| spookydrums a întrebat:

Oamenii sunt animale? Argumentati.

59 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dintre cele un milion si jumatate de specii de animale de pe planeta, omul este ultimul pe scara evolutiei.Pentru cei ce cred in teoria evolutiei.

| raymusic5432 a răspuns (pentru EmaS):

De unde sti ca este ultimul, mereu apare specii noi

| raymusic5432 a răspuns (pentru EmaS):

Cum a putut noe sa ea in arca lui un milion si jumatate de specii?

| EmaS a răspuns (pentru raymusic5432):

Simplu.Ce la oameni este cu neputinta la Dumnezeu este cu putinta.

| raymusic5432 a răspuns (pentru EmaS):

De unde sti ai fost acolo cand au bagat animalele in arca?

| Inferno a răspuns:

Omul este un animal rational.

| Purec a răspuns:

Logic ca oamenii sunt animale. Nu suntem cu nimic mai presus decat un caine. Suferim si noi de frig, de cald, de foame, de sete. Avem aceleasi nevoi si ne e teama de acelasi lucru. Ne imbolnavim si murim la fel ca orice alt animal. Ne inmultim in acelasi fel ca orice mamifer. Omul are o inteligenta superioara, dar tot animal ramane.

Alexandrelu: Dar tu ce esti? planta?

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Omul are o inteligenta superioara, dar tot animal ramane." Sa inteleg ca nu v-ar supara sa va apeleze cineva cum o facea Iliescu in urma cu ceva ani fata de un jurnalist? (citez: mai animalule!) happy

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Domu' sa inteleg ca tu esti planta sau ceva de genul? Sau esti unul din aceia care se cred creatia unui zeu atotputernic, si se crede mai presus de oricare alta fiinta de pe Planeta. Te nasti, traiesti si mori la fel ca orice alt animal. Ca sa nu mai spun ca avem si instince identice. Si un caine isi protejaza puii la fel cum mama dumitale te proteja pe tine. Si cainele isi hraneste puiul tot cu lapte. Traieti la fel ca un animal. Nu te mai mintii singur. Cat despre inteligenta superioara, chiar sunt curios ce anume ai inventat, prin ce ti-ai demosntrat inteligenta pana acum. Beneficiezi doar de lucrurile care au fost lasate in urma de unii oameni. Daca te-ar lasa cineva in fundul gol in jungla, nu cred ca ai trai mai mult de cateva ore. Deci unde e superioritatea ta? Uite unde era planta, vezi sa nu te ofilesti de atata mandrie.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Vorbesti pe langa, stimate domn. In plus esti la fel de arogant pe cat reusesti sa fii si de corect gramatical, adica nu iti prea iese deloc.

Raspunsul meu, la care faci trimitere, era pentru unbaiatanonim, care considera ca exista doar 2 regnuri, ca asa stia el si nu pentru a starni debitarile dumitale nesarate si de prost gust. Nu va raspundeam oricum, ca nu aveam la ce, daca te uiti la ce scrii. Intre timp userul a sters comentariile incriminate si matale te-ai trezit cu fata la cearceaf.

Decat sa vorbesti pe langa, mai bine taci, ca oricum ocupi spatiul degeaba. Te faci de rusine, zau...

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Raspunsul tau era adresat mie. Sau ai probleme de orientare pe site si nu realizezi catre cine iti trimiti dejectile? Acuma nu zau, mai vorbesti si despre cat de corect gramatical scriu eu. unde am gresit gramatical pot sa stiu? Si vezi ca ai prea multe virgule in enuntul tau, daca tot vorbim de gramatica. Cat despre aroganta, cred ca matale esti plin de aroganta nu eu. Sau cumva vrei sa iti explic ce inseamna cuvantul ( nu de alta, dar unde naiba am fost eu arogant? ori nu ai idee ce vorbesti, ori nu ai idee ce inseamna cuvantul. Deci care e chestia?) Tu esti ala care te consideri creatia lui Dumnezeu si ma ataci pe mine direct. Eu nu te-am atacat pe tine cu nimic, am comentat doar pe baza intrebarii si am incercat sa vin cu argumente pentru a imi sustine opinia. Tu esti dispus sa aduci argumente?

