| Idris a întrebat:

O, voi cei care respingeti adevarul! (ateilor)

Sunteti de acord ca tot ceea ce postulati astazi, sau mai exact ceea ce stiinta postuleaza astazi poate fi complet schimbat, sau cu totul si cu totul diferit maine? Mai pe intelesul vostru: Sunteti de acord ca tot ceea ce stiinta afirma astazi nu este 100% sigur, si ca este posibil sa mai apara modificari maine sau chiar mai rau, sa fie totul complet gresit?

Acestea fiind considerate, intrebarea mea este: Ce va face sa fiti atat de siguri pe ideea ca Dumnezeu nu exista?

60 răspunsuri:
| Idris explică (pentru anonim_4396):

Mai vii cu întrebarile? Ce faci te confrunti cu alti atei, faci o colectie de întrebari? Nu e problema, numărul nu conteaza. Dă-i înainte. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Da bai, toti sunteti "sarcastici" dupa ce vi se arata ca gresiti si ca habar n-aveti despre ce vorbiti.

Imi place ca nu ai raspuns la ce ti-am cerut dar culmea, acum cand observi ca o dai in bara cica erai "sarcastic". Bravo.

Cat despre scos din context, pe bune? Iti permiti sa zici idiotenia asta cand tu mi-ai scos cateva afirmatii din context?

Si din pacate pentru tine, unele religii mentionate de tine NU pretind monoteismul.

Ti-am zis sa raspunzi numai dupa ce esti pregatit si inveti niste chestii elementare. Vad ca nu poti face asta, esti prea orbit de favoritism si ignoranta. Trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Oh, avem un tupeist aici. Ce trist. Nu de alta dar nu ai cu ce. Esti tupeist dar degeaba pentru ca din pacate pentru tine, nu esti pregatit sa porti discutii pe tema religie si ai demonstrat asta.

Apropo de intrebari, raspunzi la ce ti-am zis eu in primele comentarii sau eviti iar ca un las? Ah pardon... ca un sarcastic.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Ce mai stii sa faci in afara de a te repeta si iar a te repeta, sustinand in mod continuu niste neadevaruri? Ti-am raspuns la tot ce ai vrut, ca nu am dat raspunsul care il vroiai tu, asta e altceva. Vrei raspunsuri, sau vrei sa fiu de acord cu tine? Credeam ca ai simtul umorului ceva mai dezvoltat si esti indeajuns de inteligent incat sa iti dai seama ca am fost sarcastic. Dar se pare ca nu, pe viitor voi fi mai obiectiv si te voi anunta dinainte cand voi face o gluma, sau nu voi mai vorbi cu subinteles. Religie mentionate de mine, conform acelor versete la care am facut referire pretind monoteismul. Sau pentru tine UNUL inseamna TREI, cum la crestini TREI inseamna UNU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Raspunde la intrebarea legata de Odin. Ce te face sa fii atat de sigur ca Odin nu exista?

ATENTIE (repet pentru ultima data), raspunsul tau sa NU fie bazat pe favoritism si ignoranta.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

"Raspunde la intrebarea legata de Odin. Ce te face sa fii atat de sigur ca Odin nu exista?" - Ca să îi dovedesc inexistența trebuie mai întâi să îi dovedești tu existența. Dovedește-mi tu că există, mai întâi.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Sau hai sa facem altfel. Ce te face pe tine sa fii atat de sigur ca Dumnezeu nu exista? Asta este de altfel si intrebarea pe care am postat-o initial.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Idris):

După cum ai spus, dovedeste-i mai întâi existenta, cu dovezi empirice.
Apoi cere dovezi împotrivaa existenței sale.
Dacă vrei sa primești un răspuns satisfăcător, trebuie să ne oferi dovezile.

| Idris explică (pentru ExprimareLibera):

Nu este scopul meu să „dovedescˮ existența lui Dumnezeu. Eu doar iti ofer declarații clare, bazate pe fapte și logică, pentru ca apoi fiecare să decidă pentru sine pe cine vrea să creadă.

Hai sa te intreb ceva. Te poti astepta ca in cazul in care scapi din mana un pahar de sticla, in urma impactului acesta sa nu se sparga si sa se transforme in pahare mai mici cu ceai rece in ele? Ce probabilitate ofera stiinta acestei intamplari. Exista vreo posibilitate? Argumenteaza te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Nu este scopul meu să „dovedescˮ existența lui Odin. Eu doar iti ofer declarații clare, bazate pe fapte și logică, pentru ca apoi fiecare să decidă pentru sine pe cine vrea să creadă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Ca să îi dovedesc inexistența trebuie mai întâi să îi dovedești tu existența"... WTF? Pai daca eu dovedesc existenta a ceva, tu cum pana mea ii dovedesti inexistenta?

Daca noi 2 ne intalnim si eu iti zic ca in plasa am o sticla de suc si iti deschid plasa ca sa-ti demonstrez existenta sticlei de suc, tu cum demonstrezi ca eu de fapt in plasa nu am o sticla de suc?

