel cît şi apostolii au fost dispuşi mai degrabă să piardă viaţa decât să renege credinţa - ai face aceasta pentru o minciună inventată de tine?
Dacă Simon Bar Kochba era mesia, de ce nu i-a eliberat pe evrei de romani cum zici tu, de ce a fost distrus Ierusalimul şi templul?
Apropo, apostolul Ioan scrie despre tine

| Moisie explică (pentru iurii75):

Tu glumesti?
Sau habar nu ai ce inseamna cuvantul Messia?
Daca nu stii iti spun eu, inseamna UNSUL intr-o functie inalta va de ex cea de rege!
Cand si in ce functie a fost uns isus din Nazareth?
Simon Bar Kochba macar i-a eliberat pentru o perioada de timp dar dulgherul Isus de ce nu i-a eliberat?
Nu cumva ca era un amarat de dulgher lenes certat cu munca dar infratit cu vagabondajul?
Apostolul Ioan nu mai scrie nimic despre nimeni ca a murit de mult si azi e oale si ulcele, si in aceasta calitate nu este exclus sa fie azi oala de noapte a lu bunica/mea!

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

A fost uns cu Spirit sfânt, şi a oferit ocazia celor fideli să fie eliberaţi de păcat şi moarte. Dar partea ta se vede este Simon Bar Kochba

| Moisie explică (pentru Moisie):

Ce ma Iurii Gagarin, fugi ca te.am prins cu mata-n sac?
Glumesti mai Gargarine?
Cine l-a uns pe Isus si in ce FUNCTIE?
Ce dovezi ai?
Scrie in Biblie cine l-a uns si in ce functie?
Fideli cui?
Tu te crezi fidel unui dulgher evreu care se credea Rabin al religiei mozaice?
Poi ce tu urmezi religia mozaica, religia in care s-a nascut Isus si nu s-a dezis de ea nici murind pe cruce?
SDimon Kochba Nu e partea mea ci este un personaj din istoria iudeilor care a fost UNS in calitate de Messia, adica Rege si lider spiritual al poprului evreu, care a incercat sa-i elibereze de ocupatia romana si a reusit asta TEMPORAR!
Lucuri pe care dulgherul care se credea rabin ...nu le-a reusit niciodata!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Am impresia că ai cam încurcat ceva cu acest text. Din câte ştiu eu el este redat aşa: "Er hatte aber zu der Zeit einen Gefangenen, einen sonderlichen vor anderen, der hieß Barabbas." fără a apărea cuvântul "Jesus". Ai putea să-mi spui de unde te-ai documentat când ai formulat întrebarea?

| Moisie explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Vrei cumva sa razi de mine sau vrei sa razi de tine insuti?
Nu de alta dar eu am aratat CLAR in enuntul intrebarii de unde am luat acel verset!
Ia mai citeste inca o data intrebarea!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Moisie):

Te asigur ca am citit destul de bine intrebarea. Insa citatul care t-i l-am dat este din Biblia lui Luther si nu contine numele "Jesus". Poti sa spui sau sa dai un link unde putem gasi versetul asa cum l-ai prezentat tu?

| Moisie explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Jesu Verurteilung unde Verspottung
Acest text
16 Sie hatten aber zu der Zeit einen berüchtigten Gefangenen, der hieß Jesus Barabbas"
L-am luat de aici:
http://www.bibleserver.com/text/LUT/Matthäus27
vezi la versetul 16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe de alta parte, toti suntem considerati fiii lui Dumnezeu, doar ca avem preocupari diferite.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura este intre intrebarea mea si raspunsul tau?

Noi nu avem cum sa fim fii ai lui Dumnezeu pentru ca nu suntem evrei, iar Dumnezeu ii considera pe evrei ca Fii Sai nu pe considerente etnice ci pe baza faptului ca evreii respecta intelegerea pe care a facut-o Dumnezeu cu patriarhul evreilor pe nume Abraham!
In plus de asta noi ca si crestini nu avem niciun Dumnezeu pentru ca religia crestina nu a pornit de la o intalegere cu vreun Dumnezeu ci s-a nascut din ordinul unui imaparat roman!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici erai, tu ala care le stii pe toate? De cand te caut...
Esti genul ala "care le stie pe toate" si nu are cui sa-i spuna. De ce oare nu-ti raspunzi singur la intrebari? Ma rog, nu ma intereseaza ca ai chef sa te contrazici, eu doar ti-am raspuns la intrebare, din perspectiva bibliei. Mai departe nu ma intereseaza ce faci cu raspunsul meu, poti sa te si stergi cu el la fund, e treaba ta. Dar nu ma bate pe minela cap.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu ceea ce stiu, dar asta nu inseamna ca sunt detinatorul Adevarului Absolut, si astept sa intaslnesc pe cineva care sa/mi poata dovedi argumentat ca stie mai mult ca mine si ca ceea ce stiu eu nu este adevarat!
Nu mi-ai raspuns la nicio intrebare!