"Omul are o inteligenta superioara, dar tot animal ramane." Sa inteleg ca nu v-ar supara sa va apeleze cineva cum o facea Iliescu in urma cu ceva ani fata de un jurnalist? (citez: mai animalule!)

uite la acest lucru ti-am raspuns, pentru ca tu esti asa ceva superior animalelor. Tu esti ala arogant oricum. In toate afirmatile tale de pe acest site esti arogant

Ma copile, voi mergeti degeaba la scoala! Pe cuvant daca nu... Doua regnuri erau doar la inceput, in 1735. Acum sunt 6 (sase)! Ce naiba, ba, facem noi educatie in locul profesorilor sau va dau astia internet la gradinita cu program prelungit?

asta ai zis. Vezi tu esti ala arogant. Apoi ai si ceva cu gramatica mea, iar tu pui virgule dupa crezi tu, fara nicio alta regula. Apoi ma mai si ataci pe mine direct. Sti ce fel de oameni trec la atac si nu aduc argumente nu? Daca vrei sa discutam o facem civilizat! Eu nu m-am legat pana acum de tine si te rog sa nu o faci nici tu. Adu argumente in favoarea lucrurilor pe care le afirmi!

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Tu esti ala arogant oricum" - Vi se pare o aroganta argumentul meu? Da, ma asteptam sa trebuiasca sa va explic... Am intrebat doar, din moment ce va considerati un animal mai evoluat, daca va deranjeaza sa fiti numit astfel. Ideea a fost tocmai de a scoate in evidenta penibilul afirmatiei. Nu va faceti griji, o sa va prindeti alta data. Ok, daca vreti, sunt ironic si arogant. Dar am cu cine. happy

Cat despre celelalte, nu va faceti griji. Il aveti pe Vanghelie de partea dumneavoastra, ce va mai trebuie gramatica sau virgule?

"Adu argumente in favoarea lucrurilor pe care le afirmi!" - Nu prea a fost nimic de combatut cu argumente (virgula) pentru ca ele vin ca urmare a unei argumentari logice a interlocutorului. Si nu a fost cazul, ca voi orice aveti, numa un minimum de logica nu.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Omule! uite-te la tine ceea ce spui. Daca vrei sa o dam in gramatica o dam. Uite care e problema: forma "sa trebuiasca" nu face aprte din limba romana. Este verb invariabil si se conjuga in alt mod. Penibil esti dumneata. Ti-am explicat asemanarile dintre tine ca om si orice alt animal. Ca esti cosntruit la fel, functionezi la fel si mori la fel ca orice alt animal. Unde vezi tu lipsa de logica? Spune ceva inteligent si demonstreaza-mi contrariul. De ce e omul superior animalului? cu argumente logice. Nu stii decat sa incerci sa jignesti. Il aduci pe Vanghelie in discutie total aiurea. Vorbesti pe langa subiect, incerci in fiecare moment sa jignesti, te crezi mai destept de cat esti, nu vezi decat inainte si consideri parerea ta ca adevar absolut desii nu aduci niciun argument solid pentru ceea ce exprimi. Daca pana la varsta ta nu ai invatat sa respecti opinile altora, iar in momentul in care opiniile celorlalti ti se par gresite sa vi cu argumente si sa demonstrezi civilizat ca nu are dreptate, inseamna ca ai esuat lamentabil in viata asta. Semeni perfect cu marea noastra membra a Academiei Romane impuscata in 89'.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Uite care e problema: forma "sa trebuiasca" nu face aprte din limba romana." De acord ca nu este corecta gramatical. Doar ca, daca dumneata ai depasi nivelul stilului popular (in care forma asta este acceptata) probabil ca nici eu nu as folosi-o.
Greselile se repeta. Nu are rost sa va mai spun ca unele dintre ele nu au cum sa fie de la tastatura.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

"." De acord ca nu este corecta gramatical. Doar ca, daca dumneata ai depasi nivelul stilului popular (in care forma asta este acceptata) probabil ca nici eu nu as folosi-o."