Vad ca si acum, in loc sa raspunzi la ce ti-am zis eu, ai preferat sa bagi scuze penibile si sa eviti. Trist.

Cat despre inexistenta zeului tau, ti-am zis de mai multe ori. La fel cum un cerc cu 3 colturi nu poate sa existe, nici zeul tau nu poate sa existe. Un zeu atotorice ca al tau nu e compatibil cu realitatea fie ca iti place fie ca nu.

Dar macar zi-mi cum demonstrezi inexistenta sticlei de suc din plasa mea dupa ce ti-am demonstrat ca exista.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Pai atunci nu voi fi nevoit sa dovedesc inexistenta sticlei de suc, ci voi fi de acord cu existenta ei, ce este asa greu de inteles.

Hai sa te intreb ceva. Te poti astepta ca in cazul in care scapi din mana un pahar de sticla, in urma impactului acesta sa nu se sparga si sa se transforme in pahare mai mici cu ceai rece in ele? Ce probabilitate ofera stiinta acestei intamplari. Exista vreo posibilitate? Argumenteaza te rog.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Haide arata-mi acele fapte si logica despre care vorbesti si decidem dupa aia fiecare ce vrea sa creada. Prin asta confirmi ceea ce am spus eu in posturile trecute. Apoi argumentam de ce am crede ceva si de ce nu.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Tot o dai ca evit si ca bag scuze. Ce am evitat si ce scuze am bagat? Ca te bag in ceata si te "inchid" din orice pozitie asta nu inseamna ca scuz sau nici ca fug sau evit. Vorbim omeneste. Daca esti capabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Pai atunci nu voi fi nevoit sa dovedesc inexistenta sticlei de suc, ci voi fi de acord cu existenta ei, ce este asa greu de inteles."... tu ori esti troll ori ai probleme. Pai bai inteligentule, nu ai zis tu mai sus "Ca să îi dovedesc inexistența trebuie mai întâi să îi dovedești tu existența."? Ai probleme cu memoria si cu intelegerea unui text? Mergi la scoala. Pai ce faci acum, te contrazici singur?

Daca esti troll, bravo, esti unul chiar decent. Daca nu esti troll, atunci trist.

Eu ti-am explicat de prea multe ori deja de ce zeul tau nu poate sa existe. Nu mai repet. Ca nu esti capabil sa intelegi e problema ta deja.

Cat despre exemplul cu paharul, nu vad unde vrei sa ajungi si ce relevanta are. Zi direct ce vrei.

Uite, hai ca sa incercam altceva... zi-mi de ce un cerc cu 3 colturi nu poate sa existe.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

"Ca să îi dovedesc inexistența trebuie mai întâi să îi dovedești tu existența."? - Raspunsul asta pe care ti l-am dat este pentru intrebarea cu Odin si atat. Care parte nu ai inteles-o? De ce trebuie sa iti ofer acelasi raspuns la mai multe intrebari sau ce ti se pare anormal in a iti oferi raspunsuri diferite la intrebari diferite? Ce logica urmezi tu? Creierul tau s-a incarcat prea mult cu lucruri complicate pe care nu le intelegi, incat nu mai esti capabil sa intelegi lucruri simple.

Exemplu cu paharul ramane in picioare. Dar vad ca o dai iar de gard.

Ceea ce vrei sa subliniezi cu cercul. Vesnicul cerc happy nu este aplicabil decat in cazul in care ne rezumam doar la legile universului. Creatorul nostru, aceea Divinitate Suprema care eu cred ca este Allah ( Dumnezeu) este in afara universului.

Scurt, simplu si cuprinzator. Ce sa mai stam sa o lalaim. Asa cum am spus, te-ai incurcat atat de mult in niste treburi carora nu esti capabil sa le faci fata incat nu mai intelegi lucruri simple.

| Mayhem666 a răspuns:

A trebuit sa citesc doar prima propozitie, ca sa imi dau seama ca nu mai trebuie sa citesc si continuare ca o sa imi irosesc timp pretios din viata mea.
Adevar? Hahahaha, cred ca glumesti!

| Idris explică (pentru Mayhem666):

Intotdeauna este mai simplu sa urmezi calea cea usoara. Tu nu esti cu nimic diferit.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Idris):

Diferit de cine, si in ce fel sau sens?

| Idris explică (pentru Mayhem666):

Eu cred ca de fapt ai citit mai mult decat intrebarea mea, iar acest raspuns nu dovedeste decat neputinta ta de interpreta lucrurile asa cum vrei sa fie, realitatea fiind cu totul si cu totul diferita. Cu tine nu am sa fiu foarte dur, am vazut ca esti mai sensibil asa. happy

| Idris explică (pentru Mayhem666):

E, hai lasa asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Tipule, tu ai niste probleme grave la mansarda.

Te contrazici fara incetare.

1 - Ca să îi dovedesc inexistența trebuie mai întâi să îi dovedești tu existența
2 - Pai atunci nu voi fi nevoit sa dovedesc inexistenta sticlei de suc, ci voi fi de acord cu existenta ei

Observi contrazicerea sau esti prea special din pdv intelectual?