| Ben00 a răspuns:

Iti multumim ca citesti si recitesti Biblia pentru noi. Totusi, pentru un pastor al ateilor trebuie sa te straduiesti mai mult.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Promit ca ma voi stradui mai mult, si daca chiar te intereseaza poti vizita site-ul meu pe aceasta problematica, si anume:
www.forum-anti-christi.forumers.ro

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Nu ma intereseaza oamenii care au scopuri ascunse sau care nu au scopuri. Tinand cont ca acum vorbesti de "Inaltimi divine", acum batjocoresti orice valoare a cuiva, am ajuns la concluzia personala ca esti bolnav. Eu personal sunt ortodox si, daca e sa am vreo disputa de idei, o am cu un ateu, cu un sectant, cu un om cu o identitate a scopurilor, nu cu o minte ratacita. Chiar daca citesti mult, nu inseamna ca ai o directie; maine poti fi la o sedinta de yoga sau intr-o moschee, insa astazi nu esti nimic.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Nici pe mine nu ma intereseaza ce cred oamenii irationali care cred totul a proasta fara sa se documenteze!
2 Eu am un scop foarte clar si anume acela de a-i face sa GANDEASCA pe oamenii care mai pot fi salvati si nu sunt atat de lobotomizati incat sa nu le functioeneze cerebelul!
3 Eu nu batjocoresc nicio valoare ci vreau sa arat cu dovezi din Biblie ca ce cred ei ca este valoare, este de fapt o SARLATANIE pusa la cale de mai multi criminali in serie (ca de ex. Saul din Tarsus, prigonitorul, si Constantinm cel Mare ucigasul propriei sale familii)
4 Asa ca daca eu am citit si mai citesc mult iar tu NIMIC si crezi totul asa a proasta, asta nu inseamna nici pe departe ca eu as fi bolnav si mai inseamna ca nu eu am probleme cu mentalul ci aceia care isi conduc viata fara sa gandeasca si cred tot ce le cer niste sarlatani.
Asa ca tu si toti cei ca tine sunteti niste nimicuri bune de prostit, de muls, si de manipulat, si pentru ca cei ca tine sunt atat de multi, iata ca tara voastra nu este o tara normala, si asta vedem in faptul ca este ultima din UE la absolut toate capitolele, ci doar un LOC, si anume locul in care s-au intalnit hotii cu prostii.
Somn usor si nu uita sa te trezesti cu Imnul de Stat, desi se pare ca nici pe ala nu te duce capul sa-l intelegi!

| BogdanVasc a răspuns:

Ai grija si ce versiune de Biblie ai citit. Sunt cel putin 5 edituri de Biblii romanesti, care incearca sa explice versetele prin diferite moduri, fara sa specifice acest lucru. Versetele pot fii:
1. Scurtate.
2. Lungite.
3. Sterse.
4. Adaugate.
5. Modificate.
6. Corectate.
E greu sa pastrezi o carte originala de acum 2000 ani, asa ca nu neaparat limba romana sau editorii romani sunt de vina, poate ca au tradus din Biblii "originale" de la straini, care de fapt nu erau nici ele la randul lor traduse bine.

| Moisie explică (pentru BogdanVasc):

Nu exista alta Biblie originala decat Biblia religiei mozaice pe nume Tanach care de cca 2-3 mii de ani este neschimbata. Deci nu este de loc greu sa citesti Biblia originala daca STII unde sa cauti!

| adrian1419 a răspuns:

Sau poate dupa ce a muri iisus ala reinviatul era Barabas

| Moisie explică (pentru adrian1419):

Si daca acel eliberat a fost Isus Barabas, atunci crestinii de ce nu i se inchina lui Isus Barabas?