Ha ha. De ce nu dai tu un exemplu de stil literar happy Esti amuzant pe bune. Mai ai si alte rgeseli oricum. Iti arat eu sau le gasesti singur?

| Alexandrelu a răspuns:

Nu. Spre deosebire de nimale noi avem ratiune, subconstient, puterea de a alege, etc. Mai pe scurt, noi avem suflet iar ele nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrelu):

Cum ma rog ele nu au suflet? Pai cum mai sunt viata, doar nu merg pe baterii.laughing)Cand te plictisesti de latratul cainelui dimineata, cand te trezesti, ii scoti bateria. rolling on the floor)

| doctorandus a răspuns:

Daca ai chiulit la biologie, sigur ca nu cunosti raspunsul la intrebare.

Regn: Animalia
Încrengătură: Chordata
Subîncrengătură: Vertebrata
Clasă: Mammalia
Ordin: Primata
Familie: Hominidae
Gen: Homo
Specie: sapiens
Subspecie: sapiens

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Buna intrebare.
Depinde, dar nu depinde, suntem si noi tot animale.

Depinde si in ce domeniu te refereai tu ca ne asemanam sau ca suntem animale.
Si noi mancam, bem apa, respiram etc.
Ne omoram intre noi, vanam, dusmanim, atacam etc.
Suntem animale, din toate punctelele de vedere.

Multi sustiin ca inteligenta noastra ne face superiori, nu e adevarat, apote ca e, dar nu prea e.
Fiecare specie are propriul mod de aparare si autoconservare, asta e la noi inteligenta, un mod de a supravietui.

Facem zilnic ce fac toate animalele, iti pot da multe exemple, daca vrei.
Sunte, doar o alta boaba dintr-un ciorchine.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Am uitat sa zic ceva.
Ma astept sa zica cineva ca si constiinta (regreteel) sunt un semn unic al nostru.
Constiinta au toate animalele, cand fac ceva ce ele considera a fi rau.
Doar noi oameni, nu plangem cand mancam un pui (desi e si el un suflet).

| spookydrums explică:

Pentru cei ce fac pe desteptii pe aici, nu am chiulit la biologie si nu am pus intrebarea asta pentru ca nu stiu unde sa clasez oamenii. Voiam sa vad mai multe puncte de vedere stiind ca am sa primesc raspunsuri diferite. Eu imi stiu deja raspunsul pe care nu am sa il postez pentru ca nu are nici o relevanta. Am vrut sa vad mai multe opinii.

| Kaleo a răspuns (pentru spookydrums):

La fel si domnia ta, raspunsurile erau pentru un alt user, care a sters deja comentariile pe cand probabil dormeai. Da e bine ca stiti raspunsurile, pastrati-le pentru dumneavoastra.

| spookydrums explică (pentru Kaleo):

Nu eram atent, nu monitorizez non-stop TPU.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Kaleo a răspuns (pentru spookydrums):

La fel si domnia ta, raspunsurile erau pentru un alt user, care a sters deja comentariile pe cand probabil dormeai. Da e bine ca stiti raspunsurile, pastratile pentru dumneavoastra.

Uite ca ai papat o cratima sad e trist sad Tocmai tu doctorandul in gramatica? Plus ca mai ai si atitudine din asta daunatoare. De ce sa isi pastreze raspunsurile pentru el? Poate scrie ce vrea si unde vrea atata timp cat respecta anumite reguli. Vrei sa pari inteligent ha? Nu prea iti iese. De curiozitate cam cati ani ai? Daca aveai vreo 15-16 ani, mai aveai o sansa sa ajungi pe drumul cel bun, dar bag de seama ca ai sigur peste 25...deci e cam trist.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Am corectat, eminenta. Diferenta dintre noi este ca eu stiu unde sunt greselile. Hai sa facem un test, greseala ta unde este?