"Raspunsul asta pe care ti l-am dat este pentru intrebarea cu Odin si atat"... facepalm.

"Exemplu cu paharul ramane in picioare"... zi direct unde vrei sa ajungi deoarece exemplul cu paharele e idiot.

"nu este aplicabil decat in cazul in care ne rezumam doar la legile universului"... dupa cum am zis, asta e doar o scuza penibila pe care tu vrei sa o bagi ca sa-ti scoti zeul din incurcatura dar nu functioneaza. Tu cica ai un zeu bun, iubitor, just, atotorice. Ei bine, un asemenea zeu NU poate sa existe. E irelevant daca zeul tau se afla in afara universului. Zeul tau este ILOGIC si contradictoriu cu el insusi.

"te-ai incurcat atat de mult"... nu m-am incurcat cu nimic, tu esti cel care o da in bara in fiecare comentariu si evita sa raspunda la niste chestii simple.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Recunosc, nu iti mai pot tine pasul. happy Asa ca cel mai desptept cedeaza primul. La fel cum exemplul meu cu paharele este idiot, asa este si ceea ce voi pretindeti cu creearea universului si a celorlalte lucruri. Ma bucur ca macar de asta ti-ai dat seama, dar normal ca nu vei aplica aceasta si asupra crezului tau. M-am plictisit sa te vad cum te invarti in jurul cozii.

"Robii celui Milostiv sunt aceia care merg pe pământ cu smerenie, iar atunci când cei neştiutori le vorbesc lor, ei le răspund:«Pace!»"
Surat Al-Furqan, 25:63

PACE! PACE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Stai linistit ca "te-ai obosit" de la primul comentariu cand ai inceput sa bagi diverse scuze si sa eviti sa raspunzi la ce ti-am cerut.

"Ma bucur ca macar de asta ti-ai dat seama"... exemplul tau cu paharele nu are nici o legatura cu "creearea universului si a celorlalte lucruri" deci daca prin el ai vrut sa zici ceva legat de aparitia universului si a altor chestii, atunci nu doar ca e idiot. E extrem de idiot.

Imi place ca tot timpul eviti cand vezi ca intampini probleme, ca te contrazici singur si ca habar n-ai despre ce vorbesti. Bravo.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Sunt extrem de linistit. Inca de la primele comentarii iti sustii bazaconiile doar cu argumente debitate de mintea ta, fara nimic concret. Pot eu sa te fortez in vreun fel sa renunti la aceasta gandire care te distruge mintal incet si sigur? Tu o tii pe a ta indiferent de cat de multe raspunsuri si argumente ti-as da. Daca nu raspund dupa cum vrei tu, vii cu idei complet, dar complet... ma abtin sa le spun ce fel. Cu adevarat, este peste puterile mele sa te fac sa renunti la aceasta gandire. Atunci care ar mai fi rostul discutiei?

Si ia mai spune-mi o data cum a aparut universul? (HiHiHi) big grin

Din nimic, a aparut nimic, dupa care a fost ceva, dupa care puteti vedea extorsiunea unui degajament intr-o apa. Aha, multumesc. Ne-am lamurit.

PS: Am uitat sa mentionez ca am fost sarcastic, ca dupa aia cine stie ce mai debitezi. Si nu de alta, dar nu vreau sa te pun in dificultate mai mult decat esti.

| capito a răspuns (pentru Idris):

Ooo,voi care stiti adevarul ( crestinilor)! sincer va invidiez pentru ca nu pot sa cred cu aceeasi tarie ca si voi. Am si eu o intrebare pentru tine bencherif. Dumnezeu a zis sa fie lumina. etc etc. Cui i-a zis Dumnezeu sa fie lumina? As dori un raspuns simplu

| Idris explică (pentru capito):

Capito, ma confunzi. Nici nu sunt crestin, in Scriptura noastra, Dumnezeu nu a zis sa fie lumina. Deci esti in confuzie.

| capito a răspuns (pentru Idris):

Ce religie esti? daca nu te superi ca te intreb

| Idris explică (pentru capito):

Ma bucur ca ma intrebi. Sunt musulman. Sunt de religie islamica

| capito a răspuns (pentru Idris):

Aha. ok eu nu am nimic cu nicio o religie, am mai zis asta fiecare crede in ce vrea nu judec pe nimeni. Din cate stiu de la voi de acolo a inceput toata povestea cu IIsus, Mohamed, Yehova cu biblia cu profetii. Acuma eu ce sa mai inteleg? la unii dumnezeu zice la altii nu le mai zice. Parere mea e ca ar trebui sa faceti o sedinta la vatican sa se adune de la ortodocsi prea sfintitii cu batranii din congregatie de la martorii lu yehova fiecare cu inteleptii si prea maritii lor si sa se hotarasca. Sa se faca o biblie unica pe intelesul tuturor ca mai sunt si prosti ca mine care vor sa creada dar nu pot pentru ca va contraziceti voi religiile care aveti acelasi dumnezeu.sunteti prea multi nu stiu cu care sa votez. raman deocamdata la atei ca aia nu i-am vazut sa se contrazica