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Nu e bine sa fii curios. Dar daca vrei sa stii, numara-ti parul de sub brat. Si de pe fata. Am mai multi ani decat ai reusit sa numeri.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Domu' hai sa iti si explic: Eu gresesc pentru ca scriu repede si nu verific nicidoata ceea ce scriu. Si cele mai multe greseli ale mele sunt de tastatura. Se intampla frecvent sa scrii repede si sa pui literele aiurea. Tu pe de alta parte, ai omis o cratima.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Par sub brat nu am, si nici pe fata. Ma ingrijesc. Daca in cazul tau e altfel nu e vina mea. Hai ca uite totusi ai invatat ceva de la mine. Acuma ai pus totusi cratima. Poti avea si 70 de ani, daca ai trait degeaba nu ma impresionezi cu nimic. Iar modul in care comunici te da de gol. Asa e ca il idolatrizezi pe nea Nicu? Ce zici mutam discutia pe privat? Sa iti explic si chestia cu regnurile, nu de alta dar faceai pe istetul si ai cam ratat esentialul. Daca vrei, iti explic

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Domu' hai sa iti si explic: Eu gresesc pentru ca scriu repede si nu verific nicidoata ceea ce scriu." Iar eu nu ma iau decat de greselile repetate, care confirma o regula. Cu totii putem face greseli, doar ca unii chiar nu stiu. Daca ale dumneavoastra sunt toate erori de scriere, sunt gata sa imi cer scuze.

"Tu pe de alta parte, ai omis o cratima." Din fericire a fost singura, nu se repeta. Da, e dreptul dumitale, m-ai prins, iar eu imi asum greseala. happy

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Ce zici mutam discutia pe privat? Sa iti explic si chestia cu regnurile, nu de alta dar faceai pe istetul si ai cam ratat esentialul. Daca vrei, iti explic" - Sunt gata sa port discutia in public. Sa vada lumea ca sunteti (sau cat sunteti de) istet! Si nu legat de discutia cu regnurile era vorba (pentru ca la aia nu ati fost parte, din nou) ci la cea legata de "rasa" ateilor. Dar, va rog, explicati-mi si luminati-ma! happy

"Hai ca uite totusi ai invatat ceva de la mine." Multumesc. Va raman vesnic indatorat. Va simtiti mai bine acum la capitolul imagine de sine?

"Asa e ca il idolatrizezi pe nea Nicu?" Ma dezamagiti. Poate ne dezvaluiti si halucinatia care v-a determinat sa credeti asa ceva.

"Poti avea si 70 de ani, daca ai trait degeaba nu ma impresionezi cu nimic." Va sfatuiesc sa nu duceti discutia pe o panta nesimtita. Ma voi simti obligat sa va provoc a ne dezvalui identitatile, sa vedem cine a trait degeaba. Si nu cred ca ati arata prea bine in lumina reflectorului, asta in ideea in care ati avea macar tupeul sa va aratati fara fata de Purec21.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Ai cedat? credeam ca rezisti mai mult. Acuma mai ai un pic si ma si injuri sau ce? Dezvaluim si identitatile oricand. Oricum cred ca riscam sa fim cu totii oripilati daca cineva cu numele de "kaleo" isi arata adevarata fata. Ma dezgusti. Sunt curios de ce ti-ai ales ca nick-name "kaleo" te simti a fi chemarea lui God? Ca din cate stiu eu asta inseamna nu?

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Discutia in public ( elucubratile dumneavoastra nu au loc aici). Purtand discutia aici, incalcam regulile site-ului. Ceea ce facem noi aici, nu are legatura cu intrebarea. Daca va doriti ceva public, astept sa deschideti o noua intrebare si in masura timpului pe care il am, si in masura in care pastrati decenta discutiei, va stau la dispozitie.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Iti explic si de unde am tras concluzia ca il idolatrizezi pe impuscatu'. Dar v-am zis, ori pe privat, ori in public ( cu mentiunea si rugamintea de a nu incalca regulile site-ului).

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

dumnezeunuexista a răspuns (pentru EmaS):

De unde sti ca este ultimul, mereu apare specii noi

de asta nu te mai iei? Ai multe greseli de scriere. Vrei sa iti arat exact care sunt? fac si asta daca e nevoie. M-am legat de cele mai evidente. Plus ca daca ne legam de gramatica, ratam esentialul discutiei. Deci pe privat, sau mutam discutia undeva unde sa nu incalce nicio regula?

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

In public e perfect. Astept explicatiile.

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Vrei sa iti arat exact care sunt?" E suficient sa le editati pe ale dumneavoastra... Sunt mult prea evidente.

"Plus ca daca ne legam de gramatica, ratam esentialul discutiei." De acord.

"Deci pe privat, sau mutam discutia undeva unde sa nu incalce nicio regula?" Sa inteleg ca nu puteti sa faceti demonstratia de forta fara injuraturi? Am spus, prefer sa invete si ceilalti, care, ca si mine, nu au inteles logica dumneavoastra.

Am o banuiala, imi cer scuze daca ma insel. Dupa modul in care va infierbantati dar si pentru ca sunteti gata sa imi explicati ce este in mintea userului care a pus intrebarea, probabil ca sunteti una si aceeasi persoana. Ar fi foarte urat daca se confirma. Repet, imi cer scuze daca ma insel.

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Greselile nu le voi edita pentru ca nu imi pierd timpul sa citesc in urma.Imi pierd destul timpul cu dumneata.

"Dupa modul in care va infierbantati dar si pentru ca sunteti gata sa imi explicati ce este in mintea userului care a pus intrebarea, probabil ca sunteti una si aceeasi persoana.'

ai dat cu batul in balta rau de tot...

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

Explicatiile?

| Kaleo a răspuns (pentru Purec):

"Ai cedat? credeam ca rezisti mai mult." Esti chiar penibil domnule. Asta credeai ca obtii aberand? Duc mai mult decat crezi. Dar nu ma pot pune la mintea dumitale, ca ti-o luxez.laughing

"Ma dezgusti." Asta e o scuza de prost gust. Incerci doar sa castigi timp. Asteptam niste explicatii. Nu vin. De ce? Nu le ai. Problema dumitale nu este credinta sau necredinta, daca doresti sa ne intoarcem acolo. Este faptul ca ai prea mult timp liber si nu il folosesti cum trebuie.

"Sunt curios de ce ti-ai ales ca nick-name "kaleo" te simti a fi chemarea lui God?" Nu. Am ales-o pentru ca sunt mai mult decat te limitezi dumneata a crede ca esti si o afirm.

PS: Stabilisem argumente si nu jigniri sau atacuri. Dumneata nu poti.

| martzian a răspuns (pentru Purec):

"Ma dezgusti." Atat Kaleo, cat si tu, ati mers prea departe. Parerea mea, te rog sa nu te superi. Se poate si fara atata indarjire, desi toti ne mai aprindem din cand in cand. happy

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

"Esti chiar penibil domnule". La fel iti zic si dumitale. Nu are rost sa va incrancenati, mai ales fara miza. laughing

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Probabil ca aveti dreptate...

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

Inainte sa plec, nu citisem ultimul tau raspuns. Acum as da replica, dar ma abtin. ne mai contram si la alte intrebari happy Numa' bine

| spookydrums explică (pentru Kaleo):

"Am o banuiala, imi cer scuze daca ma insel. Dupa modul in care va infierbantati dar si pentru ca sunteti gata sa imi explicati ce este in mintea userului care a pus intrebarea, probabil ca sunteti una si aceeasi persoana. Ar fi foarte urat daca se confirma. Repet, imi cer scuze daca ma insel. "

Scuze acceptate...Asta pentru ca te inseli aici. Nu am mai raspuns la intrebari din simplul motiv ca nu am fost acasa, cum am mai zis, nu monitorizez TPU non-stop.

| spookydrums explică:

Siii, am invatat si niste reguli de gramatica azi. Sunt fericit.

| martzian a răspuns:

Atatea stii tu? laughing

| unbaiatanonim a răspuns (pentru martzian):

Le-am omislaughing. Desi am invatat recent la biologie, dar cine e atent laughing

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Se iarta... Tu erai pe net, probabil, la ora aia, comentai pe TPU. happy

| unbaiatanonim a răspuns (pentru martzian):

laughing

| Silviuloan a răspuns:

Oamenii sunt ceatia lui Dumnezeu. Adam si Eva.
Adam cel facut din lut.
Eva cea facuta din coasta lui Adam.

| Kaleo a răspuns:

Ma copile, voi mergeti degeaba la scoala! Pe cuvant daca nu... happy Doua regnuri erau doar la inceput, in 1735. Acum sunt 6 (sase)! Ce naiba, ba, facem noi educatie in locul profesorilor sau va dau astia internet la gradinita cu program prelungit?

Fii atent: bacteria, protozoa, chromista, plantae, fungi si animalia...

Nu ma mir ca nu luati bacul, daca nu puneti mana pe carte! Da' voi, stupizi si inculti ca noaptea, comentati printre oamenii mari, facand misto de tot ce altii au pazit cu multa sudoare si sange! Stii vorba aia, capra raioasa tot cu coada pe sus e...

| MauiNight a răspuns:

Ceartaaaaaaaaa! Sariti toti! Nu pierdeti nimic, totul e live!

| Nonono a răspuns:

Fara credinta, fara Dumnezeu, omul devine un animal rational care vine de nicaieri si merge spre nicaieri. -Petre Tutea

Devii un animal rational atunci cand esti inrobit de pacate.

Iar prin virtuti si prin viata crestina adevarata omul se apropie de Dumnezeu. Iar Dumnezeu este Dumnezeu pe pamant si om in cer.

| TheSky a răspuns:

Nop animal este tot un termen dat de oameni fiind superior lor, dar da suntem cu totii fiinte mai evoluate sau mai putin evoluate.

| martzian a răspuns (pentru TheSky):

Tuturor ni se mai intampla, dar nu prea face sens... laughing

| Raxon a răspuns:

Il contrazic pe Alexandrelu. Si animalele au suflet deoarece si ele sufera daca cineva drag lor pateste ceva. Si animale sunt de mai multe tipuri. Ca sa te conving iau de exemplu mamiferele, printre care si noi oamenii suntem mamifere. Deci, intr-un fel si noi suntem animale numai ca noi avem spre deosebire de ele ratiunea, subconstientul, si capacitatea de a vorbi, citi, scrie, etc. Sper ca te'am putut ajuta.

| Purec a răspuns (pentru Raxon):

De ce vrei si tu sa te crezi superior animalelor? Cu ce esti superior? Doar ca beneficiezi de pe urma a 3 miliarde de ani de evolutie? Cam atat a durat pana sa se ajunga la forma la care e omul acum. Sunt curios macar daca stii ce e ratiunea si "subconstientul", sau doar vorbesti din auzite. Omul e un animal si punct. Nu se deosebeste cu nimic fata de oricare alt mamifer. Omul nu e superior cu nimic.

| Alexandrelu a răspuns (pentru Raxon):

Săți explic eu mai bine.Omul este împărțit în două (a se constata că am folosit o metaforă)o parte este trupul și alta sufletul.Somnul, foamea, durerea, fac parte din caracteristicile trupului, iar ratiunea, gandurile, capacitatea de a vorbi, de a alege, fac parte din caracteristicile sufletului. Cum un câine nu poate gandi, alege sau vorbi putem deduce foarte usor ca este facut dintr-o bucată, si anume trupul.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Alexandrelu):

Iti inteleg dorinta ta de a incerca sa pari mai inteligent, dar totusi, nu-ti mai supraincarca ultimii neuroni pe care ii mai ai in viata ca ajungi sa vorbesti aiurea.

Omul nu este impartit in trup si suflet. E impartit in fizic si psihic.
Cine ti-a zis tie ca un caine nu poate gandi sau alege? Un caine poate alege daca sa te muste sau sa latre la tine. Un caine simte pericolul, deci gandeste. Sunt caini care sunt mai inteligenti ca unii oameni happy